הסתכלו בתמונה שלפניכם. שתי נערות צעירות במכנסיים ארוכים וסווטשירטים, צנועות לפי כל קנה מידה סביר, שנבחרו להופיע במודעת פרסום של בית ספר שדה כפר עציון. אבל כשירון רוזנטל, מנהל בית הספר, שלח את התמונה למדריך התיירות "אתרים", הוא התבקש בנימוס למצוא תמונה אחרת, שלא מצולמות בה נשים - והחליט לצאת למאבק.

זאת ההתכתבות עם שלי עם ט', מנהלת הפרסום של מדריך "אתרים", אחרי שרציתי לפרסם את התמונה המצורפת למודעה של בית ספר שדה כפר ...

Posted by ‎ירון רוזנטל‎ on Monday, July 6, 2015

רוזנטל העלה את התמונה שנפסלה לפייסבוק, בצירוף פוסט שמגולל את ההתרחשות. עד מהרה, זכה הפוסט ליותר מ-2,500 לייקים, ושותף יותר מ-900 פעמים. בשיחה עם MAKO, הסביר אתמול רוזנטל מדוע החליט לוותר על הפרסום ב"אתרים" (שנתמך, בין היתר, על ידי משרד הדתות) ולהוציא את הסיפור החוצה. "שלחנו פרסום של הצימרים של בית הספר שלנו, בצירוף תמונות. בתמונות מופיעות מדריכות שלנו, נערות כבנות 18, ולתדהמתנו 'אתרים' הסבירו לנו בפשטות שהם לא מפרסמים תמונות של נשים - אפילו תמונות צנועות כמו זו ששלחנו אליהם - וביקשו שנשלח תמונות אחרות.

"מבחינתי זה אבסורד מוחלט. אני מכבד אנשים בתוך המרחב המגזרי שלהם - אם הייתי מבקש לפרסם בעלון חרדי, הייתי מקבל את אתיקת הצניעות שלהם, גם אם אני לא מסכים איתה באופן אישי. אבל בעלון שמיועד לכלל הציבור הדתי - דתיים לאומיים וחרדים כאחד - אני לא יכול לקבל את יישור הקו הזה, זו כניעה בעיניי. אין סיבה שהעקרונות שלנו, שלא מדירים נשים, יהיו פחות חשובים מהעיקרון לא לפרסם תמונה של אישה. אם עכשיו תהיה הופעה של חרדים, ולא רוצים שנשים ישירו - זו זכותם המלאה. אבל אם עיריית ירושלים, למשל, מפיקה מופע ציבורי ולא מאפשרת לנשים לשיר - זה בעייתי. הדתיים הלאומיים והחילונים מוכנים, הרבה פעמים, לוותר על העקרונות שלהם בשביל כסף. אני לא מסכים להוריד את הראש, ולא מבין איך כל כך הרבה אתרי תיירות אחרים כן מוכנים. גם לנו יש עקרונות שראוי להילחם עליהם, כמו החרדים, ואני לא אפרסם בעלון שדורש ממני להחליף לתמונה צנועה רק כי מופיעות נשים".

רוזנטל הודיע לעיתון כי אינו מעוניין לשלוח תמונה חלופית, וביקש לבטל את הפרסום. "כרגע הם מאיימים לתבוע אותנו, כי ביטלנו את הפרסום ברגע האחרון והם כבר שמרו לנו מקום והתחילו לעצב את המודעה, אבל הרבה מאוד ארגוני נשים פנו אלינו והציעו לנו לעזור לנו משפטית. אני לא יודע מה יהיה עם זה, אני לא אוהב להתעסק עם דברים כאלה, ומעדיף להשקיע את זמני בלהביא תיירים לגוש עציון".

תגובת המו"ל: "נהוג שלא לפרסם תמונות נשים, צנועות ככל שיהיו"

דורון אליסיאן, מנהל ישראמדיה המוציאה לאור את מדריך אתרים, מסר בתגובה: "המדריך קיים כבר 16 שנים, ומגיע לכל הזרמים בציבור הדתי. בעיתונות החרדית והחרד"לית (חרדית-לאומית, ר.ש) נהוג שלא לפרסם תמונות נשים, צנועות ככל שיהיו. אנחנו רוצים להגיע לכולם, ולכן לא מפרסמים בעלון תמונות של נשים באופן גורף. עם זאת, באתר אחר שלנו, כושר.רסט, כן יש תמונות של נשים, כי הוא פונה לציבור שומרי הכשרות, שהוא רחב יותר ומורכב גם ממסורתיים. אני מצפה מירון, שהוא אדם דתי, לכבד את רצוננו ומנהגנו, שקיים עשרות שנים. לא מדובר בהדרה, אלא בנוהג שרווח בכלל העיתונות החרדית, ולא מתפקידנו לשנותו".