לפני מספר שבועות פורסמה ידיעה על צעיר בן 33 שנאנס על ידי שלוש נשים תחת איומי אקדח בדרום אפריקה. הידיעה הזו סקרנה אותנו מאוד: איך יכולה אישה לאנוס? אונס כפי שהוא מצטייר אצל הציבור הוא תקיפה (אלימה או לא אלימה) של קורבן אישה בידי גבר; אבל מה עם נשים? האם גם הן יכולות לתקוף מינית?  

ידיעות על גבר שנאנס בידי אישה עולות מפעם לפעם לכותרות, ובדרך כלל מקוטלגות במדורי ה"ביזאר": מקרים כמו של "האלמנה השחורה" מרוסיה שסיממה ואנסה עשרה גברים; ה"כפילה של אנג'לינה ג'ולי" מרומניה שכפתה מין אוראלי על נהג מונית תחת איומי סכין; הגבר מסיאטל שהתעורר וגילה ששכנתו אונסת אותו בשנתו; השודד שנכנס לסלון יופי ברוסיה, נאזק על ידי בעלת הבית ובמשך שלושה ימים נכפה עליו לבלוע כדורי ויאגרה ולקיים איתה יחסי מין וגם המקרה שפורסם פה בארץ, על גבר מאזור חדרה שהתלונן כי חברתו לשעבר כפתה עליו מין לא רצוי, אליו התנגד באופן מילולי בלבד.

התגובות לסיפורים כאלו כוללות בעיקר הלצות גבריות עבשות בסגנון "למה זה לא קורה לי אף פעם", הערות סקפטיות ומעט מאוד תגובות שהיו יכולות להתאים גם במקרה ההפוך, של אונס קלאסי. אונס שמבוצע בידי נשים נחשב לתופעת שוליים הזויה, שלא ברור אפילו כיצד היא יכולה להתרחש מבחינה פיזיולוגית. נכנסנו קצת לעומק הדברים כדי להבין, ונעזרנו בעו"ד דורון ויינרייך, מומחה לטיפול משפטי בנפגעות ונפגעי הטרדה מינית.

לדבריו של עו"ד ויינריך, אישה לא יכולה לאנוס גבר - לפחות לא על פי החוק היבש. "אונס" מוגדר בחוק הישראלי כבעילה - כלומר הכנסת איבר מין לאיבר מין אחר. כלומר, גם אם אישה גורמת לגבר להגיע לזקפה נגד רצונו ומאלצת אותו לשכב איתה, היא לא יכולה להיות מואשמת באונס, אלא בעבירות אחרות - כמו למשל במעשה מגונה, המוגדר כ"מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים". הזיקפה הגברית מבלבלת אותנו, כי "אם עמד לו, אז זה אומר שהוא היה מעוניין". אל תתבלבלו: גם במקרה בו הגבר מגורה מינית, בין אם הזיקפה שלו הושגה במרמה (מתוך שינה או בשימוש כפוי בתרופה הגורמת לזיקפה) ובין אם באופן טבעי, כל עוד הוא לא הביע הסכמה למעשה – הרי שבוצעה בו אלימות מינית. "גם אם זה נשמע בלתי הגיוני לכאורה - ברגע שהיה ביטוי לאי הסכמה מדובר בהפרה של החוק ויש להפסיקה מיד", מבהיר ויינרייך.

פרט לאונס, נשים יכולות לבצע מספר עבירות מין חמורות. החוק למניעת הטרדה מינית מגדיר מספר סוגי התנהגות אסורים, שאת רובם ככולם יכולות לבצע גם נשים: סחיטה באיומים לביצוע מעשה בעל אופי מיני ("אם לא תשכב איתי אפרסם תמונות עירום שלך/אספר לאשתך"), מעשים מגונים (נגיעה באיברי מין, ליטוף ישבן, מין ללא הסכמה וגם צילום אדם בעירום ללא הסכמתו), הצעות או התייחסויות חוזרות המופנות לאדם ומתמקדות במיניותו ("איך המכנסיים האלה מבליטים לך", "מה הייתי עושה לך"), התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או מיניותו, לרבות נטייתו המינית ("איזה הומו אתה") וגם פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם המתמקד במיניותו. מעשה סדום מוגדר בחוק כהחדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לפי הטבעת או החדרת איבר מין לפה - כך שאישה המאלצת גבר לבצע בה מין אוראלי תחת איום בנשק מבצעת בו, למעשה, מעשה סדום. "כמעט כל ההפרות, למעט אינוס, יכולות להתבצע גם על ידי נשים", מסכם עו"ד ויינרייך, "החוק אינו מבדיל בין נשים לגברים, ומתייחס באופן שווה לפוגעים משני המינים". 

גברים לא מתלוננים

"מי שפוגע הוא עבריין, ולא משנה מה המגדר שלו", אומרת אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, "אבל חשוב להבהיר: הרוב המוחלט של הפגיעות המיניות, בין אם בנשים, בגברים או בילדים, מבוצעות בידי גברים. אין ספק שכמות התלונות על פגיעות שמבצעות נשים היא מזערית יחסית לפגיעות הנעשות בידי גברים, ממש דיווחים בודדים בשנה. זה קורה בין היתר בגלל הקושי העצום של גברים שנפגעו בידי נשים לספר את סיפורם. אנחנו מכירים את קשר השתיקה הגדול שקיים סביב עבירות מין, אבל כשהנפגע הוא גבר, ובפרט כאשר הפוגעת היא אישה, הפגיעה עלולה למוטט את כל תפיסת הגבריות של אותו גבר, ולכן אנחנו מניחים שחלק ניכר מהפגיעות אינן מדווחות". 

אין תמונה
עו"ד דורון ויינרייך

ואכן, הטרדות מיניות של גברים בידי נשים לא נתפסות כחמורות כמו הטרדות הפוכות, ורובם המוחלט של הגברים שנפגעים בידי נשים (בכל סוג של אלימות מינית) לא מתלוננים בשל תפיסות חברתיות שגויות, שנוטות להאשמת הקרבן ואפילו לאי אמון בהיתכנותם של מעשים מסוג זה.

"כשמביאים בחשבון את העובדה שרק 15% מהפונות והפונים למרכזי סיוע מחליטות ומחליטים להתלונן במשטרה, ו-70% מתיקי התלונה נסגרים מחוסר ראיות, אפשר להבין עד כמה מזערי אחוז הגברים מבין הנפגעים שמחליטים להתלונן ומגיעים עם התלונה לערכאות. לכן אנחנו שומעים רק על מקרים ספורים ונקודתיים בארץ ובעולם", מוסיפה סוליציאנו.

מעניין גם לשמוע שפגיעה מינית בידי נשים תתבצע כמעט תמיד על ידי דמות מוכרת ולא על ידי אישה זרה, למרות הסיפורים האקזוטיים מחו"ל בהם פתחנו את הכתבה. "אנחנו כבר יודעים שרובם המוחלט של מקרי הפגיעות המיניות אינם בידי תוקף אלמוני, אלא בידי דמות מוכרת שיש לה יכולת לפגוע מתוקף סמכות - מקצועית, הורית, דתית וכדומה. אם בפגיעות מיניות בידי גברים עדיין ישנם מקרים של תקיפה אלמונית, אני אישית לא נתקלתי בדיווח על תקיפה מינית של גבר בידי אישה אלמונית לחלוטין".

לסיום מבקשת סוליציאנו להבהיר דבר מה נוסף. "באופן סטטיסטי, פשוט אין הרבה מקרים שבהם אישה פוגעת בגבר - עבירות מין משקפות, בסופו של דבר, את יחסי הכוחות בחברה: מי שהכוח נמצא בידו יכול לנצל אותו לרעה ולפגוע בחלשים ממנו, ורוב מוקדי הכוח נמצאים, עדיין, בידיים גבריות".

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ולנפגעי תקיפה מינית
* קו חירום לנפגעות תקיפה מינית: 1202
* קו חירום לנפגעי תקיפה מינית: 1203

 >> צריך לדעת את מי לאנוס. האנס שלי ידע