ליאן מסקל דוגמנית
"חשבו שאני חיה את החלום, אבל שנאתי את החיים שלי". מסקל כדוגמנית | צילום: Instagram

הדוגמנית הבריטית ליאן מסקל (26) זכתה להצלחה בינלאומית עם צילומים לווג ולקמפיינים של אסוס, נאסטי גאל, אורבן אאוטפיטרס ועוד - אבל כיום היא מודה שבתקופה בה דגמנה הייתה אומללה.

יום אחד כשהייתה בת 17 ניגש אל מסקל ברחוב סוכן דוגמניות, והציע לה להגיע לאודישן לסוכנות מובילה. היא התקבלה – בתנאי שתוריד שלושה ס"מ מההיקפים שלה. מסקל, שהייתה אז במידה 36, מספרת שנכנעה באי-רצון ללחץ הרגשי שהופעל עליה, ומאותו יום החלה לקבל אימיילים יומיים בהם הייתה צריכה לדווח מהן המידות שלה. גם אחרי שהורידה את שלושת הס"מ להם נדרשה, הודיעה לה הסוכנות שעליה להוריד עוד שני ס"מ ולהתחיל להתאמן עם מאמן אישי כדי לקבל עבודות.

"כמובן שהפכתי להיות סופר-אנורקסית ובולימית. הייתי מרעיבה את עצמי לפני מדידות ואז קונה קופסאות של שוקולד בדרך הביתה", סיפרה לטיימס. הלחץ הבלתי פוסק לרזות הוביל את מסקל לדכאונות קשים, לחרדה ולהפרעות אכילה – לפי מחקרים, כמו 68% מהדוגמניות. "כל דוגמנית שאני מכירה התבקשה מתישהו לרזות, זה לגמרי דבר שבשגרה. את לא יכולה פשוט להיות במידה נורמלית - הם רוצים שתהיי זעירה. איך הגענו למצב שאת יכולה רק להיות או דוגמנית פלאס-סייז או סופר רזה?"

מסקל עזבה לבסוף את עולם הדוגמנות אחרי יותר מעשור בתחום. לאחרונה היא פרסמה ספר על שנותיה כדוגמנית (The Model Manifesto), בו היא גם מספרת ששקלה להפוך לדוגמנית למידות גדולות כדי להפסיק את המתח בו חיה כדוגמנית: "חשבתי שלהפוך לדוגמנית פלאס-סייז יהיה הרבה יותר קל מלחיות 24/7 עם הלחץ הזה של 'מה אכלת, כמה את שוקלת, מה ההיקפים שלך'. לחץ שחודר לכל תחום בחיים שלך".

ליאן מסקל מחייכת
"הדוגמנות הופכת להיות הזהות שלך". מסקל כיום | צילום: Instagram"דוגמנות היא לא רק עבודה – היא כל הזהות שלך. היא כמו סם, אישור שאת רוצה לקבל שוב ושוב. כולם מסביבי אמרו לי שיש לי את עבודת החלומות, אבל אני שנאתי את החיים שלי". לפני שבועיים פרסמה מסקל באינסטגרם תמונה מ"ימי הזוהר" שלה כדוגמנית – וכתבה שלמעשה שקלה להתאבד באותה תקופה. "כשהתמונה הזו צולמה הייתי כל כך אובדנית, שהתאבדות תפסה את רוב המחשבות שלי במהלך שעות היום", כתבה, "כל כך חשוב לדבר על זה, להבין שזה לא מביש להרגיש כך ולקבל עזרה. לפני שנתיים מעולם לא יכולתי לדמיין שהחיים שלי יסתדרו כמו שהם הסתדרו ושאמצא אושר כמו שמצאתי".

"אנשים שואלים אותי היום: 'אם כל-כך שנאת את זה, למה נשארת שם כל-כך הרבה זמן? ואני מסבירה שזה ממש כמו מערכת יחסים אלימה. את מתחילה להאמין שאף אחד אחר אף פעם לא ירצה אותך, ושאף פעם לא תצליחי לעשות משהו אחר". מסקל חיה כיום בלונדון ועובדת כיועצת משפטית, והיא נשבעת שלעולם לא תשוב לדגמן. 

אובדנות היא תופעה הניתנת למניעה. במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - דברו איתו, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו.
נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: