פעמיים בשבוע, בימי שני וחמישי מגיעים לשוק בעיר בורגס עשרות צוענים המתגוררים בסביבה ומציעים לעוברים ושבים את 'מרכולתם'. ולא מדובר בפריטים יד שנייה או בירקות אלא בבנותיהם בגילאי 13-16. המצב הכלכלי בבולגריה גרוע מאוד. המדינה נחשבת לאחת העניות באירופה כאשר המשכורת הממוצעת נעה שם בין 280 לייב ל-560 (בין 560 שקל ל-1,120 שקל).

מאות גברים נוהרים למצוא את הכלה החדשה

צעירה עצובה
העוני כל כך קשה שמוכרים את הבנות בשוק | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

המצב המחפיר בבולגריה גורם לצעירים רבים לחפש עבודות בעייירות הקיט כמו ורנה ובורגס כדי להתפרנס ולשרוד כלכלית, ודומה שמצבם של הצוענים בבולגריה הוא מהגרועים ביותר. הם חיים בתנאים קשים ביותר וחלקם מתפרנסים מכיוס תיירים המגיעים לוורנה ובורגס וממכירת פריטים ישנים.

על מנת לשרוד כלכלית הם החלו באחרונה להציע את בנותיהם לעוברים ושבים. הצוענים מגיעים לשוק בבורגס עם בנותיהם ומציעים אותן למכירה לכל המרבה במחיר. המחיר נע בין בין 1,000 ל-2,000 ליב (מטבע בולגרי בהמרה לשקלים בין 1,000 ל-2,000 שקל). על אף המחיר, לעתים נאלצים הצוענים להתפשר עם הקונה רק כדי שיוכלו לקנות אוכל למשפחותיהם. שוק מכירת הבנות די משגשג בבורגס ומאות גברים מכל הסביבה, כמו גם אזרחים מחוץ לבולגריה,  נוהרים אליו כדי לבחור להם את הכלה החדשה. לאבות הצוענים יש אף תנאים "מבטיחים" במכירת בנותיהם: במידה והבנות לא יוכלו להביא ילדים לעולם בשנה הראשונה ל"רכישה", הם יקבלו אותן בחזרה מהקונה ויקבלו בחזרה מחצית מכספי המכירה.

"הרשויות לא עושות פה שום דבר"

מדריכת טיולים בבורגס סיפרה ל-mako על התופעה:"יש עוני קשה מאוד בבולגריה, ואם מטבע היורו ייכנס, המדינה תתרסק כלכלית בצורה קיצונית עוד יותר מיוון. הצוענים הם אוכלוסיה ענייה מאוד וראשי המשפחות נאלצים למכור על מנת שלא למות מרעב".

"זה עצוב מאוד אבל זה חלק מהחיים, הרשויות פה לא עושות שום דבר והילדות הללו מתגלגלות לכל מיני גברים שלא תמיד אנשים ישרים. זה מפחיד לחשוב שפדופילים עוד ירכשו בנות כאלה כדי לספק את היצרים שלהם", הסביר גורם מקומי בבורגס.

>> הפגינו בעירום נגד ויקטוריה סיקרט
>> שוברות את קשר השתיקה: הוטרדתי מינית

>> הרתה 13 פעמים כדי שבעלה לא יכה אותה

מאקו נשים גם בפייסבוק: בואי, הקפה עלינו