מפחדת מג'וק (צילום: CREATISTA, Istock)
את לא חייבת להינעל בחדר השינה | צילום: CREATISTA, Istock

 מייל לא ברור התקבל אתמול בתיבת הדואר המערכתית. אנחנו מקליקות על הקישור ומגלות את "אמאל'ה – חבל לך על הפחד". אתר אינטרנט חדש שמציג שירות לבחורות תל אביביות. "גם את מפחדת להיתקל בג'וק בבית? כבר לא צריך לחשוב למי להתקשר באמצע הלילה", אומר הטקסט שצבוע חום על גבי לבן (בצבעי המקק, יש להניח). בהתחלה חשבנו שזאת בדיחה. ממש טובה, אבל בדיחה. החלטנו להרים טלפון לאנשים שעומדים מאחורי הדחקה וגילינו שההיפך הוא הנכון. מסתבר שמדובר ביוזמה חדשה שמצליחה לעשות שמות מפה לאוזן והיא אפילו לא צוחקת עלינו.

הרעיון הוא פשוט כל כך עד כדי גאוני: השעה 23:00 בלילה, הפחד הגדול ביותר שלך בצורת מחושים שחורים מתרוצץ על וילון האמבטיה שלך. את לבד בבית, צווחת את נשמתך למוות ונועלת את עצמך בחדר השינה. כעת, כל שעלייך לעשות הוא להרים טלפון לכוכבית 34352 והם כבר יפתרו עבורך את הבעיה. נשמע הכי טוני סופרנו שיק.

מי זה דופק בדלת? מי זה מקיש על חלוני?

"ג'וקים מהווים מטרד ומעוררים תחושות שבין פחד לחלחלה בקרב הרבה אנשים", מסבירה לנו יערה, מסטרנטית לסוציולוגיה מתל אביב, אחת מיוזמות העסק. "גם נשים שהן עצמאיות, פעילות ודעתניות מתמודדות עם מספיק דברים בחוץ. לכן, שכשהן חוזרות הביתה, לא בא להן להתמודד עם סאגות כאלה. בדיוק כמו שלא תמיד מתחשק לנו לבשל ואף אחד לא יעיר לנו אם נזמין טייק אווי, 'אמאלה' הוא שירות שנועד לאפשר לכולם להמשיך את הלילה בשקט. אנחנו מבקשות לומר שלא צריך לבקש טובות מאף אחד ובמקום, ניתן פשוט להתקשר למוקד ולסיים את הסיפור במהרה".

מטרה נעלה. אבל איך בכלל הגעת לחשוב עליה?
"היוזמה למעשה נולדה לאחר שלאוזניי החלו להגיע הרבה מאוד סיפורי לילה שקשורים בג'וקים, כמו למשל סגר חלונות כללי החל משבע בערב, הליכה תוך הסתכלות מתמדת מטה, כליאת ג'וקים בתוך פח ומה לא. גם אני באופן אישי נפלתי 'קורבן' לסיפור הזה, כשהתבקשתי לעזור לחברה בצרה ולא יכולתי לעשות דבר, כי גם אני סובלת מפוביה. כל זה גרם לי לחשוב למה אנחנו בכלל צריכים לחכות למישהו שיעיף לנו את הג'וק? יש היום שירות לכל דבר. למה אי אפשר פשוט להתקשר למישהו שיסדר את זה?".

יערה, שלא לוקחת את עצמה ברצינות יתרה ומודעת גם היא לעובדה שמדובר ברעיון "די הזוי" לדבריה, הופתעה לקבל פידבקים חיוביים בנושא. "כשהתקשרתי ליזם פוטנציאלי, הצגתי לו את הרעיון תוך הקדמה שמדובר במשהו די משוגע. הוא מצידו דווקא ענה לי: 'תקשיבי, הייתי בעסק מצליח לניקוי קברים. שום דבר שתגידי לי לא יישמע הזוי'. הוא נדלק על הרעיון וביחד עם עוד שותפה ומשקיע מתחום חיי הלילה, הרמנו את הפרויקט".

איך שם נולד ואיך ג'וק מת?

מכאן, הכדור החל להתגלגל. "כשהתקשרתי לשירות לקנות 'כוכבית' לחיוג המקוצר, הבחורה שענתה לי כל כך שמחה על היוזמה ואמרה שהיא תהיה לקוחה מספר אחת. כששאלתי אותה על רעיון לכוכבית היא ענתה 'אמאלה', ברור. זה הדבר הראשון שעולה לי לראש כשאני רואה ג'וק'. וכך זה עכשיו - כוכבית אמאלה מהנייד.

ג'וק מת (צילום: niphon saengpueng, Istock)
פינוי הגופה - ללא תוספת תשלום. בתמונה: לא ג'וק שנהרג על ידי שירות "אמאל'ה" | צילום: niphon saengpueng, Istock

אז יש קונספט, יש שם ויש כוכבית. העסק החל לקרום עור וגידים בעזרתם של אנשי צוות הכוללים מוקדנים וקטנועים שממתינים לקריאה. השירות כרגע מתרכז במרכז תל אביב והמטרה היא להגיע כמה שיותר מהר למקום האירוע. השירות זמין שבעה ימים בשבוע בין השעות 02:00-22:00, מתוך הנחה שאלו השעות הבעייתיות שבהן את עלולה למצוא את עצמך לבד בדירה מבלי לדעת למי ולאן לפנות.

באיזה דרכים אתם 'פותרים' את הבעיה?
"הקטנוענים שלנו הם לא רוצחים סדרתיים ואנחנו לא חושבים על דרכים מקוריות. ההוצאה להורג נעשית לפי בקשת הלקוח: או שמוציאים אותם החוצה, או שהורגים אותם עם נעל או ריסוס".

 איזו הכשרה עוברים הטלפנים?
"ראשית, לא תשמעו אצלנו משפט כמו 'תירגעי, מה הוא כבר יכול לעשות לך?'. כל מי שנתקל בג'וק מבין שהוא לא יעשה לו דבר, זה פשוט מגעיל. הטלפנים שלנו שואלים שאלות מאוד קונקרטיות כדי לקצר את התהליכים, כמו למשל האם יש אפשרות לעקוב אחרי הג'וק, האם ניתן לתחום אותו כדי שנמצא אותו ביתר קלות. חשוב גם לציין שהקטנוענים שלנו נבחרו בקפידה רבה והם לא רק אמיצים, אלא גם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. בקיצור, הם לא יצחקו עלייך".

גם גברים פוחדים בלילה

ואי אפשר שלא לשאול - למה אתן פונות רק לנשים? גברים חסינים ממקקים?
"ראשית, כשכל אחד רואה דבר שמפחיד אותו, גבר או אישה, האינסטינקט הראשוני הוא לצעוק אמאל'ה. אנחנו דואגים גם לציין שהפנייה היא לחלוטין לשני המינים והיה חשוב לנו להקפיד על זה. היום קצת קשה לצאת עם איזושהי הצהרה בלי לקבל ביקורת לכאן ולכאן. מי שהעלה את הרעיון ליוזמה הן נשים, מי שלא מתבייש להודות שהוא מפחד מג'וקים הן נשים ואם הן לא מתביישות להודות בזה, אין לי שום בעיה לפנות אליהן".

בחורה מבוהלת (צילום: MotoEd, Istock)
השירות יתרחב גם להליכה לילית בודדה והפסקות חשמל | צילום: MotoEd, Istock
ובפועל, מיהם הלקוחות שלכם?
"היה מאוד כיף לגלות שגם גברים מדווחים על איזושהי הקלה בשירות כזה. למעשה, יש לא מעט מהם שנגעלים מג'וקים לא פחות, אבל ההבניה החברתית לא מאפשרת להם לחשוף את העובדה הזאת. בעיני, המשחק של גבר ואישה לא תופס כאן. זה הכל עניין של הגדרת מצב, מי מחליט לתפוס איזה תפקיד. באמאל'ה אנחנו מאפשרים להימנע מהשאלה 'מי פחות נגעל' ולתת לנו לעשות את העבודה המלוכלכת".

ומה הלאה?
"ראשית, נשמח להתרחב ולהציע את השירות מחוץ לגבולות תל אביב. כמו כן, אמאל'ה הוא מיזם שנועד לפתור כל מיני תרחישי לילה נקודתיים שעשויים להיות מפחידים, כמו לצאת לחדר מדרגות בעקבות מתג שקפץ בבית או להלך בשעות הקטנות של הלילה לבד ברחובות צדדיים וחשוכים ולבקש לדבר בטלפון עם מישהו בלי להעיר אותו. לכן, אנחנו רוצים ליצור פלטפורמה בעתיד שבו יוכלו לדבר איתנו, ולאפשר לחברות להמשיך לישון".

אם גם את סובלת ממתקפה אלימה של ג'וק בדירתך: מחיר מיוחד לזמן ההרצה: 29 שקל לכל קריאה. פינוי גופת ג'וק ללא תוספת תשלום. חיפוש ג'וק והריגתו - תוספת של 19 שקל.

דברים הרבה פחות מגעילים ב-mako נשים: 

די כבר עם משי חוג'ה!: פרויקט מסלול האמיתית חוזרת! עדכונים משמחים וגם הליין של זוכת עונה 5.
להתלבש כמו סלב: איפה קנית עם ימית סול, אניה בוקשטיין וגילי סער, מאיפה הפריטים המגניבים שלהן?
מזל טוב, את מבואסת? יש דבר כזה דיכאון אחרי חתונה, אבל את לא חייבת שזה יקרה לך. טיפים חשובים. 
הבז'ז'ים שלך הולכים לפנייך? מתברר שמחשוף גדול מדי עלול לפגוע לך בקידום