הסטטיסטיקה המקוממת של פערי השכר בין גברים ונשים כבר לא מפתיעה אף אחד: הנתונים בישראל מספרים על 32% לטובת הגברים בשכר חודשי ממוצע. אבל גם כשהנתונים ידועים, לגלות שאת אשכרה מרוויחה פחות מהעובדים הגברים שלצדך זה קשה מאוד. אתר buzzfeed ביקש מנשים לשתף בסיפוריהן על רגע של גילוי כזה, והנה כמה מהסיפורים.

 "הבחור שהכשרתי הרוויח יותר ממני"

"הייתי מנהלת ברשת מאפיות. בזמנו היו לי שבע שנים בחברה וחמש שנים בתפקידי הנוכחי. הוטל עליי לנהל סניף נוסף תוך הכשרת המנהל החדש של החנות השנייה. הבחור הזה היה חדש לגמרי בחברה ולא היה לו ניסיון ניהולי רלוונטי. אחרי תקופה מסוימת הועלה נושא המשכורות והתברר שהוא מרוויח 10,000 דולר יותר ממני. די התעצבנתי והלכתי למנהלים המחוזיים והאזוריים שלי וביקשתי שיתאימו את השכר שלי בצורה הוגנת. מנהלת האזור - אישה - אמרה לי בעצם שהדרך היחידה לקבל העלאה היא להתקדם, וננזפתי על כך שדיברתי על משכורות. אני כבר לא בחברה הזאת".

(אנונימית) 

"זה לא רק ​​הכסף"

"בערך בשלוש השנים הראשונות שהייתי מנהלת שיווק בכירה בארגון, שני הגברים שעבדו תחתיי הרוויחו פי שניים ממני. זה כמעט שבר אותי. לקח לי זמן, אבל עכשיו אני מרוויחה פי שלושה ממה שהרווחתי ונהנית באמת מהעבודה שלי. זה אף פעם לא היה רק ​​עניין של כסף, אלא של התפיסה שלי ושל הערך שלי".

(אנונימית)

דולרים, כסף, מזומן (צילום: pryzmat, shutterstock)
"ננזפתי על זה שדיברתי על משכורות" | צילום: pryzmat, shutterstock

"פחות ניסיון ופחות עבודה – 40,000 דולר יותר"

"אני עובדת בתפקיד שבו אני יודעת כמה כולם מרוויחים. חלק מהעבודה זה לא לתת לזה להפריע לי. עם זאת, יש מקרה אחד שקרה למישהי שעבדה איתי, שלא הפסיק להטריד אותי. היו לה יותר מ-20 שנה ניסיון בתחומה והיא עבדה בערך 60 שעות בשבוע, ותמיד נשארה עד מאוחר. היא הייתה בקיאה ומוכשרת ביותר. כשראיתי מה היא עשתה בשנה הלסת שלי נשמטה. עברתי והסתכלתי על המשכורות של עמיתיה הגברים, שעשו 50% אם לא פחות ממה שהיא עשתה מדי יום, ורציתי להתפוצץ. במקרים מסוימים הם הרוויחו 40,000 דולר בשנה יותר ממנה, עם פחות ניסיון ופחות עבודה. לחצתי כדי שהיא תקבל העלאה בשכר והיא קיבלה סכום עלוב. כדי להוסיף חטא על פשע, היה תפקיד מנהלי שהיא הייתה יותר ממוכשרת אליו ושמעולם לא הוצע לה. במקום זאת, הם נתנו אותו לאחד העובדים, גבר, שעשה 'הכשרה אונליין כלשהי' ועבד בתחום לא קשור. אני לא מבינה איך היא לא השתגעה. לא הצלחתי להוציא את זה מהראש שלי במשך חודשים".

(אנונימית) 

"אמרו שהם צריכים את הכסף כי הם 'המפרנסים'"

"כשהעליתי שעמיתיי הגברים (שהכשרתי) מקבלים יותר ממני, נאמר לי שהם צריכים את הכסף יותר כי הם 'המפרנסים' של המשפחות שלהם. מעניין אם זה היה שונה אם הייתי אם חד הורית?! לא. זה לא היה משנה".

(blackheath)

"נכנסתי ישר למשרד של הבוס שלי"

"הייתי במקום עבודה מאוד רעיל וחיפשתי לצאת החוצה. חבר שלמד איתי בקולג' סיפר לי על משרה שנפתחה בחברת הבנייה שבה הוא עובד, וקפצתי על ההזדמנות. לאחר סבב ראיונות הציעו לי את התפקיד. בהתחלה הציעו לי 56,000 דולר בשנה אבל ניהלתי משא ומתן עד שהגענו ל-58,000 דולר. האיש שהציע לי את העבודה (הבוס שלי) אמר לי שהוא לא יכול לעלות יותר מזה, וזה הכי טוב שהוא יכול לעשות. הסכמתי והתחלתי לעבוד. היה ברור, מיד, שביצועי העבודה שלי היו מעל ומעבר לזה של החבר שלי מהקולג', שעבד שם כחצי שנה. כשהגיע הזמן לבונוסים הוא שאל אותי כמה קיבלתי. כשאמרתי לו שבערך 2,500 דולר, הוא שאל אותי מה המשכורת שלי, כדי לראות אם החישוב הוא לפי השכר שלנו. אחרי שסיפרתי לו, הוא אמר לי שהציעו לו 65,000 דולר מההתחלה. הוא גם אמר לי שעמית נוסף הרוויח את אותו הסכום. הייתי כל כך מוטרדת מהפער, שכן נאמר לי שהמשכורת שלי היא 'הגבוהה ביותר' שהם יכולים לתת. נכנסתי ישר למשרד של הבוס שלי ואמרתי לו שאני מודעת להבדלים ושהוא צריך להגדיל את המשכורת שלי ב-10,000 דולר. הוא עשה את זה. הם היו צריכים להיתפס על חם כדי לתת לי כמה שמגיע לי".

(Tam Taw) 

"האסיסטנט שלי הרוויח יותר ממני"

"עבדתי בחנות קמעונאית במשך יותר משנה וחצי כשהם שכרו מישהו חדש למחלקה שלי, כדי שיהיה האסיסטנט שלי. כשהגיעה המשכורת הראשונה שלו הייתה לו שאלה לגביה, אז הוא הראה לי את תלוש השכר שלו. השכר ההתחלתי שלו היה גבוה משלי בדולר לשעה. זו הייתה העבודה הראשונה שלי במשרה מלאה, אז הייתי יותר נסערת מאשר כועסת, אבל נציגת משאבי האנוש בהחלט נראתה מודאגת כשנכנסתי לדבר איתה. היא הבינה שאני מודעת לפערים. בסופו של דבר יצאתי מזה עם העלאה משמעותית, אבל זה היה צריך להיות סימן האזהרה הראשון עבורי, שכל החנות הזו הייתה מעין מועדון בנים מיושן וסגור".

(Khandcock) 

פערי שכר בהייטק (צילום: שאטרסטוק)
אותו תפקיד: הבדל משמעותי בשכר | צילום: שאטרסטוק
 

"נאמר לי שהם מנסים לא להעסיק נשים"

"בעלי דאז ראה באינטרנט מודעת דרושים לעבודה שלדעתו הייתה מושלמת עבורי, אבל השכר לא היה רשום בה. הוא שלח מייל למנהל לשאול כדי לבדוק מה השכר. הוא קיבל תשובה וחשב שזה משהו שיכול להתאים. שלחתי את קורות החיים שלי ולא קיבלתי תשובה. זה היה מוזר כי היה לי עשור של ניסיון מאוד מרשים בתחום. שלחתי שוב את קורות החיים שלי - ללא מענה. התחלתי להתקשר ולשלוח מיילים למקום, ולבסוף הם קבעו לי ראיון. הציעו לי את העבודה ב-20% פחות שכר ממה שנאמר לבעלי, שהיה עבורם בחור אקראי מהרחוב עם אפס ניסיון. הייתי צריכה 'לנהל משא ומתן' כדי להגיע לשכר הבסיס שלהם לגבר ללא ניסיון. בשבוע הראשון לעבודה נאמר לי שהם מנסים לא להעסיק נשים".

(butthatsnoneofmybusiness) 

"אותו תפקיד: 23,000 שקל הבדל"

"אני עובדת ברשת סופרמרקטים פופולרית בבריטניה. העבירו אותי מחנות קטנה יותר לחנות באוקספורד, והציעו לי העלאה של 500 פאונד (2,120 שקל) על המעבר. מי שכיום הוא בעלי עבר אז גם מחנות קטנה לאותה חנות באוקספורד, מאותו תפקיד שהיה לי לאותו תפקיד שקיבלתי. הציעו לו העלאה של 5,500 פאונד (23,310 שקלים). אם זו לא דוגמה לפערי השכר בין המינים, אני לא יודעת מה כן".

(אנונימית)