שופינג זה מעייף
אולי במקום לנוח, תתחילי לחשוב על הפטנט הגדול הבא, הא? | צילום: kutay tanir, Istock

כמה פעמים מצאת את עצמך עומדת מול הראי תוהה איך זה שאין בגד ים שירזה אותך, או מסרק שיעשה לך פן לשיער, או בגד שמנקה את עצמו? ובכן, למה שלא תזיזי את התחת שלך ותמציאי אותם? כבר שנים שנשים ממציאות לנו פטנטים שעושים לנו סדר בחיים, גם אם אנחנו לא משתמשות בהם על בסיס יומיומי. יש לנו רופאות שממציאות גדג'טים ותרופות שמשפרים לנו את הבריאות, מדעניות שמייצרות מוצרים לנאס"א ודברים שאפשר רק לקרוא עליהן בספרי מד"ב, טכנאיות שעובדות עם קרניים וגלים ומקבלות פרסי נובל ואנחנו מה? מקטרות שהתקלף לנו הלק ושהבחור שיצאנו איתו אתמול עדיין לא צלצל.

מה, את חושבת שלהמציא שימושים חדשים לקרני הרנטגן גדול עלייך או שסתם אין לך זמן? מה עם כל האמהות הטריות שממציאות שמלות הנקה, תיקי החתלה וצעצועים מיוחדים שמרדימים את התינוק? הצורך הוא אבי ההמצאה, יקירתי, וזו ההזדמנות שלך להמציא את הגלגל הבא או לפחות לנסות להמציא את הפינצטה הבלתי כואבת הבאה. ועד שתרימי את כפפת התחרה, קבלי השראה מכמה נשים יקרות שקדמו לך והפכו את חייך לקלים בהרבה:

מדיח כלים
"אם אף אחד לא ימציא מכונה ששוטפת כלים, אני אעשה את זה בעצמי" | צילום: vandervelden, Istock

ממציאת המדיח
יש לך הרבה מה להודות לאישה הזאת:  ב-1886 נשברה ג'וזפין קוקרן ואמרה: "אם אף אחד לא ימציא מכונה ששוטפת כלים, אני אעשה זאת בעצמי". אמרה וקיימה: קוקרן המציאה את מדיח הכלים הפועל הראשון אך הופתעה לגלות שהציבור הרחב לא קונה את הגאונות שלה. ראשית, היו אלה רק בתי המלון והמסעדות הגדולות שנכבשו בקסמה של הפנינה הזו. שנים רבות לאחר מכן, ב-1950, נמצאה החברה שהחליטה לייצר ולשווק את ההמצאה הגדולה הזאת - לימים קיטשן אייד (KITCHEN AID).
מה היינו עושות בלעדיה: מנסות להמציא קרם ידיים יעיל יותר.

חיתולים חד פעמיים
חיתולים חד פעמיים? בלעדיהם היינו עדיין מכבסות ותולות | צילום: Eric IsselTe, Istock
ממציאת החיתולים החד פעמיים
אם את אמא, נא להכין בבית מזבח קטן למריון דונובן האמריקאית, שגאלה את אמהות העולם מהחיתולים הרב פעמיים באמצע המאה שעברה. אחרי שנשבר לה מחיתולי הבד כפויי הטובה שנטו לחלוק את משאם עם סביבתם, היא התיישבה ערב אחד ותפרה לחיתול הבד מעטפת עשויה מווילון אמבטיה, אטום למים. להמצאה הזו היא הוסיפה תפסנים בשני הצדדים, שהחליפו את סיכות הבטחון המסוכנות, ודאגה שהחומר לא יגרום לגירוי העור. היא שיווקה את החיתולים הללו דרך החנות "סאקס פיפת' אווניו" וכמה שנים מאוחר יותר שיפרה את ההמצאה עם נייר מיוחד שהחליף את החיתול הקודם.
מה היינו עושות בלעדיה: מכבסות, תולות.

ממציאת האפגר
השם מחייב: ווירג'ינה אפגר הייתה אחת הרופאות החלוצות והראשונות שהתמחו בכירורגיה, והיא התמקדה בהרדמה ובילודה. הגברת הזו המציאה את מבחן אפגר המלחיץ, אותו עובר כל ילוד להערכת חיוניות, דקות ספורות לאחר הלידה. שיטה זו נמצאת בשימוש כבר עשרות שנים ועדיין עומדת במבחן הזמן.
מה היינו עושות בלעדיה: בדיוק את מה שאנחנו עושות איתה, מחכות בדריכות לשמוע שהכל בסדר, אבל אולי זה היה לוקח יותר זמן.

מגבים
מגבים - המצאה של אישה ועוד אומרים שאנחנו נוהגות רע! פחחח | צילום: Photoservice, Istock
ממציאת מגבי השמשה
מרי אנדרסון היתה בסך הכל בחורה מאוד הגיונית. היא ידעה שכשיורד גשם, כך קשה יותר לראות דרך השמשה וחיפשה פתרון לסיפור הזה. בתחילת המאה הקודמת, ממש לפני שהמכוניות עלו בהמוניהן על הכביש, חשבה אנדרסון שזה נורא טיפשי להוציא את היד מהחלון כדי לנקות את השמשה הקדמית משלג, גשם ולכלוך. במקום זה היא המציאה מגב שאפשר להפעיל מתוך המכונית, והדבר החמוד הזה שזז מצד לצד הפך למאסט בכל רכב ב-1916. באמת הייתם צריכים בחורה שתגיד לכם שאתם לא רואים כלום?
מה היינו עושות בלעדיה: ממציאות את זה בעצמנו. רק גברים לא מודים שהם סתומים.

אין תמונה
תגידי שלום לפטרייה שלך. אחח, איזו המצאה גאונית
ממציאות התרופה נגד פטריות
כן, בנות, ללא אליזבת' לי הייזן וריי'צל פולר בראון, הייתן ודאי מסתובבות כל החיים עם חברתכן הטובה -  הקנדידה. השתיים האלה המציאו ב-1957 תרופה בשם נייסטאטין שהולכת מכות עם פטריות, תוך כדי נסיון לשמר את האיזון מול האנטיביוטיקה. אמנם, התרופה שלהן לא מוגבלת רק לפטריה ווגינלית, אבל כולנו יודעות שזו צרה צרורה והפטריה החשובה ביותר בשדה.
מה היינו עושות בלעדיהן: מתגרדות ללא הרף.
טיפקס
טיפקס - המצאה של מזכירה בכירה עם ראש ממש גדול | צילום: Remmzo, Istock

ממציאת הטיפקס
בת' נסמית גראהם היתה אם חד הורית ומזכירה במשרד, שנהגה, כמו כולנו, לפשל לא מעט. היא בכלל רצתה להיות אמנית, אבל נאלצה לפרנס את בנה, ולכן מצאה לעצמה ג'וב כמזכירה בכירה עם ראש גדול. בבלנדר הביתי שלה הכינה תמיסה של מה שכינתה "נייר נוזלי" שכיסה את טעויות ההדפסה המרובות במשרד. בלי לשים לב בכלל היא הפכה לגיבורה של כולנו, לפחות בתיכון, כשפתחה מפעל לייצור החומר הלבן, אותו מכרה חצי שנה לפני מותה בכמעט 48 מיליון דולר.
מה היינו עושות בלעדיה: משתמשות בעפרון עם מחק בקצה. אגב, מי המציא את זה?

חזיה
גברים, שלא תגידו שלא חשבנו עליכם. החזיה המודרנית | צילום: emre ogan, Istock
ממציאת החזייה המודרנית
הנה אישה שמעריכה אופנה: ב-1914, אשת החברה הניו יורקית, מרי פלפס ג'ייקוב, רצתה לצאת לנשף עם שמלה חדשה שרכשה, כשגילתה שה"עצמות" של המחוך שנאלצה ללבוש מתחתיה בולטת מכל עבר. שתי מטפחות משי וסרט ורוד אחד מאוחר יותר, והחזייה החלה להתהוות. החדשות הרעות: גם את המחוך המציאה אישה. למה אנחנו עושות את זה לעצמנו? לא יותר טוב בלי?
מה היינו עושות בלעדיה: הולכות בלי.

שקית נייר
הדבר הכי חשוב בשופינג. שקית נייר | צילום: DNY59, Istock

ממציאת שקית הנייר המודרנית
"אדיסון הנשית", מרגרט נייט, אחראית ל-26 פטנטים ולפחות למספר הזה של המצאות שמשפרות את חיינו. בין הדברים שהמציאה האישה המוכשרת תוכלו למצוא את הדבר החשוב ביותר בכל שופינג (חוץ מכסף): שקיות הנייר. הגברת נייט המציאה חלק במכונה שמאפשר לשקית את בסיס שקית הנייר ואת הקיפול החביב עלינו, שמאפשר לנו לשמור את השקית לשימושים חוזרים. ודוגרי, זה לא שופינג בלי שקית רצינית.
מה היינו עושות בלעדיה: מחזיקות בידיים. שום דבר לא ירחיק אותנו משופינג.

ממציאת בגד הים המרזה
כן! יש דבר כזה! קארול ויור החליטה שהדבר הכי חשוב הוא איך אנחנו נראות בבגד ים והמציאה את ה"סלים סוט" (SLIMSUIT), בגד הים שאמור להוריד לנו לפחות 2 וחצי ס"מ מההיקף ועדיין להיראות טבעי. הגברת ויור כבר היתה מעצבת ידועה ב-1990 כשהמציאה את בגד הים הבדיוני הזה, אבל האם אתן מכירות אותו? כנראה שיש לזה סיבה.
מה היינו עושות בלעדיה: מה שאנחנו עושות היום. דיאטה.

מנשא
קיבלה את ההשראה מאימהות אפריקאיות. אן מור, ממציאת המנשא | צילום: RyanJLane, Istock

ממציאת המנשא לתינוק
אם את מתלבטת בין בייבי ביורן לתינוכיס, חשוב שתדעי שהמנשא הראשון המסודר שאיפשר להורה לשאת את ילדו קרוב אליו עדיין נמכר בחנויות. ה"סנאגלי" הומצא על ידי אן מור, שהתנדבה לצבא השלום, וקיבלה השראה מהאמהות האפריקאיות שנשאו את ילדיהן על הגב. היא ראתה כי טוב והחליטה למערב את הקונספט, ובעזרת אמה עצבה לבתה הקטנה מנשא שיאפשר לה לשאת אותה קרוב.
מה היינו עושות בלעדיה: אין לנו מושג. כנראה נשארות בבית.

עוד ב-mako נשים: איפה קנית יצא לבדוק מאיפה הג'ינס של בר רפאלי, השעבוד לחתונה: זוגות מלווים הון לטובת היום הגדול, היידי קלום קיבלה ברבי בדמותה - על מה ולמה בכלל? גברים בני 40 לא עוזבים את בית אמא - אלוהים שיעזור. המכנסונים שיצילו אותך מהצלוליט, הרווקות הנצחיות של הוליווד