עצובה (צילום: jupiter images)
כבר את עצובה? עוד בכלל לא התחלנו | צילום: jupiter images

מבואסת? מדוכאת? לא יכולה לשאת יותר את מגע עורך? חכי, חכי – עוד לא ראית כלום. אם חשבת שלצאת לדייט מהגיהינום שבו הבחור שם רייס עוד בטרם נכנסת לאוטו זה משפיל –  בואי תראי כמה יותר נמוך עוד אפשר לרדת. שלא תביני, אנחנו לגמרי לטובתך. כולנו היינו שם, כולנו מבואסות מהמצב. אז במקום להציק לך במשפטי מפתח מביכים במיוחד כמו  "היי, לפחות את בריאה", אנחנו מרשות לעצמנו לדבר איתך בגובה העיניים. כי בינינו מה באמת שווה בריאות כשאת מרגישה כמו משהו שהמנקה לא ירים מהרצפה? ואם להיות כנות, אז כשאנחנו במצב רוח דכאוני בואכה התאבדותי, לא תמיד מתחשק לנו להתחזק. לפעמים כל מה שאנחנו באמת רוצות זה זמן איכות שבו נוכל להתבוסס בסבלנו המר, להתייפח אל תוך הכר ולטפח את הרחמים העצמיים שלנו. כשירות לגולשת, ליקטנו עבורך כמה מחוללי דיכאון: סרט שיפיל אותך לביוב, ספר מעציב במיוחד, משקה נוראי, שיר מחורבן, תוכנית שתעשה לך רע ואביזר שיגרום לך להצטער על היום שנולדת. ערב דיכאון אמיתי, כזה שהיה גורם לאבי ביטר להרים טלפון ולקבל טיפים. כל שאת צריכה לעשות זה להתערסל בתנוחת עובר תחת הפוך ולהרשות לעצמך לנבור בנבכי עצמך ללא שום מצפון או הסברים לזולת. עד מחר כמובן, אז מחובתך האישית לשוב להווייה הקופצנית והמאושרת שלך. ובגלל שאנחנו כאלה נחמדות, סיפרנו לך על הדרך את הסוף של כמה מהספרים והסרטים, רק כדי שתוכלי להתבאס עוד קצת. 

דיילת מגישה ארוחה לנוסע
טיסה 93 לא נגמרה ככה, את כבר יודעת מה קרה בסוף

סרט: טיסה 93
תקציר אכזר: סיפורה של טיסת יונייטד מספר 93 שנוסעיה סיכלו פיגוע פוטנציאלי במערכת פיגועי ה-11 בספטמבר ושילמו על כך בהתרסקות מטוסם בשטח ריק.
למה דווקא: מה שמכתיר את הסרט הזה לאחד מהקשים מנשוא הוא העובדה שאת שאת יודעת מה צופן בחובו הסוף המר כל כך. ברור לך שכל נוסעי הטיסה ימצאו את מותם כשהם חרוכים באדמה. עם זאת, לאורך כל הצפייה, את באמת ובתמים מאמינה שאולי משהו ישתנה בסוף. אולי כל ההתרחשות המזוויעה הזו לא באמת מתרחשת וכל הקורבנות יזכו לשוב אל אהוביהם. אלא שאז, רגע לפני רדת הכתוביות, בעוד הנוסעים כמעט משתלטים על תא הטייס, נראה לך לרגע שהנה, זה בעצם סרט אקשן הוליוודי ולא המציאות המעוותת בה אנו חיים - את מגלה שדבר מכך לא קרה. הסוף נשאר עגום. הטרגדיה נותרה בעינה. באסה.

ספר: בעל זבוב
תקציר אכזר: קבוצת נערים נקלעת לאי בודד ומנסה לנהל חיים תרבותיים ומוסריים, ללא הצלחה. עד מהרה, הנערים מתחלקים לשתי קבוצות (האחת הגיונית ואנושית והשנייה כוחנית וברברית), מאבדים צלם אנוש ומתדרדרים להתנהגות שתוצאותיה הם מותם של שני נערים.
למה דווקא: עזבי את זה שחזרזיר, הילד השמן והמגושם בחבורה, נרצח והרע גובר על הטוב. לקרוא ספר שמבהיר לך שבכל אחד מאיתנו טמונה מפלצת, לא משאיר אותך עם הרגשה כל כך טובה בסוף היום. מדובר בסוג הספרים שמחזיקים לא רק  אותך בדריכות להוטה, אלא גם את האבן הזאת שתקועה לך בגרון. מצד שני, זה ספר שחשוב שיהיה לך בארסנל, כזה שתוכלי לשלוף במהלך שיחת קפה סביב "האנושות לאן?".

שיר: HURT בביצוע ג'וני קאש
תקציר אכזר: "הכאבתי לעצמי היום רק כדאי לראות שאני עדיין מרגיש. התמקדתי בכאב, הדבר היחיד שהוא אמיתי".
למה דווקא: כי זה ג'וני קאש וקול הבס שגורם לך להתערסל בתוך עצמך בשק של ריר עצמי. מה גם ששיר שפותח בגיטרה סולו וכאב עצמי לא ממש גורם לך לצאת במחולות.

גרגר הנחלים (צילום: istockphoto)
זה דווקא גרגר נחלים, אבל עשב חיטה בהחלט יביא גם אדם מאושר לדיכאון | צילום: istockphoto

 משקה: עשב חיטה
תקציר אכזר: מדובר במשקה שעשוי מעשב, של חיטה. ומכיל עמילן, חלבונים ושלל ויטמינים שאמורים לעשות לך טוב. יש אפילו טענה כזאת שאומרת שצריכת קילוגרם אחד של עשב חיטה שווה ערך ל-35 ק"ג פירות וירקות. והיי, אפילו עשו על זה פרק שלם ב"סקס והעיר הגדולה".
למה דווקא: קודם כל, כי זה מגעיל רצח. ההמלצה היא לשתות את זה על הבוקר על בטן ריקה ולא לאכול או לשתות משהו שעה אחר כך. ויש לזה סיבה: את הולכת להקיא את נשמתך בערך שעה שלמה. מה שכן, יודעי דבר מספרים שזה עוזר נגד כל מיני דלקות בגוף, הסדרת מחזור חודשי ותולעים במעיים – איך בדיוק? זה פשוט מפחיד אותם.

 אביזר: תמונות ילדות או סתם ג'ינס מגיל 15
תקציר אכזר: עדיפות לתמונות בהן את מחובקת עם גבר מסוקס, בן משפחה מנוח או כל תמונה מאושרת. אופציה אחרת היא כמובן הבנאלית, לקחת ג'ינס הדוק במיוחד מגיל 15 ופשוט לנסות ללבוש אותו. רק נזכיר שבשביל כדורי שינה צריך מרשם רופא.
למה דווקא: בכל הנוגע לתמונה - אין שובר לב מזה. בכל הנוגע לג'ינס – זה לא כי את לא רוצה אותו יותר, את פשוט לא יכולה.