סיון קליין לפן בר (צילום: רפי דלויה)
הגיע הזמן שנוכיח שאין כמו נשים | צילום: רפי דלויה
אני מעריכה שיום האישה הבינלאומי עבור רובנו לא אומר הרבה. כל יום שמציין אירוע בינלאומי תמיד מרגיש מרוחק יותר מהוויה הישראלית שאנחנו כל כך אוהבים ורגילים אליה. תוסיפו לזה את העובדה שאנחנו גם יהודים ובכלל נבדלנו מכל העמים. מה גם שמה אנחנו צריכות עכשיו עוד יום האישה? רק לאחרונה עברנו בקושי את יום הכלאיים, הלוא הוא יום המשפחה-לשעבר יום האם. אז נכון שביום האישה הבינלאומי לא מקובל לשלוח פרחים לאמא או לבת הזוג. הוא בעיקר מצוין בכתבות גדולות וחשובות באמצעי התקשורת על פערי השכר בין נשים לגברים, על הדילמה הגדולה של נשים בימינו שנעה על הציר שבין קריירה, משפחה, זוגיות או גם, גם וגם. הוא עוסק בשאלות כמו איך נרוויח יותר, איך נתקדם בעולם של גברים, איך נצטייר כאישה חזקה וכוחנית או לחילופין איך נישאר בבית עם הילדים בלי שום מצפון ודאגות.

אין ספק שצריך להתייחס לכל אלה, הם חשובים ונכונים, אבל אני חושבת שדווקא ביום האישה הבינלאומי, יש  מקום להתייחס לדברים הקטנים והיומיומיים בחיי אישה.  לפני שאנחנו יוצאות  למלחמה במין השני – אני מציעה שנעשה שלום בתוכנו. שלום בית מגדרי - אם תרצו. הרי העולם שלנו מורכב ממערכות יחסים עם נשים וכדאי שנלמד לתמוך ולפרגן אחת לשנייה. איך שאני רואה את זה - רק ככה אפשר יהיה להפגין חוזק כלפי חוץ.

לעוד כתבות בערוץ הנשים:
>> האם באמת קיים פורנו לנשים?
>> אישה תתחילי לחשוב על עצמך

>> מה גרם לבנות האלה להתפשט?

למה אנחנו רק מחפשות להקטין את האישה האחרת?

אחת החולשות שלנו, הנשים, היא היכולת למצוא חסרונות בכל דבר ובייחוד אצל אישה אחרת. הביקורות הנשיות תמיד מופנות כלפי נשים, ונדיר שתשמעו אישה אומרת על גבר: "הוא נורא חתיך אבל הגוף לא משהו".  אנחנו לביאות לסביבה הקרובה שלנו,  ומצד שני אישה זרה שמחוץ ללהקה שלנו היא כבר טרף, גורם עוין, שאפשר לבקר ולמדוד על פי אמות מידה שלא נשפוט בחיים את הגברים שסובבים אותנו.

אבל גם את החוזקות שלנו אנחנו מנתבות לכיוון הלא נכון. אחת החוזקות המובהקות שלנו, בין היתר כמובן (כי יש המון), היא יכולת ניתוח וראיית הדברים באופן שאף גבר לא יצליח. אבל זו גם הסיבה שהאחווה הנשית נראית סקסית הרבה פחות מהאחווה הגברית הכל כך פופולארית. נכון שרובכן חושבות שבמסיבת רווקים יהיה הרבה יותר פאן מאשר במסיבת רווקות? אחרי הכול, הם אלה שנפגשים עם כל החבר'ה ששירתו יחד בצבא, ולרוב מדובר באותם חברים שנשארו בסביבה כבר שנים רבות, רק כי הם מספרים שהם עברו יחד חוויות חיים ומוות, וזה בכלל לא משנה שהם עשו תשע-חמש בקריה. אין, אין כמו אחוות ג'ובניקים להרמת המורל.

המיתוס הוא שגברים ערבים אחד לשני הרבה יותר מנשים. לראייה: תמיד שנראה קבוצת נשים יחד, תעבור בנו המחשבה ש"כל כך הרבה בנות ביחד, זה בטח לא ייגמר טוב". דומה שאנחנו תמיד מוצאות על מה לריב. יש בנות שאפילו מתהדרות בכך שהן מעדיפות רק ידידים וכמעט ואין להן חברות, שלא נדבר על החבר הגיי שבכלל עונה על כל הצרכים.

המיתוס טוען שבנות הן קנאיות ולא מפרגנות. אני מבינה למה, כי גם אני הייתי בדיוק כזאת. כל חיי הסתדרתי עם מעט מאוד בנות, וכשאני מנסה לשחזר – היו אולי שתיים שהחזיקו אתי מעמד. תמיד הרגשתי יותר בנוח בחברת ידידים בלבד, ואת סודותיי הכמוסים ביותר חשפתי רק בפני החבר הגיי האהוב עליי.

התבגרות מאוחרת וגיל 30 הביאו אותי לתובנות חשובות

בחורה מגלה סוד לחברתה המפותעת (צילום: hjalmeida, Istock)
נשים לא מפרגנות? האמת שכן לצערי | צילום: hjalmeida, Istock
אבל משהו קרה לי בשנים האחרונות. מניחה שמדובר בשילוב של התבגרות מאוחרת, וכנראה בואו של גיל 30 שמתקרב אלי בקיץ הקרוב ויחד עמו תובנות רבות. פתאום הבנתי שההפסד היה כולו שלי.  גיליתי שידידים אפשר לחרטט אבל חברה טובה תזהה חירטוט ממרחקים. ברגע שנפתחתי לחברה אחת -  הייתי מחויבת לומר את האמת גם לעצמי, לעמוד לצדה גם אם זה לא תואם את לוח הזמנים שלי. אבל כשזה נעשה מאהבה טהורה, הבנתי את הכוח שיש לחברות עם בנות ששווה המון.

כולנו יודעות שאישה תבין אותנו הרבה יותר מכל גבר. היא תבין מה עובר עלייך כשאת מתאהבת, או נזרקת, או רבה עם אמא ואולי אפילו תזדהה איתך כשאת מספרת לה שפעם בחודש אפילו נדב בורנשטיין גורם לך לבכות. ובקיצור - בעצם  בכל סיטואציה בחיים.

כל מה שנותר הוא רק לכוונן את הביקורתיות שלנו. לנסח אותה באופן שהיינו מבקרות את האחיות שלנו ולהתחיל למצוא בנשים שמסביבנו את הדברים החיוביים ולא את החסרונות שייתנו לנו עוד כמה נושאי שיחה בערב בטלפון עם חברה.  בואו נפריך את המיתוס שאחוות נשים קיימת רק אם נולדתן לאותה אמא או בשירים של ביונסה.

בר רפאלי (צילום: צ'ינו פפראצי)
בואו נתחיל בלפרגן אחת לשנייה | צילום: צ'ינו פפראצי
ואפשר להתחיל לתרגל את כל זה כבר הערב מול הטלוויזיה, כן, בר רפאלי פשוט מהממת, היא יפה ויש לה אחלה גוף והיא נהנית מהחיים וכנראה שהיא גם אינטליגנטית, לא צריך לחפש בה חסרונות. וגם כל הכבוד לדליה דורנר ודליה איציק שרוצות להיות נשיאות למרות שהן מתמודדות על התפקיד מול חמישה גברים .

כל שינוי מתחיל בעצמנו, בדברים הקטנים ואט אט הוא מתפשט בעולם. זה נשמע קלישאה אבל אם אנחנו לא נהיה טובות אחת לשנייה, נעצים ונחזק, אף גבר לא יעשה זאת בשבילנו. בואו נראה שערבות נשית קיימת היום בעולם הרבה יותר ממה שלכולם נדמה.