שתי כוסות קפה על שולחן (צילום: אור גץ)
כששולחן לשתיים הופך לשולחן לשלוש | צילום: אור גץ

 בשעה טובה ומוצלחת, אחרי מנה הגונה של אפידורל ו-25 שעות בחדר לידה, החברה הכי טובה שלך ילדה בן בכור. היא קראה לו נועם, כי "הוא היה עובר כל כך נעים בהריון כל כך נעים והכל היה כל כך נעים". יש לו עיניים כחולות עמוקות, פנים מתוקות וידי צימוק שאת רק רוצה לעטוף ולמסגר. הוא כל מה שהיא חלמה עליו ועוד. כשהוא עושה קקי, היא מריחה שושנים. כשהוא משתין עליה בזווית היא רואה בזה אמנות וכשהוא לא נותן לה לישון היא קמה לתחייה.
היא החברה הכי טובה שלך. אתן מכירות מכיתה א'. הלכתן יד ביד לבית הספר, קשקשתן על בנים, בגדים וסקס עם האקס - ופתאום היא אמא. 

אין ספק, אתן במקום אחר בחיים עכשיו. היא לא ישנה בלילה בגלל תינוק, את לא ישנה בגלל בחור, היא מתפללת שהוא לא יבכה, ואת מתפללת שהוא יתקשר, היא חושבת על מוצצים ואת, טוב – הבנת את הרעיון.
זה לא פשוט, ולא מעט חברות שנקלעות לסיטואציה הזאת מחליטות לוותר על הקשר – או שהן אפילו לא מחליטות, הקשר פשוט מתפייד מעצמו. מה שכן, זה ממש לא חייב להיות ככה. אם החברות הזאת באמת חשובה לכן, אין שום סיבה שתוותרו עליה בגלל כמה חיתולים מלוכלכים. תילחמי קצת, זה שווה את זה.

ביקורי בית

הכיני את עצמך לביקורי בית מאסיביים. יכולת ההתניידות של אמא טרייה דומה לזו של משאית ברחוב תל אביבי ממוצע: אין לה לאן לזוז. הרדיוס שבו היא נעה מתחיל בספה ומסתיים, במקרה הטוב, בכורסת ההנקה שממוקמת בסמוך לספה. נסי להבין את זה ואל תדרשי ממנה לצאת לקפה הקבוע, בינואר קר עם תינוק עטוף באלפי שכבות ועגלה שהיא בקושי מצליחה לפתוח בגלל הרוח. קחי בחשבון שלא רק היא רוצה לראות אותך בתקופה הראשונה, גם את רוצה, ולכן – בעיקר אם זה בחורף, כל הביקורים יהיו בבית. שלה. ככל שתפנימי את זה מהר יותר, כך יהיה לך קל יותר.

חברה שלך ילדה (צילום: jupiter images)
בקבוק מטרנה ליד ההפוך והסיגריה | צילום: jupiter images

הוא עשה ככה

אימהות טריות, על פי רוב, אוהבות לדבר. הן מדברות עם התינוק כשהוא בן שבועיים ומספרות לו על כל מה שעברו בחיים, הן מדברות עם השכנה שילדה לפני חודש והן גם יכולות לפתח שיחה של ממש עם שידת ההחתלה. כך שסביר להניח שגם לחברה שלך זה קורה – את תשמעי על הכל, החל מהרגלי השינה של הקטן וכלה בהרגלי הצפייה של הגדול. תנסי להקשיב לה, ואפילו אם זה קצת משעמם אותך, בטוח יש  כמה דברים שאת יכולה לקחת מהשיחות איתה. בטח אם את מתכוונת להיות אמא בעצמך. תשאלי שאלות, תני לה להרגיש שאת חלק מזה ושלא ברחת כי נתווסף לה יצור צמוד לחיים. תהיי בטוחה שגם היא צריכה קצת שקט ממה שעובר עליה והיא תשמח להקשיב גם לסיפורי הזימה שלך.

 החיתול שאינו נגמר

אין מה לעשות – תינוק זה הרבה עבודה. שגרת החיים של החברה שלך בימים אלה כוללת לא לישון כבר יומיים, לחתל כל שעתיים ולהניק כל דקותיים. בזמן שאת מנסה לדבר איתה על הבחור שהתחיל איתך אתמול בבר, היא בטח עושה כמה דברים במקביל וזה בטח כולל כמה איברים מוצנעים – שלה או של התינוק. אם נראה לך שהיא לא קשובה, נסי להבין – אין לה יותר מדי ברירות. ובשביל לשמור על שפיות, היא צריכה שתספרי לה על החיים שלך. אל תחשבי שהיא לא רוצה לשמוע את מה שיש לך להגיד. ויותר מזה – את בהחלט מוזמנת לתת יד. תציעי לה להיכנס למקלחת בזמן שאת שומרת על הילד, קחי אותו קצת לידיים אחרי שהיא מניקה. זה יעשה לה רק טוב – וגם לך.

 זה לא לטלפון

לא נסתכן אם נאמר שהאם הטרייה כבר לא זוכרת את מספר הטלפון שלך בעל פה. גם לא חצי ממנו. היי, היא לא זוכרת מה זה טלפון. נכון שכאדם רציונלי את לא מבינה איך היא לא מוצאת זמן לשיחת טלפון של דקה או שתיים אחת ליומיים. ובכן, א. אין היגיון של ממש בחודשים הראשונים. ב. תזכרי תמיד שהיא לא ממש ישנה, כך שלא רק שכל מה שהיא רוצה לעשות כשיש לה קצת זמן לעצמה זה לישון, הרי שהמוח שלה גם לא משהו בימים אלה – עייפות מצטברת פוגמת בזיכרון, שלא לומר בשפיות. אל תכעסי עליה. אם את ממש חייבת לדבר תבקשי ממנה לקפוץ אליה, ככה גם תוכלי להציע את עזרתך ושתיכן תרוויחו מזה בסופו של דבר.

הביני קלישאות

יש אמהות טריות שפולטות קלישאות איומות יותר משל יוסי סיאס. "את לא יודעת מה זה חיים עד שאת מביאה חיים" או לחילופין, "לא יודעת איך הייתי לפני". נכון, זה די מגעיל, ואת בעיקר מנסה להבין מי האישה שבלעה לך את החברה הכי טובה, אבל אל תתני לזה לשגע אותך: האישה מפוצצת בהורומונים ותכלס – היא באמת יצרה חיים חדשים. תזכרי שאת לא באמת יודעת איך זה מרגיש, ושסביר להניח שפעם תדעי.

דרינק  (צילום: jupiter images)
כדאי שתתרגלי לבקבוקים מסוג אחר | צילום: jupiter images
 התקרבי לתינוק

אם את באמת רוצה לשמור על יחסים טובים עם האם, דרך מעולה להקל על השעמום היא לתקשר עם התינוק. נכון שבהתחלה הוא לא ממש שם עלייך, אבל את יכולה להתנחם שהוא לא שם על אף אחד. לא רק שזה מזכה אותך בנקודות אצל האמא שלו, זה גם בהחלט מעורר את השעון הביולוגי, אם את זקוקה לשיחת השכמה. רק אל תגידי לו שהוא דומה לאבא. או שהוא מכוער. פרגני לקטן. אם הוא לא נראה טוב, אמרי שהוא נבון. אם הוא שעיר, החמיאי שהוא נעים ורק למגע.

ועוד קטנה: אמא טרייה ממש לא חייבת להיות פקאצה שמדברת בקלישאות ולא מפסיקה לברבר על הגיהוקים. אבל גם אם היא כזאת, וותרי לה. אחרי הכל, את כל כך הולכת להיות כמוה מתישהו.
ואם את ממש אוהבת אותה, את מוזמנת להכיר לה את הסדנה לאחר הלידה של מיכל אמדורסקי, או להראות לה את קורס ההחייאה שלנו, או להציע לה לבקר בסדנת טיפת חלב. תאמיני לנו, היא תודה לך מאוד.