חברת האיפור הבינלאומית IL MAKIAGE (איל מקיאג') תפצה אישה בסכום של 85 אלף שקל, לאחר שסירבה להעסיק אישה בהריון. כך פסק באחרונה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. 

המקרה ארע לפני כשלוש שנים, כשטליה (שם בדוי) תושבת מרכז הארץ ואם לשני ילדים, התראיינה לתפקיד של הקמה וניהול מוקד טלמרקטינג של החברה. היא הוזמנה לראיון עבודה ועברה אותו בהצלחה. לטענתה, טליה התבשרה זמן קצר לאחר הראיון שהיא אכן התקבלה לעבודה על ידי עובדת בכירה מהחברה, אך בתום פגישה נוספת, בה טליה בישרה שהיא בחודש השני להריונה - החברה חזרה בה מהחלטתה. 

טליה, שהקליטה את השיחה הראשונה, בה נתבשרה בצורה חד משמעית שהיא התקבלה לעבודה, שכרה את שירותיהן של עורכות הדין שיר-אל נקדימון ושירן ברוך ממשרד 'לוי-אטינגר-נקדימון', והגישה בעזרתן תביעה נגד איל מקיאג' בבית הדין לעבודה. לדבריה, ההחלטה שלא לקבלה לעבודה נבעה מכך שנציגי החברה חששו שעקב הריונה היא תאלץ לצאת לחופשת לידה. היא צירפה הקלטה שלה עם אחת העובדות בחברה המאשרות את טענותיה.

בתגובה, איל מקיאג' הגישו כתב הגנה בו נטען כי לא נחתם שום הסכם מחייב עם טליה בדבר קבלתה לתפקיד, וכי ההחלטה שלא לקבלה אינה על רקע היותה בהריון אלא בגלל שלא נמצאה מתאימה לתפקיד והיא חסרת ניסיון למשרה שבגינה התראיינה. 

טלפנית משוחחת בטלפון (אילוסטרציה: Shutterstock)
ניהלה בעבר מוקד טלפוני | אילוסטרציה: Shutterstock

אבל טליה - טוענת אחרת. על פי גרסתה, היא דווקא כן התאימה לתפקיד שכן ניהלה בעבר מוקד שבמסגרתו היתה אחראית על כ-80 עובדים. יתרה מכך, עובדת בכירה באיל מקיאג', שזומנה אף היא להעיד, הודתה שכשראיינה את טליה, התרשמה שהיא יכולה לבצע את התפקיד בהצלחה.

"סיגל וליאור (עובדות בחברה שראיינו אותה) אמרו לי במפורש שעשיתי עליהן רושם טוב מאוד", סיפרה טליה בתצהיר לבית המשפט. "הן אמרו שראיינו מועמדות נוספות אבל אף אחת לא התאימה לתפקיד עד שפגשו אותי, ושאני המועמדת הכי טובה ביותר שהתראיינה אצלן לתפקיד. שסוף סוף מישהי שיודעת מה היא רוצה". לדבריה, עובדת בשם סימון התקשרה אליה והודיעה לה חגיגית: "את האחת. אנחנו סגורים. ומה איתך?" "השבתי לה מיד שהחלטתי לקבל על עצמי את התפקיד. סיכמתי שעוד יומיים אגיע לסכם את תנאי העבודה. סיגל ציינה שמדובר בהתחלת עבודה מידית ושהם מעוניינים שאעבוד כבר ביום ראשון". 

השופטת רוית צדיק ושני ציבור שדנו בתיק קבעו בפסק הדין  כי עדותה של טליה הייתה מפורטת ועקבית ושלא מצאו בה פגמים או סתירות וכי חברת איל מקיאג' לא הצליחה להפריך את גרסתה. השופטת פסקה, שהחברה תשלם לטליה פיצוי של 70 אלף שקל ועוד 15 אלף שקל הוצאות משפט.

"הוכח בפנינו כי התובעת הייתה בעלת הכישורים הנדרשים לתפקיד הקמתו וניהולו של מוקד זה, הן מבחינה אובייקטיבית והן מבחינה סובייקטיבית", נימקה השופטת. "אין חולק, כי התובעת צלחה את כל הראיונות אשר נערכו על ידי הנתבעת עד לפגישה בו הודיעה התובעת טליה לנציגת הנתבעת על הריונה. יש בעובדה זו ללמד כי נציגי הנתבעת סבורים היו כי התובעת התאימה לדרישות התפקיד", הוסיפה השופטת. 

פונדקאית (צילום: Shutterstock)
חששו שתאלץ לצאת לחופשת לידה | צילום: Shutterstock

עו"ד שיר-אל נקדימון פרקליטתה של טליה מסרה בתגובה לפסק הדין: "טליה היא בחורה אמיצה מאוד. בית המשפט קיבל את כל טענותיה ופסק שהיא אמינה ושהחברה לא קיבלה אותה לעבודה בגלל שהייתה בהריון. לא הרבה נשים שלא התקבלו לעבודה עקב הריונן מגישות תביעות. זה הליך ארוך שיכול להימשך שלוש שנים ויותר. הן חוששות מחשיפה של שמותיהן, מדובר גם בהוצאות משפטיות גבוהות. יש גם מאמץ נפשי. לא פשוט לנהל הליך כזה. לפעמים הן חוששות שלא יאמינו להן. לא קל גם לעבוד חקירות נגדיות. זה תהליך מפחיד. פסק הדין הזה הוא מסר למעביד שאם יפלה לרעה אישה בגלל שהיא בהריון ולא יקבל אותה לעבודה הוא ישלם על כך". 

מחברת IL MAKIAGE נמסר בתגובה: אנו לומדים את החלטת בית המשפט ונשקול צעדינו. כחברה המעסיקה מאות אימהות ואשר למעלה מ- 90 אחוז מעובדיה הינם נשים, אנו מצרים על החלטת בית המשפט. בכל רגע נתון עשרות מעובדות החברה נמצאות בשלבי הריון או חופשת לידה ואנו מברכים על כך.

IL MAKIAGE הינה חברה שמעצימה נשים ותמשיך לעשות כן.