לפני כמעט שנתיים חלתה ספיר הלוי, בת 44 משערי תקווה, באי-ספיקת כליות סופנית וכיום היא זקוקה לתרומת כליה דחופה. ספיר, אם חד הורית לשני ילדים, מטופלת בדיאליזה מספר פעמים בשבוע וסובלת מאנמיה קשה ומחולשה מתמדת. המחלה שינתה את חייה מקצה לקצה, ומאישה שעבדה כמנהלת חשבונות היא כיום אינה עובדת ומתמודדת עם השלכות המחלה הקשה על חיי הילדים והבית. “הבטחתי לעצמי שאני את המסע הזה אסיים כמנצחת", כתבה ספיר בדף הפייסבוק שלה. "מגיע לילדים שלי לקבל חזרה את אמא שלהם ואת הבית שהיה להם – בית עם אמא חזקה, פעילה ומלאה חיים, בית של ריחות בישול ואפיה, בית של צחוק ושירה, של בטחון ויציבות, של שיתוף ואהבה. בית שהוא כולו שלנו. בית שהיה המובן מאליו עד לא מזמן – והיום איננו עוד".

חבורת הזמר תו השעה
"כמו משפחה". חבורת הזמר (ספיר בשמלה הלבנה)

ספיר שרה כבר יותר מעשור בחבורת הזמר "תו השעה" (בניהולו של יוסי סידי), הפועלת במועצות המקומיות אורנית ושערי תקווה. החבורה הוותיקה נפגשת אחת לשבוע, וספיר לא מוותרת על השתתפותה במפגשים גם בימים טרופים אלה. החבורה, למעשה, הפכה למעגל התמיכה הקרוב ביותר שלה. "בזכות עזרתה ותמיכתה של חבורת הזמר אני מוצאת את הכוחות בהתמודדות היומיומית הקשה מול המחלה. זכיתי בחבורה שעוטפת אותי באהבה, בעזרה ובתמיכה", סיפרה ספיר למאקו.

"ספיר עוברת דיאליזה שלוש פעמים בשבוע, אבל למרות שהיא חוזרת משם מעולפת היא לא מוותרת על השירה. היא מתאפרת, מסתדרת ומגיעה. מי שיסתכל עליה מהצד לא יאמין שהיא עוברת את הסרט הזה", סיפרה למאקו אירית עציון, חברתה מהחבורה. "אנחנו מרגישים שהפכנו להיות המשפחה של ספיר, והחלטנו שכולנו ביחד נעטוף אותה". תמיכתה של חבורת הזמר בספיר מתבטאת באופנים שונים, מתורנות הסעות לטיפולי הדיאליזה שהיא עוברת בת"א ועד ליצירת קשר עם תורמים פוטנציאלים. בשנה שעברה הפיקה החבורה ערב התרמה מיוחד בו התארחו הרב שי פירון וכן תורם כליה ומקבל תרומת כליה; ובנוסף הטיסו את ספיר ואת בתה בת ה-12 לחופשה באילת כמתנת בת מצווה לבת. בקרוב גם מקווה החבורה לצלם קליפ כחלק ממאמצי הפרסום של סיפורה של ספיר.

ספיר הלוי משפחה
"רוצה להחזיר לילדים את הבית שהיה להם". ספיר הלוי וילדיה


ספיר נמצאת בקשר עם עמותת מתנת חיים, עמותה המעודדת תרומות כליה התנדבותיות (אלטרואיסטיות) בישראל. במהלך השנה האחרונה היו חמישה מועמדים שהביעו נכונות עקרונית לתרום לספיר כליה, אבל כל הנסיונות האלה כשלו מסיבות שונות. "ספיר שיתפה אותנו בכל פעם שתורם אלטרואיסטי הביע נכונות לתרום עבורה כליה, תורם שהסכים לעבור את תהליך הבדיקה כדי לתת חיים לספיר (מדהים לדעת שיש אנשים כאלה!)", כתבה אירית בפוסט בפייסבוק. "אך בכל פעם לאחר תהליך וציפייה של חודשים, ספיר נוחלת אכזבה ואיתה כולנו. כך חמש פעמים! חמש תקוות, חמש ציפיות ובכל פעם אכזבה עצומה וצלילה לייאוש. ומהייאוש שוב אוספים כוחות, תקוות, אמונה, אופטימיות וממשיכים בדרך... כי ספיר רוצה לחיות - ואנחנו רוצים את ספיר איתנו". "אני רואה את האנשים שרוצים לתרום כליה כמלאכים ללא כנפיים, ואני נפעמת בכל פעם שמתגלה לפניי מלאך, מלאך בשר ודם וכליה", אומרת ספיר. "מי ייתן ובחודש הסליחות הקרוב ימצאו האחד או האחת שיביאו קץ ליסוריי ולייסורי ילדיי".

לספיר יש סוג דם O, אך הודות לתכנית ההצלבות של עמותת "מתנת חיים" כל אחד ואחת יכולים עקרונית לתרום לה כליה. לקבלת מידע נוסף על התרומה ניתן לפנות לאירית עציון (050-6283656), לספיר הלוי (050-2593856) או לקבוצת הפייסבוק תנו לספיר להמשיך לשיר