גם השנה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסמוך ליום האישה הבינ"ל, דו"ח שממתייחס למצבן של הנשים בחברה הישראלית. מהנתונים עולה הממצא הצפוי, שלפיו השכר הממוצע של גברים לשנת 2010, גבוה ב-3,200 שקל לעומת השכר הממוצע של נשים. איזה עוד פרטים צפויים עולים מן המדגם? ובכן, מתברר שנשים הן עדיין האחראיות העיקריות בכל הנוגע לכביסות-בישולים-ניקיונות. מה שכן, על אף המכשולים האלה, אתן עדיין מצליחות להאריך חיים מהגברים. למעשה, אתן עוקפות אותנו בארבע שנים. אז מה אתן מאחלות לעצמכן, לרגל יום האישה ובכלל? שאלנו כמה נשים מעניינות מה הן היו רוצות לשנות לעצמן ולנשים בכלל. 

דנה רון: "אחגוג עם חברות את ההתקדמות בשוק התעסוקה"

דנה פונה לקהל
יש התקדמות, אבל עדיין ייקחו מנכ"ל ולא מנכ"לית. דנה רון

"יום האישה היום? באמת? טוב, עד לפני יומיים בכלל לא שמתי לב שאנחנו בשנת 2011. כשאתה חי בבועה כמעט שלושה חודשים אתה מפספס כמה דברים. עכשיו כשאני מעודכנת לגבי היום, אני חושבת שאזמין את החברות שלי, ולא את בן זוגי, לחגיגת שמפניה. הרבה זמן לא יצאתי בחברת בנות, ונראה לי שנחגוג את ההתקדמות שעשינו בעשר השנים האחרונות בנושא התעסוקה. יש היום יותר נשים שנקלטו בכנסת ומייצגות אותנו בכבוד, יש יותר מנכ"ליות, יותר נשים בחילות קרביים, יותר טייסות. ועדיין, אם גוף מסוים יצטרך לשקול אם לשכור מנכ"ל או מנכ"לית, אני מניחה שיבחרו במנכ"ל".

מירב בטיטו: "הבדלי השכר חייבים להצטמצם"

מרב בטיטו (יח``צ: mako)
הכי בוער: שוויון בשכר. מרב בטיטו | יח``צ: mako

"כל שנה ביום האישה הבינ"ל אני עושה כתבות על נשים מוכות ונשים חסרות מעמד אזרחי. אני חושבת שהשנה הכי בוער להשוות את שכר הגברים לשכר הנשים. הכסף והשכר משקפים את המעמד של האישה בתוך החברה הישראלית. השינוי חייב להתחיל מחוץ לבית, כי כשאישה יוצאת לעבוד 8 שעות, כמו בעלה, ובסוף מביאה שכר נמוך בחצי מהבעל שלה, שעובד אותן שעות ויש לו את אותם כישורים – אז לעולם לא יהיה שוויון. אם אצל שרי אריסון 'השינוי מתחיל מפנים', אצלי הוא דווקא מתחיל מבחוץ. ברור לי שאין שוויון בהגדרה הבסיסית בין גבר לאישה – האישה לא טובה מהגבר ולהיפך – מדובר בשני יצורים שונים. אבל שוק העבודה שמשקף את ההבדלים בין המגדרים חייב להשתנות. בעקבות השינויים האלה אני חושבת שיבואו השינויים המינוריים האחרים של חלוקת מטלות בבית, למרות שזה קצת פאסה, כי הרבה גברים כבר לוקחים בהן חלק".

איילה רשף: "שאמהות לא יצטרכו לוותר על כלום"

השקה רנואר בארנה איילה רשף (צילום: אלעד דיין)
שלאמהות יהיה יותר קל לתמרן. איילה רשף | צילום: אלעד דיין

"ככל שהשנים נוקפות, אני יותר ויותר מבינה את המשמעות של יום האישה. היום הזה מוקדש לנו, ומזכיר לנו להסתכל אחורה ולראות כמה התקדמנו במהלך השנים, כמו גם להסתכל קדימה ולחשוב מה עוד יש לעשות, ואיך להשתפר ולהתקדם ולהמשיך את השינוי. אמנם אני עדיין לא אמא לילדים, אבל אני מאחלת לנשים שיתאפשר להן להתנהל ביתר קלות ולתמרן בין משפחה, קריירה וזוגיות, מבלי לוותר על שום דבר, ועדיין למצוא רגעים של אושר ואת המקום שממנו ממשיכים לצמוח".

יובל שרף: "לא להתנצל על כך שאנחנו נשים"

יובל שרף - הקרנת סרט ניסן נתיב (צילום: עודד קרני)
מכירה לא מעט נשים שמרוויחות יותר מגברים. יובל שרף | צילום: עודד קרני

"אישה צריכה להיות גאה על כך שהיא אישה, והיא לא צריכה להתנצל על זה. תמו הימים שנשים הן לא שוות ערך לגברים. אני לא חושבת שכל הגברים מרוויחים יותר מנשים, ברור שעדיין קיימת אפליה, אבל יש הרבה נשים שמרוויחות יותר מגברים. יכול להיות שיש פמינסטיות שירצו עכשיו להרוג אותי, אבל לדעתי כבודה של האישה במקומה מונח. לקראת יום האישה הקרוב, למשל, חבר שלי (שלומי שבן - מ.ב) ומוזיקאים אחרים מתארגנים לקראת כמה הופעות שייערכו באירועים לציון יום האישה, וגם שם אני פתאום רואה שיש הרבה להקות של נשים".

רותם סלע: "איך אפשר להספיק גם קריירה וגם בישולים?"

אין תמונה
העולם השתנה: למי יש זמן לבשל כל היום? רותם סלע

"אני לא צריכה יום אישה כדי לראות שדברים שפעם היו מקובלים, כבר לא רלוונטיים לימינו. פעם היו יותר עקרות בית שעבדו בבית, ומי שיצאה לעבוד בחוץ חזרה הביתה הרבה יותר מוקדם, כי הרי לא היו שעות מטורפות כמו שיש היום, אז זה היה ריאלי שהן יעמדו ויבשלו, וינקו ויכבסו. היום זה פשוט בלתי אפשרי. אני מתעוררת בשבע בבוקר, חוזרת בשש בערב במקרה הטוב, ולא ממש רואה את עצמי מבשלת עד עשר בלילה. ועדיין, מתי אישה נתפסת כאישה טובה כשהיא מזמינה אליה אורחים? כשהיא מגישה להם אוכל שהיא הכינה מעשה ידיה, אחרי שהיא טרחה מעל הסירים".

אמירה בוזגלו: "האמהות תמיד משלמות את המחיר"

אין תמונה
את מרבית תפקידי הניהול מאיישים גברים. אמירה בוזגלו

"כשיש ציבור באוכלוסיה שעדיין לא מקבל שוויון באופן מלא, מן הראוי להעלות את המודעות הזו, ולו רק פעם בשנה. גברים ונשים חיים באותה מדינה באותה עת, אבל לי כאישה יותר קשה. מלבד זה שאנחנו צריכות לעבור הריון ולידה, אנחנו מתמודדות גם עם חוסר שוויון בעבודה. מצד אחד, אני לא מרגישה שלא יקבלו אותי לעבודה מסויימת בגלל שאני אישה, ואני חייבת להודות שתעשיית התקשורת שבה אני נמצאת עמוסה בנשים. אבל עדיין, את מרבית תפקידי הניהול מאיישים גברים. מי שמרגישות את זה הכי קשה הן האמהות, שמשלמות את המחיר. בתור אחת שרוצה קריירה, ואין לה בעיה להישאר גם עד עשר בלילה בעבודה, אני לא יודעת מה יקרה כשיהיו לי ילדים, ואיך בעבודה יעקמו את הפרצוף כשאצטרך לצאת מוקדם בשביל הילד".

דנה אשכנזי: "מאחלת לנו כמה שיותר רגעים של אושר"

יומולדת לדורון אוסידון - דנה אשכנזי (צילום: אלעד דיין)
בימינו נשים הן לא פחות מסופר וומניות. דנה אשכנזי | צילום: אלעד דיין

"קודם כל אני חושבת שלנשים מגיע חודש שלם בשנה, ולא רק יום אחד. היום הזה מסמל בעיניי את משמעות האישה. הנשים בימינו הן סופר-וומן; אמהות, קרייריסטיות ומודעות לעצמן, ובתור אמא, אשת עסקים ואישה, אני יכולה להגיד שזה לא פשוט. אני מאחלת לכלל הנשים ולעצמי כמה שיותר רגעים של אושר. לדעתי, אנחנו מתקדמות לכיוון של שוויון, אמנם לא שוויון מלא, אבל אני לא מאמינה שהוא צריך להיות כזה, כי לגברים יש עוד הרבה לעבור כדי להשתוות אלינו".

עינב בובליל: "מאחלת לכולנו שנזכה לממש את עצמנו"

פתיחת אחוזת הספא עינב בובליל 2 (צילום: ברק פכטר)
יותר נשים בעמדות ניהול. עינב בובליל | צילום: ברק פכטר

"אני מקווה שמעמד הנשים יגדל ויתעצם. נכון שיש היום הרבה יותר מקום לעשייה נשית בארץ, ויותר ויותר נשים בעמדות ניהול, ואני מקווה שהמגמה הזו תמשיך ותתחזק. אני מאחלת לעצמי, ולנשים בכלל, שנזכה לממש את עצמנו  מתוך אמונה ובטחון בערך שלנו".

>> אחת שהצליחה: ג'סיקה סימפסון מגלגלת מיליארדים מג'ינס

>> לרגל יום האישה, קבלי יום במתנה לך ולחברתך באחד ממועדוני הולמס פלייס

ואנחנו ממשיכות לפנק: הכנסי לחנות המעצבים
_OBJ