ניו זילנד היא לא מדינה שמככבת במדורי חדשות, אבל כנראה שזה רק בגלל שהיא עושה את הדברים נכון. אי שם במאה ה-18 היא הייתה המדינה הראשונה שהעניקה זכות בחירה לנשים, אבל זה לא נגמר שם. רק לפני כחודש, נבחרה ג'סינדה ארדרן להיות ראשת הממשלה הטרייה של המדינה, שגם זכתה בתואר המנהיגה הצעירה בעולם.

ג'סינדה ארדרן (צילום: getty images)
"נדע להשפיע גם כלפי חוץ" | צילום: getty images

בראיון לכלי תקשורת מקומי, סיפרה ארדרן שתעשה את המיטב כדי לצמצם את הפערים בין גברים ונשים בשירות הציבורי תוך ארבע שנים. לטענתה, ניו זילנד תהפוך למדינה שתהיה מזוהה עם מסרים של שוויון זכויות מגדרי. "אני אהיה מאוד גאה בעצמי אם נחרוט על הדגל שלנו מסרים של צמצום פערים מגדריים", הסבירה ארדרן בת ה-37. "אני יודעת שברגע שנטפל בנושאים האלו בתוך המדינה, נדע גם להשפיע כלפי חוץ".

 

כיום ניו זילנד ממוקמת במקום התשיעי, מתוך 144 כאחת מהמדינות המובילות בדירוג העולמי בצמצום פערי שכר בין גברים ונשים, כשהשיעור עומד על כ-9%. בישראל למקרה שתהיתן, מדובר על פער של כ-33%.

ארדרן היא האישה השלישית שנבחרת לראשות ניו זילנד, מעט מצד אחד אך גם די הרבה בהשוואה למקומות אחרים בעולם. "בשנת 2017 אנחנו לא יכולות להמשיך עם המסר שנשים צעירות ייאלצו לצפות לקבל שכר נמוך יותר רק בגלל המגדר שלהן. זה לא מסר שנרצה להמשיך איתו".