אירועי החודש האחרון, שבמרכזם היחס הפוגעני והאלים כלפי נשים חדרו סוף כל סוף, גם אל מסדרונות הכנסת – ובצדק. אמש, במהלך דיון סוער בוועדת הכספים, הגיעו חברי הכנסת אורן חזן ומיכל בירן אל נקודת רתיחה, לאחר שחברת הכנסת בירן הטיחה בפני חזן כי הוא "סרסור". חזן כמובן, לא נשאר חייב והציע לה למלא טופס עבודה. "גם ככה לא יסתכלו עלייך", הוסיף.

האירוע המדובר הסתיים לכאורה, בהגשת תלונה על הטרדה מינית מצדה של בירן אל וועדת האתיקה של הכנסת. אך הבוקר, העימות בין השניים התחדש לאחר שבירן סירבה להתראיין לצד חזן בתוכנית האולפן של ניב רסקין.

חברת הכנסת בירן, למה בעצם לא להתעמת עם חבר הכנסת חזן בשידור?

"הוא חבר הכנסת היחיד בבניין שאני לא מוכנה להופיע איתו בפאנל או לשבת איתו באותו מרחב וזה קשור לאלימות שהוא מביא עמו לסיטואציה. זה לא ויכוח אידיאולוגי, מה שהוא עושה זה סוג של פורנוגרפיה. אומרים הרבה דברים על חברי כנסת ופופוליזם, אבל לפופוליזם שלו יש תמיד אלמנטים גזענים ושוביניסטים. אין אף חבר כנסת שלוקח אותו ברצינות, אבל התקשורת נותנת לו במה כי הוא נותן שואו. אבל הוא פוגעני כלפי כל מי שמדבר איתו".

המלחמה ביניכם היא אישית מבחינתך?

"היא ציבורית לחלוטין. הכל התחיל מזה שהוא אמר לרחל עזריה שהוא "ילמד אותה כמה דברים". זה נאמר בהקשר מאוד שוביניסטי, מזלזל ומקטין. אני עניתי לו בסרקזם, ומשם התחיל ויכוח בינינו. הוא כינה אותי זונה, חד משמעית".

הוא הכחיש, אמר שהתכוון למשהו אחר.

"לא היה לזה שום פירוש אחר ואין אף אדם בחדר שהבין את זה אחרת. הוא לא התכוון להציע לי לעשות הסבה להייטק, זה היה ניסיון השתקה של נשים. רחל עזריה, מירב בן ארי וגם מיקי רוזנטל התרעמו וביקשו שיוציאו אותו מהועדה, אבל מנכ"ל האוצר ישב שם ולגמרי חייך".

הגשת תלונה על הטרדה מינית לוועדת האתיקה.

אורן חזן הוא באמת אורח קבע בוועדת האתיקה, מן נוסע מתמיד. זה היה אינטואיטיבי, זה ישב על זה שאני באמת נטרפת מהמחשבה שעם הדברים שהוא עשה הוא חבר כנסת".

 

הח"כים אורן חזן ומיכל בירן בעימות (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
"יכל לעשות להם אייטם שירוץ כל היום" | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

מה התגובה שלך לדברים שאמר אחריך בתכנית של רסקין?

"שימי לב שהוא אמר שאיבדתי את העשתונות, ביטוי מאוד שוביניסטי. לא רק שהוא לא ביקש סליחה, הוא גם המשיך להסית. זה מאוד מזכיר את דונלד טראמפ. הסלפי שלו עם טראמפ היה סימבולי כי הם באמת נורא דומים. בעיני הוא מייצג את הטראמפיזם, הוא לקח את זה לאקסטרים שלא מוכר כאן".

איזה מסר רצית להעביר לנשים?

"אני מחברת את זה לסיפורי הארווי ויינשטיין, קווין ספייסי ואלכס גלעדי - מה שמאפיין את כל הסיפורים האלה זה שאנשים ידעו, אלה לא דברים שהתרחשו במחשכים ובסוף השתיקה היא זו שמאפשרת לדברים לקרות. זה חיזק לי את החשיבות של ייצוג נשים בכנסת כי אם הייתי לבד בוועדה הסביבה לא הייתה מבינה מה הבעיה. כשרק אדם אחד צועק זה נראה שרק הוא המשוגע".

הערב (יום ד'), העלתה חברת הכנסת בירן התייחסות בעמוד הפייסבוק שלה אל חוסר הנכונות להתעמת עם חזן בשידור: "לפני הכל, הערה לטוקבקיסטים היקרים שמודאגים מהליכות ונימוסים- זו לא בושה להגיד סרסור. בושה להיות סרסור. הבוקר באולפני הרצליה, האבסורד ממשיך. משסירבתי להתעמת עם חזן בשידור חי, והתניתי את השתתפותי בכך שלא אצטרך לחלוק את המרחב עם האדם האלים הזה, החל חזן לעשות מהומה מאחורי הקלעים. אחרי שנכנסתי לשידור, המשיך חזן להתווכח עם הדוברת שלי בטענה שהוא ״לא מבין למה מיכל לא רוצה לדבר איתי״, ויותר מזה, פנה למנהלת ההפקה ואמר ש'חבל שהם לא נותנים לו להיכנס ביחד עם מיכל לשידור, הוא היה יכול לעשות להם אייטם שירוץ כל היום'". 

"אורן חזן הוא הפה של גברים שבעיניהם פמיניזם זה פוליטיקלי קורקט שמחריב את היחסים בין המינים"

לדבריה, זו לא הפעם הראשונה שחבר הכנסת חזן מתבטא ומזלזל ברעיונות פמיניסטיים: הוא (חזן) כינה אותנו – אותי, את רחל עזריה ואת מירב בן ארי 'החונטה של הנשים' והייתה בזה ממש אמירה כנגד ה'טרנד' הפמיניסטי הזה שהוא רואה בו עלילת דם. והוא לא היחיד, הוא הפה של גברים שבעיניהם זה פוליטיקלי קורקט שמחריב את היחסים בין המינים. אנחנו פוגשות אותם בטוקבקים. אני חושבת שהייעוד של הדור שלנו זה לא רק לדבר על מה שהיה, אלא על איך מונעים מנשים נוספות להיפגע. וזה מתחיל מהצבת גבולות, מאפס סובלנות לשיח מיזוגני, אלים ומזלזל כלפי נשים. אני מרגישה שאנחנו רואים את השינוי קורה אל מול עינינו".

יש מצב שתזכי לקבל התנצלות מחזן?

"אולי אם זה יתאים לרייטינג, אבל כרגע במובן העמוק של התנצלות והבנה שיש פגם עמוק באופן שהוא מתנהל כלפי נשים – אני חושבת שהוא ממש לא בכיוון הזה. ההתנהלות שלו מחוברת בקשר ישיר לכל הטענות שהועלו מולו, ומתיישבת עם תפיסת העולם שרואה בנשים חפץ. הוא ודומיו יוצרים סביבת עבודה רעילה לנשים".