כמו בכל שנה, התחלתי להכין את טקס יום הזיכרון לקורבנות האלימות כלפי נשים, וגיליתי שאני נאלצת לשנות את הנתון השגור: ממוצע הנשים הנרצחות בשנה הוא כבר לא 20. בשנים האחרונות הממוצע עלה ל-26 נשים בשנה. עשרות משפחות שהתפרקו, יתומים שיגדלו ללא אם, וחיים שנגדעו בגיל צעיר ובטרם עת.

אנחנו רואים את האלימות בכל מקום, בשיח בין אנשים וברשתות החברתיות, בכביש, בסופר ובעיקר אנחנו רואים את זה בחוסר הסובלנות כלפי האחר, אורח החיים שלו והדעות שלו. ואין ספק שכשרמת האלימות בחברה עולה הנפגעות הראשונות הן הנשים, שעדיין, גם בשנת 2023 הן החולייה החלשה בחברה - ועם זה אסור לנו להסכים. את זה עלינו לעצור ולשנות.

לפני כשנה, לאחר הרצח הנורא של דיאנה דדבייב ז"ל שזעזע את המדינה, כינסנו ישיבת חירום של פעילות מובילות בתחום של מניעת אלימות כלפי נשים, נציגות של ארגונים העוסקים בתחום, יחד עם נשות מקצוע, וחשבנו יחד מהו המסר החשוב ביותר שהיינו רוצות להעביר. המסקנה הייתה: לא להיפרד לבד. השנה המסר הזה חד וכואב כל כך מאחר וחלק גדול מהנשים נרצחו משום שרצו לעזוב את הקשר האלים ולהיפרד מבן הזוג. 

חשוב לנשים לדעת שכשהן מחליטות לעזוב מערכת יחסים אלימה – הן שמות את עצמן בסכנת חיים. לכן רצוי לשתף את הסביבה ולהכין מערך תמיכה והגנה, לא לשמור את זה בסוד, לשתף חברות, משפחה, להתייעץ עם ארגוני הסיוע, להכין תוכנית פרידה. אני יודעת שלא תמיד זה עובד ככה, שלפעמים ההחלטה מגיעה מתוך ריב, וקשה מאוד להיות מחושבת בזמן כזה, אבל התוכנית מתחילה בכך שתמצאי לפחות מישהי אחת לשתף אותה במה שקורה לך כדי שלא תהיי לבד עם הקושי ועם הסכנה.

כמו בכל שנה אני שואלת את עצמי כיצד ניתן למנוע את הרצח הבא? השנה החלטנו לעשות מעשה ולהכניס את טקסי יום הזיכרון לבתי הספר התיכונים ברחבי הארץ יחד עם הרצאה על זוגיות רעילה, נורות האזהרה והעלאת המודעות לסוגי האלימות השונים. עשרות מתנדבות מרחבי הארץ, נשות מקצוע ונשים שחוו זוגיות אלימה יגיעו ב-2.2.23 לתיכונים ברחבי הארץ וידליקו יחד עם התלמידים נר לזכר הנרצחות, וכך יכבדו את זכרן.

חשוב לי לצאת בקריאה גם למשפחות ולחברות, נורות האזהרה הן גם לסביבה, אל תתנו לה להתנתק מכן, אם היא לא בקשר, אם היא מתחמקת, אם היא מסתגרת, אם היא חוששת להוציא כספים, זה יכול להיות שהיא במצוקה בקשר שלה. אל תתעלמו, אל תחשבו שהיא כועסת עליכם, אל תסכימו עם הריחוק. צרו קשר, התעניינו, היו קשובים. אולי תצילו לה את החיים.

 

 הכותבת היא מייסדת יום הזיכרון לקורבנות האלימות כלפי נשים