נתחיל מהסוף: זה לא רק אצלכן. קורה שמאבדים חשק. כמעט בכל ייעוץ זוגי עולה עניין המיניות. זה יכול להיות אצל זוג חדש או ותיק, לפעמים אחד מבני הזוג היה רוצה משהו אחר או משהו נוסף ומתבייש לפתוח את הנושא, ולעתים אחד מבני הזוג פשוט חווה תקופת יובש שבאה מהרגל, עייפות, שגרה, היריון, הנקה ועוד.

אז כן, כולם רוצים לרצות. רק צריך לקחת בחשבון שהרצון מושפע מהחשק, שמושפע מהמון דברים שלא תמיד תלויים בנו כמו  זמן, הורמונים, משיכה, ריכוז, הסחות דעת, תזמון, תדירות, ילדים ועוד. התסכול יכול להגיע מהגבר, מהאישה או משניהם, אצל זוגות חד-מיניים, דו-מיניים ובכל גיל. כן, אצל כולם. אז איך בכל זאת תחזירו את החשק המיני לזוגיות שלכם?

דברו על זה לאט ובזהירות: כשבני זוג מתיישבים לדבר זה עם זה, אם במסגרת טיפול או בינם לבין עצמם, סביר להניח שקודם כל יעלו נושאים שקשורים בענייני הבית, הלימודים, הילדים, חוסר הסכמה סביב עניין ההורות או ריבים זוגיים שחוזרים על עצמם. זה יכול להביך את בני הזוג לדבר על ענייני מיניות, בין אם זה בטיפול, בבית או בדייט. לכן, כמה שתדברו יותר בבהירות ובפתיחות, ככה תהיה אפשרות למטפל או המטפלת לעזור לכם או שתוכלו לעזור לעצמכם. עשו את זה בעדינות ובתחושה חיובית.

סקס ורצון מול חשק: אם יש רצון, ועדיין אין תשוקה, זה אומר שכנראה חסרים אחד משני הדברים הבאים: חשק או זמן אינטימי. הכוונה בזמן אינטימי הוא לאו דווקא אינטימיות גופנית אלא דווקא רגשית. זמן שבו שני בני הזוג מרגישים את קרבה זה לזו, מרגישים אחד את הנוכחות של השני. יש לא מעט מצבים שבהם בני הזוג מתחמקים מקרבה רק מהחשש ש"ייאלצו" לעשות סקס.

אז איך אפשר לייצר אינטימיות רגשית? הרבה פעמים המרחק מתחיל כשאחד הצדדים פחות מעוניין בסקס וכיוון שהוא לא רוצה לאכזב את הצד השני הוא נמנע מכל מגע כדי לא לאכזב. אבל אפשר להתחיל מלשבת ביחד על הספה ולראות סרט ועדיין להתייחס זה לזו. זה יכול להיות במבט, או הודעת לב, או סתם להניח רגליים אחד על השני. ושוב, בלי לחשוש שלמגע יש משמעות מעבר למגע. בהמשך, אפשר לתרגל אינטימיות גופנית וגם אז הסקס לא חייב להיות חלק מהתהליך.

ומה עם אינטימיות גופנית? מכירים את זה שזוג חדש רוצה כבר להיות ותיק ולהרגיש בנוח, בעוד שזוג ותיק ממש מתגעגע לפרפרים של ההתחלה? אז תרגול של אינטימיות הוא כנראה הדבר הכי קרוב להתחלה שאפשר להרגיש. וזה ואוו. אז לפני שאתם ניגשים לתותחים הכבדים תנסו לרגע לחזור להיות זוג. וכן, אפשר לשחזר את הפרפרים האלה גם בקשר ותיק. איך? בנשיקה צרפתית או מחמאות, בגילויי אהבה, בפתק על המקרר, העלאת זיכרונות מתוקים ומחוות קטנות. תהיו זוג שקצת נוגע, קצת מלטף, קצת מתחבק, קצת מתנשק, ולא צוות שמתפעל בית או מסמן V על סקס "כי כבר עברו שבועיים ולא נעים". בהמשך תוכלו להתחיל לתרגל מגע ואיך לגשת אליו בלי שזה ירגיש מאיים על אחד הצדדים. דווקא מגע שלא כולל בתוכו סקס יכול להחזיר את האינטימיות הרגשית ולעזור לנו לפתח את היכולת לדבר על רגשות והעדפות אינטימיים יותר.

לסיכום, זוגיות דורשת המון עבודה אבל זה אפשרי ליצור שינוי משמעותי בעזרת הכלים שיש לנו: הודעה, יחס, הערכה ובעיקר תקשורת. ואם אתם מרגישים שזה עדיין ״לא שם״ אל תהססו לפנות לייעוץ. יכול מאוד להיות שתהליך ממוקד ולא מסובך יחזיר לכם זה את זו את הפרפרים.