תמונת החתונה (צילום: באדיבות נאוה חטואל)
תמונת החתונה של נאווה ויצחק חטואל | צילום: באדיבות נאוה חטואל

תמונת החתונה של נאוה ויצחק חטואל נראית סטנדרטית למדי - זוג צעיר ביום כלולותיו אי אז בשנות החמישים של ראשית המדינה. אבל התמונה הזו מסתירה סיפור מקסים ומחמם לב: הבגדים בצילום אינם המלבושים שלבשו בני הזוג בחתונה, אלא הוספו על ידי הצלם באופן מלאכותי.

חטואל, שהשתתפה לאחרונה במפגש שקיימה עמותת "עמך" המספקת תמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה ולבני הדור השני, חלקה עם שאר המשתתפים את הסיפור המקסים על השמלה שלא הייתה. היא נולדה בתניסיה ועלתה לישראל עם בעלה יצחק לאחר ששרדה את השואה ואת הפוגרומים שנעשו ביהודי העיר. השניים התיישבו בקיבוץ גבעת ברנר, ובמהרה החליטו למסד את הקשר ולהינשא. 

ביום חתונתם של בני הזוג היה מצבם הכלכלי בכי רע, אבל הם לא נתנו למציאות לעצור אותם. "ביקשתי מהקיבוץ שמלת כלה אבל הם לא היו יכולים לתת לי כי זה היה יקר מדי (30 לירות)", מספרת חטואל ל-mako, "אז הלכתי בלי שמלת כלה ועם סנדלים פשוטות. בהתחלה זה קצת העציב אותי, אבל אז חשבתי - מה בכלל משנה השמלה? אני הולכת להתחתן וזה מה שחשוב. הייתי צריכה להגיע לרבנות ברחובות, ובגבעת ברנר לא היה רכב לקחת לשם, אז פשוט הורדתי נעליים ורצתי לשם יחפה דרך הפרדסים, כשאני מרימה את השמלה שלי כדי שהקוצים לא יהרסו אותה. כשסוף סוף הגענו לרבנות, ראיתי שיש שם חתן וכלה שהיו לבושים מאד יפה, אבל הכלה בכתה ובכתה. אני זוכרת שהסתכלתי עליה וצחקתי מהסיטואציה, איך אני עם השמלה הפשוטה צוחקת ומאושרת, והיא עם הבגדים היפים בוכה?".

נאווה חטואל (צילום: אלישר אחמדוב)
"להיות שמחה עם מה שיש". נאווה חטואל כיום | צילום: אלישר אחמדוב

עם יציאתם מהרבנות לאחר החופה, פגשו נאווה ויצחק צלם חתונות. "הוא שאל למה אנחנו לא לבושים בשמלת כלה או חליפת חתן, והסברתי לו שזה משום שאין לנו כסף. הוא החליט לשמח אותי ולצלם אותנו". הצלם לא הסתפק בצילום הנשואים הטריים, ולמרות שלא יכול היה לשנות את המצב בפועל הוא החליט להשפיע על הדרך בה ייזכר האירוע. פוטושופ כמובן לא היה קיים אז, אבל הצלם הוסיף ביוזמתו על-גבי התמונה של בני הזוג שמלת כלה – לנאווה, ועניבה - לבעלה. "התרגשתי מאוד מן המחווה", מספרת חטואל. מי שמתבונן כיום על התמונה לא יכול לנחש כי השניים כלל לא היו לבושים בבגדים חגיגיים ביום החתונה.

לנאווה וליצחק ז"ל, שנפטר מאז, יש כיום 13 נכדים ו-15 נינים. "המסר שלי הוא להיות שמחה עם מה שיש, ולא לחפש את מה שאין", מסכמת נאווה. "בעיניי המשמעות של חתונה היא שאנחנו מתחתנים כדי שיהיו לנו ילדים ומשפחה. זה מה שמשנה - לא השמלה ולא הנעליים".