שני בחורים בחליפה ובחורה באמצע צוחקים (צילום: jupiter images)
"ואז הוא דפק כזה פלוץ מסריח" | צילום: jupiter images

רוצה לשמוע בדיחה קורעת? פלוצים. אם לא הבנת אותה, כנראה שאת אישה. יותר נכון, זה לא את, זה המוח המסכן והממורמר שלך, שדורש לקבל קצת יותר עבור הכסף שלו, או במילים אחרות – רוצים להצחיק אותנו? תתחילו לעבוד.

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה מצא, שלנשים לוקח זמן רב יותר מלגברים בכל מה שנוגע להבנת בדיחות. אבל בגלל שיש לנו ציפיות גבוהות מכל בדיחה, ברגע שאנחנו כבר מבינות אותה, היא תצחיק אותנו יותר מאשר את הגברים שישמעו אותה.

חוקרים בדקו עשר נשים ועשרה גברים במחקר, במהלכו הראו לנבדקים עשרות קריקטורות בשחור לבן וביקשו מהם לדרג אותן ב"סקאלת המצחיקים". בזמן שהנבחנים הביטו בקריקטורות, החוקרים סרקו ומיפו חלקים ממוחם, במטרה לבדוק את זמן התגובה שלהם לתמונות ואת חלקי המוח שלקחו חלק בתהליך.

 זה לא שלא הבנתי, זה פשוט לא היה מצחיק

"הממצאים שלנו תואמים לסטריאוטיפ של כיצד גברים ונשים מגיבים להומור", אמר פרופסור אלן רייס, אחד החוקרים שעומדים מאחורי המחקר. "מצאנו שיש פעילות גדולה בקליפת המוח הקדמית אצל נשים, המראה כי נשים מנתחות גירויים המערבים את אזורי השפה של המוח. המשמעות של הממצאים הללו, היא שנשים נוטות להגיב יותר לעלילה ולמשחקי מילים מאשר לסלפסטיק". כלומר, אנחנו אוהבות הומור מתוחכם ושנון, בעוד שגברים יכולים לצחוק גם מ- ובכן, פלוצים.

בחור לוחש באוזן בחורה צוחקת יושבים לשולחן עם נרות (צילום: jupiter images)
אני רק משחקת אותה צוחקת, שיחשוב שאני בחורה זורמת | צילום: jupiter images

מסתבר שהעובדה שאנחנו בררניות בכל הנוגע להומור שאנחנו צורכות, מסייעת לתחושת ההישג כאשר אנחנו בכל זאת נתקלות בבדיחה מצחיקה. או כפי שמנסח זאת פרופסור רייס: "נראה שלנשים יש פחות ציפייה לתגמול, שבמקרה הזה הוא הפאנץ' ליין של הקריקטורה. לכן, כשהן הבינו את הפאנץ' של הבדיחה, הן היו יותר מרוצות מכך". נשים הפיקו יותר הנאה מהבדיחות שהצחיקו אותן, בניגוד לגברים, שציפו לצחוק מהציור בכל מקרה. כמו כן, לנשים לקח זמן רב יותר מגברים להגיב לבדיחות המצחיקות, אך הן היו זריזות יותר בזיהוי הבדיחות הכושלות. המממם, אז יכול להיות שכשאנחנו לא צוחקות מהבדיחות שלכם, זה לא בגלל שאנחנו לא מבינות אותן – זה פשוט בגלל שהן לא מצחיקות?

רייס חקר גם מה גורם לנשים ולגברים לצחוק, וגילה כי בעוד שגברים העדיפו להשתמש בהומור "עוין", שנועד לבסס שליטה ולבקר אחרים, נשים מעדיפות להשתמש בהומור כדי לתחזק מערכות יחסים קיימות ולגרום לאחרים להרגיש טוב. טוב, עם זה לא נותר לנו אלא להסכים.

>> מה אנחנו יכולות ללמוד מבלייר וולדורף?
>> רוצה להתפנק בספא על חשבוננו?