אמש פורסמה באתר האינטרנט החרדי 'כיכר השבת' כתבה על הקשר בין צניעות לריבוי תאונות הדרכים בארץ וכמובן - נשים. על פי הרב יצחק זילברשטיין, רב בבני ברק וחבר מועצת גדולי התורה, מתקיים בין השלושה קשר הדוק.

הפרשה המדוברת התחילה בשאילתא שהוגשה לרב, מפי גבר נשוי ושומר מצוות שחיפש אישור של אנשי דת להתיר לאשתו לנהוג ברכב בעצמה, כדי שתוכל להגיע למקום עבודתה המרוחק מביתם. לטענתו, מדובר באפשרות הצנועה ביותר שכן, נסיעה באוטובוס או במונית בה גבר ואישה נוסעים נסיעה פרטית יחד, היא הפרה של כללי צניעות.

אך מסתבר שדעתו של הרב זילברשטיין נחרצת: אסור בתכלית האיסור להתיר לנשים לנהוג. וכי למה? החל בפריצות, דרך השוואת ההתנהלות בכבישים למלחמה "ואין זו דרכה של אישה לעשות מלחמה". אבל אין ספק שההאשמה של הרב זילברשטיין, היא הבעייתית ביותר: ריבוי התאונות בכבישי הארץ - באשמת הנשים הנוהגות. 

אוטו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
פריצות? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כדי לחזק אבל דבריו, סיפר הרב זילברשטיין על אישה שנסעה ברכבה, ביצעה תאונת דרכים ונותרה נכה לשארית חיה. "שמעתי ממו"ר מרן הגאון רבי יחזקאל אברמסקי זצ"ל, שזה אירע לה בגלל שהיא נהגה ברכב, ואין ראוי לאשה לנהוג. עצם הלימוד גורם לפריצות והוא ההיפך הגמור מכל כבודה של בת מלך פנימה".

ולקינוח, מוצא הרב את האשמים (או יותר נכון, את האשמות) במספרים הגבוהים של נפגעי וחללי תאונות הדרכים: "לבי אומר לי שהוא אחד הסיבות של האסונות הגדולים שנעשים בדרכים בארץ ישראל המפילים על כך חללים והרגו כבר טובים וצדיקים. אחד הגורמים לזה היא נהיגת הנשים, שגורם מכשול רוחני להן ולאחרים". 

על פי השקפת העולם של הרב זילברשטיין, נשים מטבען חסרות שליטה ועל כן, אסור לעודד אותן לנהוג ברכב אלא לבחור בפתרונות אחרים. חבל שהוא בחר להתעלם מהעובדה ששני שליש מתאונות הדרכים בארץ בוצעו על ידי גברים.