למקרה שתהית למה עדיין לא קיבלת את הקידום הנחשק בעבודה, מחקר חדש מנסה להסביר לנו שהכל תלוי בכמות האיפור שאנחנו משתמשות בה. כך שאם גם לך יש תוכניות גדולות להפוך לבוסית - אולי כדאי שתשאירי את הליפסטיק והקונסילר בבית.

על פי המחקר  שבוצע באוניברסיטת ארבטריי שבסקוטלנד, נשים שמתאפרות בכבדות לעבודה מדי יום, נתפשות פחות סמכותיות. "מצד אחד נשים שמתאפרות הרבה נחשבות דומיננטיות ובולטות, אבל באותה מידה גם קלילות ונינוחות מדי", הסביר ד"ר כריסטופר ווטקינס, ראש חטיבת הפסיכולוגיה באוניברסיטה.

לצורך תהליך הסקת המסקנות מעוררות המחלוקת, הוצגו למשתתפים במחקר כ-16 תמונות של נשים. בכל תמונה הוצגה אישה שהיא גם מנהלת, כשבצד אחד היא מאופרת בכבדות ובצד האחר עור הפנים שלה נקי.  בהמשך, התבקשו המשתתפים, גברים ונשים אחד להביע את דעתן על כל אישה. 

לאחר שנאספו חוות הדעת של המשתתפים, גילו החוקרים שהנשים המאופרות נשפטו לחומרה, עוררו תגובות שליליות והוטל ספק בכישורי המנהיגות שלהן. "מחקרים קודמים בהחלט הראו שאנחנו מגיבים ומכבדים יותר אישה שהפנים שלה נראות טוב יותר לטעמנו. ולמרות שלאיפור אמור לשפר את מראה הפנים לכאורה, הוא לא באמת משפיע על הדומיננטיות או על איך שאותה אישה נתפשת כמנהיגה", הוסיף ד"ר ווטקינס.

לטענת החוקרים, ההשפעות החיוביות של איפור על המראה החיצוני של עובדת, מוגבל לתפקידים מסוימים שכוללים בעיקר מתן שירות. שם באופן מובהק מעסיקים יעדיפו מועמדות אטרקטיביות ומושכות יותר. 

עם זאת, הממצאים מסקוטנלד עומדים בניגוד מוחלט לתוצאות מחקר אחר שבוצע באוניברסיטת הארוורד היוקרתית לפני כשנתיים - שם התברר כי נשים מאופרות נחשבו מוכשרות ומקצועיות יותר ובעלות סיכויים גבוהים יותר להתקדם בעבודה. אך בעוד שהמראה המאופר משדר "מקצועיות", המראה הטבעי מעורר בנו יותר אמון. כלומר, איפור כבד פוגע באמינות של אותה אישה ובסופו של דבר מעיד (לכאורה) על בעיות מקצועיות אחרות.

אז עדיין מתלבטת אם למרוח עוד שכבת קונסילר או לא? כנראה שסקר בריטי אחר שבוצע ב-2013 הולך לבלבל אותך אפילו יותר. כיוון ששני שליש מהמעסיקים שהשתתפו בו, טענו שלא יעסיקו אישה אם היא לא התאפרה לראיון העבודה. בקיצור, שוב במקום לבחון את הכישורים שלנו - בודקים כמה מחמיא לך הליפסטיק מהבוקר.