בלה ווימס (צילום: forbes.com)
איזבלה ווימס צוחקת כל הדרך אל הבנק | צילום: forbes.com
כל מה שאיזבלה "בלה" ווימס בת ה-14 באמת רצתה זה רכב יד שנייה שישמש אותה ברגע שתוכל להוציא רישיון, לרגל יום הולדת סוויט סיקסטין, אבל התאכזבה כשהוריה אמרו לה שהיא תצטרך לממן אותו בעצמה. לצורך השגת המטרה, התיישבה לה איזבלה בחדרה והחלה לשחק באוריגמי. תוך כדי התעסקות תמימה ואף ילדותית-מה, היא יצרה צורת ינשוף מקסימה. לימים, הינשוף התמים הביא את המתבגרת להקים את חברת התכשיטים "ינשוף אוריגמי" (Origami Owl), שהפכה את הצעירה מאריזונה, ארצות הברית, בת ה-17 היום, למולטי מיליונרית. החברה שנוסדה בשנת 2010 גרפה, נכון לשנת 2012, 24 מיליון דולר (כ-85 מיליון ש"ח)  והשנה צפויה להיאמד על כרבע מיליארד דולר (כ- 878 מיליון ש"ח!), על פי דיווח של פורבס.

החליטה לעבוד בתור מתמחה בחברה שלה עצמה

"התחלתי לחקור ולחפש רעיונות", היא מספרת לפורבס. "התליון היה קיים כבר הרבה זמן ואני חשבתי, 'טוב, מה עם תליון עם קמיעות?"  ווימס ביקשה מהוריה להשקיע 350 דולר בנוסף לאותו סכום שהיא עצמה הרוויחה בעבודות בייביסיטר. את הסכום היא הוציאה על רכיבים סיטונאים עבור התליונים שלה, ונעזרה בחברותיה למצוא קונים. "התחלנו למכור את המוצר שלנו במסיבות בית ובבוטיקים ובכל תערוכת תכשיטים שרק מצאנו. המוצר התחיל למכור את עצמו".

בשנת 2010 ווימס פתחה קיוסק מכירות בקניון באריזונה בדיוק בזמן הסיילים הגדולים של "יום שישי השחור". בשנת 2011 החברה כבר עשתה 280,000 דולר (כמיליון ש"ח) ובשנת 2012 אותו סכום זינק, מכפיל את עצמו פי 86. נכון להיום ישנם 373 עובדים בחברה ורוב העבודה נעשית בבנייני אחסון. מבחינת המוכרים נראה שלא תמיד כל כך פשוט לגרוף רווחים מהמכירות אחרי שהם פנו למכריהם ולבוטיקים מקומיים. להמשיך להגדיל את רווחיהם אינו קל לביצוע.

בלה ווימס  (צילום: forbes.com)
. "התליון היה קיים כבר הרבה זמן ואני חשבתי, 'טוב, מה עם תליון עם קמיעות?" מהקולקציה של איזבלה ווימס | צילום: forbes.com
ווימס מינתה את אמה כריסי  כשותפה לייסוד החברה (אף על פי שזו נמצאה אשמה בחבלה והסתרת ראיות במקרה של סוזן ברוק, אישה שהואשמה בקיום יחסי מין עם קטין אשר כריסי האמינה ביושרה. כריסי נידונה לשנת מאסר על תנאי עם פיקוח). קרובי משפחה נוספים שמסייעים לבלה לבנות את החברה שלה הם הדוד שלה, ג'ון ווימס, דודתה, ג'סיקה ריינהרט ודוד נוסף, ג'ף ריינהרט. המשפחה שולטת בחברה אבל מסרבת לשתף את המדיה בנוגע לחלוקת הכספים ביניהם.

ווימס לוקחת יוזמה פרקטית בלקיחת שליטה מלאה על העסק שלה. מטרתה כל כך חשובה לה שהיא אפילו החליטה לעבוד בתור מתמחה בחברה שלה עצמה. אחרי בית הספר היא מבקרת בבית העסק ובקיץ מבלה את זמנה בכל אחת מהמחלקות. "היא לגמרי בשליטה אבל אנחנו רוצים שיהיו לה חיים נורמליים ככל שניתן ושתינתן לה ההזדמנות ללמוד בקולג'", נאמר מטעם החברה.  

רוצה להרוויח כמה דולרים נוספים?

בלה ווימס (צילום: forbes.com)
החליטה לעבוד בתור מתמחה בחברה שלה עצמה. איזבלה ווימס | צילום: forbes.com
חברת ינשוף אוריגמי משתפת פעולה עם שותפים עצמאיים הידועים בתור ה"מעצבים", שקונים מוצרים בהנחה ואז מוכרים אותם לאחרים במחיר גבוה יותר. אחד המקומות המוצלחים למכירה הם "ברים של תכשיטים" אשר ממוקמים במסיבות של פרטיות או בבתים פרטיים או במקומות נוספים בהם מתווספת "מארחת" למסיבה אשר מקבלת הנחות על מוצרים ומספר מוצרים בחינם. החברה מונה 50,887 מעצבים מסוג זה. במובן מסוים מה שהחברה מציעה זהו עסק קטן ומשומר שפונה ליזמים שרוצים להרוויח כמה דולרים נוספים. מוטיבציה היא הרי מה שגרם לווימס להתחיל עם הפרויקט השאפתני מלכתחילה.

ולשאלה שמטרידה את כולנו: האם ווימס אכן זכתה להגשים את חלומה ולרכוש רכב? המייסדת של החברה היא הבעלים הגאים של ג'יפ לבן שנקנה בשנת 2012 ועונה לשם אליס. ולא שאלנו, אבל אנחנו די בטוחים שהוא רחוק מלהיות רכב משומש.

>> הכירו את המיליונרית הסודית שחיה בארץ
>> נותנות בראש: עצמאיות לפני גיל 32
>> גירל פאוור: הנשים החזקות לשנת 2013

mako  נשים עכשיו בפייסבוק. את באה?