חיילות ומ"כיות בבסיס מחנה 80 אינן יכולות להיכנס לשק"ם ולנשקיה בעת שמגיעים למקום טירונים חרדים, על פי עדויות, קצינים אמרו לחיילות לא פעם שלא להתקרב לחיילים החרדים ולשמור מהם מרחק. הפרשה נחשפה לראשונה בתכנית 'עולים על ב' בהגשת הכתבת הצבאית של 'קול  ישראל', כרמלה מנשה.

"כשטירונים חרדים נכנסים לנשקיה או  לשק"ם - שזה מרחב ציבורי משותף - אנחנו נשארות בחוץ דקות ארוכות. גם המ"כיות לא יכולות להיכנס. זו הנחיה שקיבלנו מהמפקדים כדי לא לפגוע ברגשות וליצור הפרדה מהם. זו יוצר תחושה של עלבון והשפלה. זה נחמד שחרדים מתגייסים לצבא אבל למה אנחנו צריכות לשלם את המחיר? למה מדירים אותנו?", קבלה אחת החיילות בפני חברותיה.

"זו יוצר תחושה לא נעימה שאנחנו לא שוות ושהחיילים החרדים שווים יותר", היא המשיכה. "שהצבא מדיר אותנו כדי לרצות את החיילים החרדים. נוצר מצב של הדרה שהיא על בסיס יומי ולא אירוע חד פעמי. צריך לשים לזה סוף. יש הוראה לא להתקרב למקומות ששייכים לכולם כשיש שם טירונים חרדיים, וזה בלתי נסבל". לטענת החיילת, לא פעם חיילות ננזפו כאשר העזו להיכנס לשק"ם בעת שחיילים חרדים שהו במקום.

השיא היה ביום ראשון כאשר מ"כיות נסעו ברכבת בקרון אחד עם טירונים חרדים בדרכם ממרכז הארץ לפרדס חנה. מאחר שאין הסעות מסודרות למחנה הגיע למקום אוטובוס אשר בהוראת סגן מפקד הפלוגה אסף רק ורק את הטירונים החרדיים בעוד שהמ"כיות לא הורשו לעלות לאוטובוס. שתי מ"כיות שכבר הניחו את הציוד שלהן בתא המטען נדרשו להוריד אותו ולהמתין בחום כבד במשך כשעה עד לחזרתו של האוטובוס ריק כדי שיסיען לבסיס.

שקם (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

בתכנית הרדיו, מנשה ראיינה את אמה של אחת המ"כיות, שזעמה על התנהלות הצבא. "הן חשות מושפלות. החיילות כועסות בצדק. לפי מה ששמעתי, אותם חיילים חרדים ישבו שעה קלה קודם לידן בקרון רכבת ממרכז הארץ לפרדס חנה עם הטירונים החרדים באותן קרון ולא הייתה בעיה. רק כאשר הגיעו להסעה של הצבא לבסיס מחנה 80 נאלצו לחכות. למרות שברכבת לא הייתה בעיה והחיילים החרדים ישבו איתן אבל זה לא מקרה יחיד. זה חוזר וקורה".

"מה שבעיני צריך להטריד יותר מכל דבר אחר", היא המשיכה, "זה שאנחנו מדברים על בסיס טירונים והחיילות האלה הן מפקדות. היה מקרה של מ"כית שהגיע עם הטירונים שלה  לנשקיה והיא לא יכולה הייתה להיכנס כי היו שם חיילים חרדיים. החיילים שלה ראו אותה מושפלת כשהיא נשארת בחוץ - וטירון יכול להיכנס. בעיניי הסיטואציה שהמפקדות מושפלות בגלל שהן נשים היא בלתי נתפס. התחושה שלי שזה לא הסמ"פ פעל  על דעת עצמו. אלא יש הנחיות ברורות יש את רוח המפקד שהמטרה לו היא להפריד את החיילות ממראה העין שלא החיילים החרדיים כאילו אין בנות בבסיס".

"חרדים יודעים להסתדר מצוין עם נשים"

ח"כ רחל עזריה (כולנו) שנחשפה לסיפור דרך mako, העלתה בפייסבוק שלה פוסט שהפך ויראלי, ובו כתבה: "אם מישהו יאמר שנוכחות של רוסים פוגעת ברגשות שלו, שנוכחות של מזרחים מפריעה לו או שהוא לא מרגיש בנוח ליד אתיופי, גם זה לגיטימי? התשובה היא לא. חרדים יודעים להסתדר מצוין עם נשים. יודעים איך אני יודעת מהכנסת.

"חברי הכנסת החרדים מסתדרים מצוין עם חברות הכנסת והעובדות שכאן. הם יושבים לידנו בוועדות ובמליאה, דנים איתנו על חוקים ואפילו מתבדחים איתנו במסדרונות ובמזנון. לא נראה לי שהרגשות שלהם נפגעים מהמפגש איתנו.

ואליכם מפקדי צה"ל - לפי תחזיות הגיוס לשנים הקרובות יותר ויותר חרדים ונשים יתגייסו ויוצבו בתפקידי מפתח ולוחמה. זהו תהליך מבורך, אך גיוס החרדים לא יוכל להיעשות על חשבון החיילות".

תגובת דובר צה"ל: הקצין הפעיל שיקול דעת מוטעה. בעקבות המקרה יחודדו הנהלים לכלל המפקדים בבסיס.