מפעם לפעם עולות עדויות מצמררות על נשים בשירות הנאצים, והשבוע יוצא לאור ספר חדש שמביא גם הוא סיפורי ניצולים על אכזריותן של נשים במחנות ההשמדה. "הזוהי אישה? בתוך ראוונסבריק, מחנה הריכוז של היטלר לנשים" הוא ספרה החדש של שרה הלם, שאספה עדויות ממחנה ההשמדה הגדול ביותר באירופה לנשים בלבד, ראוונסבריק.

"הנשים האלה לא היו גבריות כלל. מחוץ לשעות העבודה שלהן כשומרות במחנה, הן היו אוספות פרחים ביער, שטות בסירה על הנהר ומפלרטטות עם קציני SS. הן היו יושבות בסלון היופי של המחנה, צוחקות ומפטפטות בזמן שהשיער שלהן היה מתייבש, ואחר כך חוזרות לצרוח, להלקות ולשסות באסירות את הכלבים", כותבת המחברת בדיילי מייל ומפרטת את סיפורן של מספר נאציות אכזריות במיוחד.

 עוד בערוץ הנשים:

הספר מתאר סוהרת שהייתה מענישה אסירות שהעזו לתלתל את שיערן, ומצד שני ניגנה בפסנתר ברגישות יוצאת דופן; אחרת, עדינה ויפה למראה, שהתחננה אל חבריה השומרים שיחכו לה כדי שלא תחמיץ הוצאה להורג; על האחות הראשית של המחנה, שהייתה גונבת מנות אוכל מבית התינוקות למרות שהילדים שם גוועו ברעב, ועל רופאה גבוהה ובלונדינית, שלבשה חולצה שקופה ותחתונים ורודים וענדה טבעות וצמידים על זרועותיה בעת שהייתה מזריקה זריקות קטלניות. רובן ככולן, טוענת המחברת, הפנימו את האידיאולוגיה הנאצית וקיבלו את הצדקתה ללא עוררין.

שומרות במחנה ההשמדה ראוונסבריק (צילום: ויקיפדיה)
שומרות במחנה ההשמדה ראוונסבריק | צילום: ויקיפדיה

הכלבה היפה

על אחת ממפקדות המחנה כתבה אחת האסירות שיר קטן, אותו חשפה בפני הלם רק לאחרונה. אותה מפקדת כונתה על ידי האסירות "הכלבה היפה", ונחשבה לסדיסטית במיוחד.

"בלונדינית יפה,
את כל כך יפה,
בעינייך הכחולות הנוצצות ושיערך המתולתל,
אבל לו רק יכלנו
היינו קורעים את הקרביים של הנשמה שלך
וחונקים את הלב צמא-הדם שלך."

כל ספר שחוקר את תקופת השואה הוא חשוב וכל תיעוד של הזוועות הוא חיוני ומשמעותי. יחד עם זאת, אנחנו חייבות לתהות על עצמם השאלה – האם זה מתמיה יותר שאישה מבצעת מעשים אכזריים, לעומת גבר שרוצח או מתעלל? מדוע בוחרת המחברת לציין שוב ושוב עד כמה היה רוע ליבן של הסוהרות בולט על רקע מראן הנשי והיפה, ועד כמה סותרת החיצוניות הפיזית שלהן את מוחן המעוות?

הזוהי אישה, היא שואלת בכותרת ומרפררת כמובן לספרו הנודע של פרימו לוי, הזהו אדם. אלא שלטעמנו, השאלה האם אדם יכול לבצע מעשים כאלה – מייתרת את השאלה האם גם אישה יכולה. כי אישה, אחרי הכל, גם היא אדם.

>> אישה מצטלמת בעירום כדי להתמודד עם פורנו נקמה