הילארי קלינטון וברק אובמה (צילום: רויטרס, רויטרס3)
קלינטון ואובמה. נאים הנבחרים בעינינו | צילום: רויטרס, רויטרס3

רגע לפני הבחירות באמריקה יוצא מחקר חדש מאוניברסיטת נורתווסטרן בשיקגו עם אמירה ברורה, אבל די שחוקה: יופי קובע, גם בפלטפורמה הפוליטית, במיוחד בשביל נשים. המחקר שעונה לשם הפער הפוליטי מגדרי, מצא כי כישוריה של אישה לבדם לא מספיקים כדי להעניק לפוליטיקאיות שבינינו את היתרון הנדרש לעמוד על הפודיום המנצח. מה כן? ובכן, אתן כבר יכולות לנחש לבד: לא משנה אם את העיפרון הכי מחודד בקלמר, בעלת אישיות כריזמטית ואינטליגנטית ושפה רהוטה – אם את נראית רע, את יכולה להמשיך לדבר אל הקירות, גברת.

עובדה זו הצליחה להבהיל את ג'ואן צ'או, פרופסור לפסיכולוגיה, בין העומדים בראש המחקר. "אחד הדברים שהבנו זה שמנהלי הקמפיינים ממש צודקים כשהם שמים דגש כל כך חזק על התדמית ועל ההופעה החיצונית של המתמודדים שלהם", אמרה בראיון לרשת CTV. בהקשר למחלוקת האחרונה בדבר מלתחתה של שרה פיילין הוסיפה צ'או שהדיון בעד או נגד אינו טריוויאלי. למעשה, המחקר טוען בעקיפין שהמפלגה הרפובליקנית עשתה החלטה פוליטית חכמה במיוחד כשהשקיעה 150,000 דולר בחליפותיה של פיילין. החלטה אופנתית חכמה בטוח הייתה שם.

במסגרת המחקר התבקשו המשתתפים לדרג את הרצים לנשיאות מבחירות 2006 בסולם של אחד עד שבע, בהתבסס על תמונות שונות שלהם. כמו כן, היה עליהם לדרג את מידת הכישורים שלהם, מידת משיכתם, נגישותם לקהל ועד כמה דומיננטיים הם. לפי התוצאות זכו כל הגברים שרצו לנשיאות בדירוג גבוה משל המקבילות הנשיות בכל הנוגע לכישוריהם והנוכחות הדומיננטיות שלהם. הפוליטיקאיות, לעומת זאת, נתפשו כמושכות יותר ונגישות יותר מהקולגות.

לדברי צ'או, גברים מצביעים לפי מידת המשיכה של המתמודד, כמו גם על פי כישוריו, בעוד שנשים שמות דגש על מידת הנגישות והזמינות של המתמודד. עוד מצא המחקר כי מראה משובב עיניים הוא עדיין אחד הגורמים החשובים והמכריעים שיגרמו לגבר להצביע לאישה, אבל לא רק. "אפילו נשים מצביעות הודו כי אטרקטיביות, לצד כישורים בולטים, יזכו את המועמדות בקולות נוספים מצידן", הסבירה צ'או והוסיפה שככל הנראה מדובר בשריד אבולוציוני – אנשים מצביעים בעיקר לפי תחושות בטן באופן בלתי מודע. מאחר שבחירות הן תופעה חדשה באופן יחסי, המצביעים עדיין מסתמכים על גורמים שאינם בהכרח המצע שדוגל בו המועמד, רמת האינטליגנציה שלו וכיו"ב.

האם זה אומר שנשים שמראן אינו מצודד לא יוכלו להיות ראשי מדינות? אין לדעת. "יש כמה נתונים מאוד מעניינים במחקר, שמראים שככל שתהיה חשיפה מוגברת יותר לנשים חזקות ואינטליגנטיות בפוליטיקה, כך יפחתו השיקולים להצביע עבור אישה רק בשל היותה מושכת", כך לדברי צ'או. מקסימום, הן יעשו רמונט.

את המחקר המלא תמצאו פה.