שיער נשים- תמונה מלמעלה של תסרוקת עם צ'ופסטיקס (צילום: jupiter images)
הדבר הראשון שאנס מחפש זה תסרוקת - קוקו או צמה שאפשר לתפוס | צילום: jupiter images

 צרור מפתחות, טלפון נייד, חיטוט בתיק – יש לנו לא מעט טקטיקות לנפנף אנסים פוטנציאלים כשאנחנו צועדות בדד בלילה. קרן, למשל, דואגת לזייף שיחת טלפון מרתקת עם אדם לא קיים כשהיא נכנסת לחניון חשוך, יפית בטוחה שאם היא תאחז מספיק חזק בצרור המפתחות המאיים שלה, זה יגרום לאדון אנס מפחיד לברוח כל עוד נפשו בו ולייבב לבורא עולם, אביטל דואגת ללבוש מחטב ומחוך רק כדי להקשות על המשימה במקרה חירום (וגם כדי לסדר את הישבן על הדרך), אורלי מצטיידת בשוקר חשמלי וגז מדמיע משל הייתה לוחמת ב"עופרת יצוקה" ורוית פשוט עוברת צד ברחוב בכל פעם שהיא מבחינה במישהו עם זיפים. זה יכול היה להיות מאוד מצחיק, אם זה לא היה עצוב. או מפחיד. החשש מאונס הוא חשש יומיומי עבור נשים והסיכויים של כל אישה ליפול קורבן אינם פועלים לטובתנו. אבל האם מחוך, צר ככל שיהיה, באמת יעזור לנו?

מה גורם לאנס לפעול?

כדי להבין מה מומלץ לעשות כשיש איום ממשי, ניסינו לגלות מה בכלל גורם לאנס לפעול, חוץ מהפרעה נפשית כמובן. ד"ר אסתר עילם, ממייסדות מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב ומחברת הספר "נאנסות, אונס והרשויות בישראל" טוענת שעל פי מחקר שערכה, יש שני מרכיבים עיקריים המשפיעים על אנסים בבחירת הקורבן. "הראשון הוא זמינות והשני הוא תפיסתה של האישה כפגיעה", אומרת עילם. "אנס יבקש ליצור לעצמו את הסיטואציה שהיא הכי נגישה וקלה לו, ועם הכי פחות סיכונים". מכאן ואילך, הפירוש הוא מאוד סובייקטיבי עבור כל אנס ואנס. בחורה קטנת מימדים עלולה להיתפס כפגיעה עבור גבר נמוך, אבל בפועל יכולה להיות בעלת חגורה שחורה בקראטה. לחלופין, גבר גבוה לא יחשוש לתקוף אישה גבוהה. "לפעמים גובה יכול להיות אתגר מסקרן עבור האנס".

 בהקשר זה, מנפצת עילם את המיתוס שגורס שנשים נאנסות במקום זר, בחושך, על ידי אנשים זרים. בפועל זה קורה לא פחות גם באור יום, באזורים המוכרים לנשים ועל ידי אנשים בחוג החברתי ואף המשפחתי שלהן. "אפשרות של זמינות ופגיעות ניתן ליצור בכל סיטואציה. לא מעט נשים אף נאנסות במיטות שלהן על ידי פורצים. יכול להיות שעבור אותו אנס, זאת נחשבה להזדמנות קלה".

יש נתונים בשטח שאפשר ללמוד מהם ולהתגונן מפניהם?
"קשה לי לומר בצורה כוללנית ואני גם נמנעת מכך. אני יכולה לומר שפגיעות לא פעם יכולה להתבטא בקרב נשים שנראות מבודדות מבחינה חברתית. לדוגמה, לרוב יבחרו בילדה המנודה, זאת שאינה זוכה לתמיכה או לחלופין מגיעה ממשפחה לא מתפקדת, שאינה טובה בלימודים, זאת משום שהיא לכאורה כבר בעמדת הקורבן האידיאלי. זה לא כלל ברזל, רחוק מכך. אני כן יכולה לומר שגברים שנוהגים לאנוס הם מכורים. מדובר בדפוס התנהגות. לגבי רבים, המרדף אחרי אישה מביא להפרשת הורמונים חזקה המלווה באדרנלין. רוצה או לא, הוא מרגיש שהוא חייב לעשות את זה". אז מה אפשר לעשות כדי למנוע זאת?
"ההגדרה של 'מניעת האונס' היא בעייתית בעיניי. ברגע שמשתמשים במונח 'מניעה', מיד משתמע שאישה שנאנסה כנראה לא עשתה מספיק כדי לעצור זאת. לכן, אני מעדיפה להתייחס להגנה עצמית. אישה חייבת להיות מודעות לאפשרות של תקיפה מינית. חשוב לדעת שזה יכול להגיע ממקומות שלא שיערת. זה לא אומר שיש להתהלך בתחושה של פחד ולהסתגר בבתים, אבל לשים את זה במודעות".
יש שיטות שהוכיחו את עצמן בתחום ההגנה העצמית?
"לפי מחקר שערכה פרופסור פאולין בארט בקרב נשים שנפלו קורבן לניסיון לאונס, תגובה מגוונת גרמה לאנס לחזור בו. הנשים במחקר הפעילו תושייה וניסו להימלט, לצעוק, לדבר עם האנס ועוד שלל מעשים. עם זאת, חשוב להבהיר שכל אישה צריכה לקחת אחריות על חייה ולא לטמון את ראשה בחול. יש נשים ששוקר חשמלי יעניק להן תחושת ביטחון, לאחרות יהיה זה קורס הגנה עצמית ויהיו כאלה שיעדיפו את הדרך הארוכה והמוארת הביתה על פני הקצרה והחשוכה".

מה אנסים מחפשים בקורבן?

אז אחרי שהחלטת מה שיטת ההגנה המועדפת עלייך, אולי זה יעניין אותך: ראיון שנערך בקרב קבוצת אנסים בארצות הברית הביא לכמה ממצאים מעניינים בדבר הקורבן הפוטנציאלי שאותו הם מחפשים. המכנה המשותף הוא ללא ספק זמינות ותפיסת האישה כפגיעה.

"הפסקתי לפחד מהחיים". אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
לא תוקפים רק בחושך, לפעמים זה קרוה באמצע היום | צילום: רויטרס

 1) הדבר הראשון שאנס מחפש בקורבן הפוטנציאלי הוא תסרוקת. סבירות גבוהה יותר שהוא יבחר במישהי עם קוקו, צמה או תסרוקת אחרת שניתן לתפוס בקלות. הוא יעדיף קורבן עם שיער ארוך, נשים עם שיער קצר ייבחרו לעיתים נדירות.

2) הדבר השני שאנס בודק הוא הבגדים. הוא יעדיף אישה שניתן להסיר את בגדיה בקלות ובמהירות. אנסים רבים מסתובבים עם מספריים בכדי לחתוך את הבגדים.

3) אנס יחפש אישה שמדברת בפלאפון, מחפשת משהו בתיק או עסוקה בדבר כלשהו בזמן ההליכה, מאחר שככה אפשר להפתיע אותה ולהשתלט עליה בקלות.

4) שעות היום שבהן יש סיכוי גבוה יותר שאנס יתקוף הן בבוקר, בין 5 ל 8:30.

5) המקומות הנפוצים ביותר לחטיפת הקורבן הם חניונים ציבוריים ושירותים ציבוריים.

6) היזהרי במיוחד אם בצמוד למכונית שלך חונה רכב מסחרי גדול, שהחלונות שלו אטומים.

אין תמונה
לא כל גבר עם זיפים הוא אנס. אבל אם חושדת - תסתכלי עליו ישירות

7) האנסים מחפשים לתפוס את האישה במהירות ולעבור למקום אחר שבו הסיכויים נמוכים שהם יתפסו.

8) רק 2 אחוז מהאנסים אמרו שהם נושאים כלי נשק, מפני שעונש על אונס ללא נשק בארצות הברית הוא שנתיים עד חמש שנות מאסר, ואילו אונס עם כלי נשק עונשו בין 15 ל-20 שנה בכלא.

9) במידה שהאישה נאבקת באנס הוא נרתע, מפני שהוא מבין מהר מאוד שהמאבק ייקח זמן ומושך תשומת לב.

10) האנסים גם אמרו שלא יבחרו באישה עם מטרייה או כל אובייקט שניתן להשתמש בו להגנה ממרחק. מפתחות אינם מרתיעים, מפני שצריך להיות מאוד קרוב לתוקף בכדי לפגוע בו באמת. המטרה שלנו היא לגרום לאנס לחשוב שאינך שווה את הסיכון.

שיטות הגנה מומלצות מפני תוקף

1) במידה שמישהו עוקב אחרייך או עובר לידך, תסתכלי עליו ישירות ותשאלי אותו שאלה (כמו: מה השעה?) כך תוכלי להביט ישירות בפניו ולזהות אותו אחרי כן במסדר זיהוי והוא יעדיף לחפש קורבן אחר.

גז מדמיע (צילום: George Doyle, GettyImages IL)
אם מה שגורם לך להרגיש בטוחה זה גז מדמיע, אל תהססי | צילום: George Doyle, GettyImages IL


2) במידה שמישהו בא לקראתך תצעקי "עצור!" או "תתרחק ממני!". רוב האנסים אמרו שהם לא יתקפו אישה שצועקת או עושה רושם שהיא תלחם. שוב, הם מחפשים קורבן קל.

3) אם יש ברשותך גז מדמיע ואת צועקת "יש לי גז מדמיע" ומחזיקה אותו לעבר לחשוד, הוא יעדיף לחפש מישהי אחרת.

4) במידה שנתקפת, סביר להניח שהתוקף חזק ממך. הנה כמה נקודות תורפה: אם התוקף תופס אותך מאחור תצבטי אותו בחלק הפנימי של הזרוע בין המרפק לבית השחי או בחלק הפנימי של הירך. אלו מקומות כואבים מאוד (נסי על עצמך).

5) צביטה כזו מספיקה כדי להסיט את תשומת לבו ואז תוכלי לבעוט לו בביצים, דבר שיפיל אותו לרצפה לכמה שניות ותוכלי לנסות לברוח.

6) זכרי שהמרפק הוא השפיץ הכי חזק בגופך. השתמשי בו!

7) במידה שהתוקף מולך, נסי לתפוס לו שתי אצבעות מכף היד ולכופף אותם לאחור בכל הכוח.

>> איך נראים חייה של רווקה תל אביבית?