15 שנים חלפו מאז הפציעה לראשונה מהרטה ברוך רון על מסך הטלוויזיה בעונה הראשונה של סדרת הריאליטי "השגריר" וזכתה בו במקום השני, נושפת בעורפו של המנצח איתן שוורץ. כיום, רון היא בראש ובראשונה אמא לשלושה (דניאל, 15, גיא, 12, תום, 5), נשואה לערן ומרצה, פוליטיקאית ואשת תקשורת ישראלית מתל אביב. כמו כן, רון היא יוצאת אתיופיה הראשונה שנבחרה לכהן במועצת עיריית תל אביב-יפו, והראשונה לכהן בתפקיד סגנית ראש העיר. בשיחת פודקאסט עם גליה תורן, מדברת רון על המסע שעברה ועל היותה אישה מנהיגה בישראל של 2021.

המקום שממנו הגעת הוא סימבול רציני לאורך הקריירה שלך
"אני חושבת שיש לי דרייב לעשות דברים משמעותיים. יש נשים גדולות ומוצלחות ממני, אבל מה שאוהבים בסיפור שלי הוא שהתחלתי כילדה בת 10 שלא ידעה לקרוא וכתוב, אפילו לא בשפת האם שלה והמסר שאני מנסה להעביר ואנשים אוהבים לקבל ממני הוא שכל אחד יכול. אם נגיד לילד/ה בנות 10 ונשכנע אותם שהם יכולים – אז הכול פתוח".

מה במהלך הדרך שעברת עזר לך להשיג את כל ההישגים שלך?
"קודם כל המוטיבציה... אני במקום של תודה ומחשבות איך אני יכולה להחזיר ולעשות לאחרים, כדי להעניק להם דחיפה. זה המנוע שגורם לי לעשות את כל מה שאני עושה... אני מביטה על החברה ועל העולם כאמא ואני רק רוצה שהעולם שנשאיר לילדים שלנו יהיה עולם שירגישו בו נוח, טוב ובטוח וזה בכלל לא מובן מאליו".
את סובלת מהרבה סטריאוטיפים – גם כבת לעדה האתיופית וגם כאישה מנהלת. איך את מתמודדת עם החוויה?
"אנשים שופטים הרבה מאוד לפי מראה ודעות קודמות. כשרואים אותי, יש להם סט של תפיסות ועליי להדריך אותם וזה תמיד מורכב. כשהייתי בת 15 וסיפרתי לחברותיי בפנימייה שאני רוצה ללמוד באוניברסיטה – הן צחקו עליי, כי הן לא האמינו שזה אפשרי וכי הסביבה לא שידרה להן שאנחנו מסוגלות. לא ויתרתי לעצמי ולא נתתי לזה לעצור אותי. עשיתי תואר ראשון ושני באוניברסיטה. השתתפתי בתוכנית 'השגריר'. אני זוכרת שגם שם - ראיתי מי נמצא איתי: איתן שוורץ, דובר אנגלית מהבית. צביקה דויטש, עם אנגלית בריטית מהבית ואני? אני למדתי אנגלית מצפייה באופרת סבון 'היפים והאמיצים' (היא אומרת וצוחקת).. וזה הלחיץ אותי. בנקודות האלו, אספתי את עצמי ואמרתי: 'רגע, מחפשים פה את המסביר הלאומי שיכול לייצג את ישראל בדרך הטובה ביותר. ומי אם לא אני? אלו הנקודות שצריך למצוא את הכוחות והייחודיות שבך ולא לתת לספק ולתחרותיות להוביל אותך.

מהי נשיות בעינייך?
"נשיות זה קודם כל חמלה, לקיחת אחריות דווקא ברגעים שאנחנו מרגישים אבודים: קורונה, מבצעים צבאיים. שם תמצאו את הנשים פועלות ועושות למען הקהילה. נשים מתמודדות טוב יותר עם משבר".

מה לא יודעים עלייך?
"יש הרבה מאוד דברים, אבל את יודעת שיש תסרוקת על שמי? צמות מהרטה – הצמות שהופעתי איתן ב'שגריר' וביקשו אותן ספציפית. לא ידעתי שאני מובילה אופנתית".

איזה הישג לא השגת עדיין ותרצי להשיג?

"יש הרבה מאוד שאני רוצה לעשות. אני רוצה שהסטריאוטיפים שאני מתמודדת איתם יילכו ויתמעטו. התפקיד והזכות שלי זה להיות על הבמה ולדאוג לאינטרסים של כלל הקבוצות. ברגע שאני ארגיש שאני בעשייה משמעותית שעושה טוב – דייני".

דמות היסטורית שמעוררת בך השראה שתרצי לשבת איתה לקפה?

"מלכת שבא. היא מרתקת בעיניי. היא מלכה על ממלכה שחשבה איך היא יכולה להתפתח וללמוד ואז היא עושה את המסע לירושלים עד למלך שלמה, המלך החכם עלי האדמות והחליטה שביחד הם צריכים לעשות ילד כדי שייצא משהו פנומנאלי. התעוזה שלה, אישה שמנהיגה ממלכה ויוזמת ועושה כל מה שצריך כדי לקבל מה שהיא רוצה".

לצפייה בוידאוקסטים נוספים: נטלי דדון, אלין כהן, מיכל צפיר, נעם חורב, מיה אלחלל, מירה מינס, אוריאן ספיבק, הילה קניסטר, מיכל אלבז, חני ויינברגר, מירי כהן, רנין בולוס, דפנה קינקס