קרב מגע בארצות הברית
"ללמוד איך לא להיות קורבן". אילוסטרציה | צילום: חדשות 2
ריבוי מקרה האלימות בחודשים האחרונים החזיר למודעות את שיטות ההגנה העצמית הוותיקות שאיבדו מזוהרן בעולם הוירטואלי של האפליקציות. בחוגי אחר הצהריים בבתי הספר ובמתנ"סים מדווחים על התעוררות מחודשת, ואפילו ח"כ מיכאל בן ארי עלה על העגלה ופתח חוג משלו בשכונת התקווה.

באופן טבעי, הביקוש לקורסים השונים גדל בעיקר אצל נשים, אלא שבתקופה של דוחק כלכלי, רבות מהן מעדיפות להימנע מהוצאה נוספת. צירוף הגורמים יצר תופעה חדשה ומתפשטת של קבוצות נשים המתאגדות יחד, לקורס חינמי שיקנה להן אמצעי הגנה - ולו בסיסיים.

"אין לי כסף לקורס להגנה עצמית"

"אחרי רצף האירועים האחרון, כאישה בת 32 פתאום נלחצתי נורא", מספרת עדי אורנשטיין, מנהלת השיווק של דינזגוף סנטר, שהחליטה לקחת יוזמה ולהרים פעילות מיוחדת בנושא. החל משלישי (5 ליוני) בשעה שבע ובמשך ארבע שבועות יתקיים בקניון שיעור הגנה עצמית לנשים, חינם אין כסף: "זה התחיל עם האונס בגן העיר, ופתאום התחלתי לשמוע כל מיני סיפורים מלחיצים. כאילו הדבר הזה צף בבת אחת, מול סיפורים על משטרה שלא תמיד מצליחה לתת מענה. היה לי חשוב לעשות משהו".

אורנשטיין שמחה לגלות שגם הנהלת הסנטר הביעה תמיכה ביוזמה. "לשמחתי, מקום העבודה שלי מאוד מאמין בעזרה לזולת ובפעילויות לקהילה, וכך נולד שיתוף הפעולה הזה. לי אין כסף לקורס להגנה עצמית, ועם כל ההוצאות היום אני לא יודעת אם הייתי מפנה את עצמי לקורס כזה. בגלל שהצלחנו להציע קורס קצר בחינם, אין את הדילמה, צריך רק לפנות זמן".

מה כולל הקורס?
"שיעור חד פעמי, אבל לכל שיעור יהיה טוויסט שונה. הרעיון הוא לתת כלים בסיסים. את לא תצאי מתאבקת, אבל תוכלי ללמוד איך להימנע ממקרים כאלו, ואם נקלעת לסיטואציה - איך לברוח ממנה ולא להיות קורבן. אני מאמינה שנשים שיבואו לקורס יירצו להמשיך ולהעמיק בזה".

מדריך קרב מגע
נשים ונערות פתחו פחדים עקב המצב. אילוסטרציה | צילום: מור גל, במחנה

"שיעור כזה ייתן לי בטחון"

אבל הקבוצה של אורנשטיין בסנטר היא אחת מיני רבות. בפלורנטין מתכנסת מדי יום שישי בצהריים קבוצת נשים. גם שם הכל התחיל מיזמית שרצתה להרגיש קצת יותר בטוחה, אספה חברות ומצאה מדריך מתנדב. בהוד השרון דווקא גבר, רן טוביס, מדריך מנוסה להגנת עצמית, הקים בשילוב עם העירייה קורס בן ארבעה מפגשים לנשים, גם הוא חינמי לחלוטין. "הרגשתי מסביבי שנשים ונערות פתחו פחדים בעקבות המצב, אז החלטנו לסייע וההיענות היתה מדהימה", הוא אומר.

ימים ספורים מההודעה על הקמת הקבוצה התמלאה המכסה לחלוטין, נרשמו לא פחות מ-60 נשים והשיעורים יחלו בקרוב. אחת מהן היא עדי בר, בת 39 מחדרה. "ראיתי בפייסבוק שמקימים קבוצה, וברגע ששמעתי שזה בחינם אפילו לא חשבתי פעמיים. זה ממש התאים לי. בימים לא פשוטים אלה די מפחיד לצאת לריצות הלילה שלי. אם מישהו מתקרב אלי – זה לפעמים לא נעים, יש כל מיני טיפוסים. אני מאמינה שכמה שיעורים כאלה להגנה עצמית יתנו לי ביטחון. אם מישהו יבוא אלי מאחורה וייתנפל עלי, אני אדע להתגונן. לא להרוג, אבל לפחות להתגונן".  

>> שוקר חשמלי או בעיטה לאשכים? למדי את נקודות התורפה של התוקף