זה היה בגיל 16, בשיחה עם חברות על המדרגות בכניסה לבית הספר, כשבת אל פאפורה הבינה שהיא לא באמת שונה מאחרים. "אני זוכרת את השלב בגיל ההתבגרות בו כולם המשיכו לגבוה ואני נעצרתי. דמיינתי את עצמי מתעוררת בבוקר ומגלה שאני כוסית אש. הייתי מאוהבת נואשות וקשות במלך הכיתה, הוא לא אהב אותי בחזרה והייתי בטוחה שזה בגלל הגובה שלי.
"יום אחד סיפרתי לחברות שלי, שהיו בגובה רגיל, שאני לא מרוצה מאיך שאני נראית והלוואי והייתי נראית כמו בריטני ספירס. ואז קרה דבר מעניין: החברות ה'רגילות' שלי אמרו בדיוק את אותו הדבר על עצמן - גם הן לא היו מרוצות מאיך שהן נראות, גם הן אהבו מישהו שלא תמיד אהב אותן בחזרה, גם הן שאפו להיראות כמו הדימויים הנשיים הטלוויזיוניים. אז הבנתי שהעובדה שחסרים לי 20 ס"מ בידיים וברגלים לא הופכת אותי ליותר מיוחדת מכל אחד אחר. לכל אחד יש את המזוודות שלו".

בת אל פאפורה בת 25 ומתנשאת לגובה מטר ועשרים. היא עלתה ארצה מרומניה עם אמה בגיל שנתיים, גדלה בקריות, שרתה בגלי צה"ל ולפני שנה סיימה את בית הספר למשחק של ניסן נתיב. מאז היא מתרוצצת ברחבי הארץ עם הצגה משלה בהפקה עצמית לגמרי, "אני בת אל", הפקה שעלתה בקפה קאמרי ועומדת לחזור לשם בקרוב.

עוד בערוץ הנשים:

"אני בת לאם רוסיה מהקריות, אני יודעת להגן על עצמי"

היא אולי מוכרת לכם מתפקידה בסרטו של אבי נשר "פעם הייתי", ואכן הסרט הזה היה אחד משיאי הקריירה של בת אל, שלא מתכננת לעצור. "בגן חובה גילמתי שמש בטקס החנוכה והשתגעתי על תשומת הלב. כשהייתי בת 11 התקבלתי למחזמר אוליבר טוויסט בתאטרון הבימה וגיליתי שכל מה שאני רוצה לעשות מעתה ואילך זה לעמוד על במה."

באילו קשיים את נתקלת?
"אנשים אומרים לי הרבה פעמים משפטים עם המילה 'הרי': 'את הרי לא תוכלי להשתלב בתעשייה', 'את הרי תתקשי להתפרנס', 'את הרי תשחקי רק תפקידים של קטנטנים'. המילה 'הרי' היא אחת המילים השנואות עלי בעברית".

אז איך בכל זאת את מצליחה להתקדם?
"כשסיימתי את הצילומים של 'פעם הייתי' אף סוכנות בתל אביב לא רצתה לקבל אותי, אמרו לי 'אין לנו מה לעשות איתך'. סוכנת אחת אמרה לי שאם יהיה לה תפקיד לילדה היא תשלח אותי שיצלמו אותי רק מאחור כדי שלא יראו שיש לי ציצים. אבל אני מאוהבת בצורה חושנית במקצוע שלי, ומהבחינה הזו אני קצת כמו סוס שיש לו סוכך על העיניים - רואה רק את הדרך קדימה. לא נותנת לדברים מהצד להפריע לי".

בת אל פאפורה (צילום: אבישג שאר ישוב)
רואה רק את הדרך קדימה. בת אל עם קולגות לאחר אחת מההופעות | צילום: אבישג שאר ישוב

בת אל לא סבורה שהשוני הפיזי שלה השפיע באופן משמעותי על ילדותה או נעוריה. "תמיד היו לי חברים ואם צחקו עליי תמיד היה לי גב. אני בת לאם רוסיה מהקריות, אני יודעת להגן על עצמי. לא נראה לי שאם הייתי בגובה רגיל הייתי יותר מקובלת".

איך הגובה משפיע על רומנטיקה בחייך?
"אני מניחה שלא כל בחור יעוט עליי, אבל זה לאו דווקא בגלל הגובה שלי. אני מרגישה שאיך שאני נראית דווקא מושך אלי גברים, ומה שלא תמיד מחליק להם בגרון זו העצמאות המוחלטת שבה אני חיה".

בברנז'ה אומרים שהיו לך אפיזודות מיניות עם שחקן מפורסם.
"אני מבינה שזה מסקרן, 'היא קטנטנה עם מי היא הייתה? איך הוא היה איתה?' אבל אני שומרת בסגפנות על הפרטיות של בני הזוג שלי. מערכת היחסים המשמעותית האחרונה שהייתה לי ארכה שנתיים והיא הייתה עם בחור בגובה רגיל שאהבתי ואהב אותי. בארבע השנים האחרונות היו לי כל מיני אפיזודות שאני לא באמת יכולה לכנות אותן מערכות יחסים. אני מאמינה פטאלית באהבה. תל אביב שאני כל כך אוהבת מזמנת אלי כל מיני דברים, אבל בינתיים לא זימנה לי מישהו יחיד ומיוחד".

את ההצגה שלה, שמגוללת את סיפורה האישי, התחילה לכתוב דווקא מנקודת שפל גדולה מאוד. "בקיץ האחרון סיימתי את בית הספר למשחק. לא הייתה לי עבודה, לא היה לי כסף לקנות אוכל. ישבתי על הרצפה בדירה שלי וייבבתי את חיי. בתקופת הלימודים אמא שלי עזרה לי, אבל היא הודיעה לי שכשאני מסיימת ללמוד אני צריכה להסתדר לבד. זו אולי אחת המתנות הכי גדולות שהיא נתנה לי: על הרצפה בדירה שלי ידעתי שמכאן  אפשר רק לקום. הבנתי שאני לא מוכנה להיות תלויה בדברים חיצוניים כמו במאים או אודישנים אלא שאת הקריירה שלי אצטרך להפיק בעצמי".

והיא אכן הפיקה: הכרטיסים למופע הראשון שלה אזלו שבוע לפני ההופעה, ומאז בת אל מרגישה שהיא בכיוון הנכון וגם משחררת בקרוב סינגל ראשון לרדיו. "זה שיר שמתמצת את כל המאבקים שלי בדרך לממש את השאיפות שלי", היא אומרת. "אנשים צריכים לדעת שהם יכולים לעשות הכל: לא במובן הפנטסטי, אלא באופן פרקטי".

 >> גם דתיה וגם מצטלמת חשוף: חווה מונד מדברת