קת'י וודס שישבה בכלא במשך 35 שנה על לא עוול בכפה, תזכה לפיצויים בסך 3 מיליון דולר כחלק מתביעה אזרחית שהגישה נגד הפרקליטות של מחוז ואשו שבמדינת נבאדה. וודס בת ה-68 היא האישה האמריקאית שריצתה את תקופת המאסר הארוכה ביותר בגין פשע שלא ביצעה.

וודס הורשעה בשנת1985 ברצח של מישל מיטצ'ל, סטודנטית בת 19 שנדקרה למוות באוניברסיטת רינו. היא שוחררה מהכלא בשנת 2015 לאחר שראיית דנא חדשה שהופקה מבדל סיגריה שהיה בזירת הרצח קשר אותו לרוצח הסדרתי רודני האלבוור ("רוצח הג'יפסי היל") והוכיח את חפותה. נוסף למיטשל, האלבוור אנס ורצח לפחות עוד חמש נשים וילדות בקליפורניה ונבאדה בשנות ה-70. הוא הורשע עד כה בשניים מתוך מקרי הרצח האחרים ובשנה שעברה נגזר עליו מאסר עולם.

cathy woods michelle mitchel
קת'י וודס (מימין) ומישל מיטצ'ל בתקופת הרצח


וודס הגיעה מרקע סוציו-אקונומי קשה וסבלה מבעיות נפשיות שונות. היא הודתה ברצח (ומאוחר יותר חזרה בה מהודאתה) בעת שהייתה מאושפזת בבית חולים לחולי נפש בלואיזיאנה. המניע לוידוי הכוזב היה ככל הנראה רצונה של וודס, שהייתה מאושפזת בחדר עם שותפה נוספת, לעבור לחדר פרטי. "אמרו לה שהיא לא נחשבת מספיק מסוכנת כדי להיות זכאית לקבל חדר לבד, ותוך כמה ימים היא פתאום סיפרה לצוות שהיא הרגה אישה ברינו", סיפרה עורכת הדין שלה מייזי פוסיצ'. לטענת פרקליטותיה של וודס, היא הייתה במצב פסיכוטי ולא הייתה אמורה להיחקר על-ידי המשטרה במצב כזה.
Rodney Halbower
הרוצח האמיתי, רודני האלבוור | צילום: San Mateo County Sheriff


"הרשעתה וכליאתה של קת'י וודס בעוון רצח היא טעות טרגית שמחוז ואשו מקווה שלעולם לא תחזור על עצמה", נכתב בהודעת המחוז לאחר מתן פסק הדין. "למרות ששום סכום של כסף לא יפצה את וודס על הסבל שהיא עברה, הפיצויים האלה ישמשו כדי להבטיח שיהיה מי שידאג לה מעתה", אמרה עורכת הדין שלה, אליזבת וונג. וונג הוסיפה שתביעה נוספת נגד מדינת נבאדה עדיין מתנהלת בבית המשפט.