בסוף מאי התקיים בתל אביב אירוע יוצא דופן לנשים בלבד: כמאה נשים מכל הגילאים העיסוקים והמחנות, התקבצו לערב של שיחות, שתיית יין, מינגלינג ושיחות על נדל"ן. כן, נדל"ן. אם לדייק: השקעות מעבר לים.
מאחורי הערב המיוחד הזה עומדת קהילה יוצאת דופן שמבקשת לסייע ליותר ויותר נשים להיכנס כשחקניות משמעותיות בתחום הנדל"ן. לא בהכרח כנשות מקצוע, אלא גם כמשקיעות, רוכשות, משכירות, ולהפקיע את המונופול על הענף מידי הגברים.

"אני מאוד מאוד אוהבת נדל"ן" מספרת לין שטיינר עגמי, 29, ממקימות הקהילה; "גם כעו"ד עסקתי בניהול נכסים ומאוד רציתי לקנות דירה להשקעה, הייתי כל הזמן מחפשת ורואה הזדמנויות מדהימות ובעלי ואבא שלי היו מורידים אותי מזה. ככה זה נמשך איזה שמונה שנים וכשהבן שלי נולד לפני שלוש שנים החלטתי שאני הולכת על זה ויהי מה. במשך שנה הלכתי לראות ארבע דירות בשבוע, בעלי כבר אמר שנתגרש מזה בסוף אז עניתי לו 'לא נורא, לפחות לכל אחד תהיה חצי דירה'. בסוף קניתי דירה עם אחד עשר עיקולים, אמרתי לעצמי או שאני יוצאת תותחית או שאני קורסת. עשיתי את זה וזה נתן לי הכי הרבה ביטחון בעולם. היום אני עושה עליה תשואה של 4%".

אחרי הרכישה המוצלחת החלה שטיינר עגמי לקבל עוד ועוד פניות חברות ונשים שביקשו את עצתה בעולם הנדל"ן: "הרבה פעמים נשים מחכות שהבעלים יעזרו להן עם המהלך הזה, ולבד הן לא עושות את זה. מישהי שהכרתי, שמנגישה עולמות פיננסים לנשים, הזמינה אותי להרצאת אורח. זו הייתה הרצאה מול הייטקיסטיות בנות ארבעים שפשוט היו צמאות לדעת, הייתי בשוק מכמה שחידשתי להן והבנתי שאני חייבת לפתוח קהילה שתנגיש נדל"ן לנשים".

"מופתעים שגבר לא נכנס אחריי לסגור עסקאות ענק"

את הקהילה, נשים מדברות>נדל״ן, הקימה שטיינר-עגמי ביחד עם חן הרשקוביץ אוחיון, גם היא עו״ד במקצועה, שעבדה מספר שנים באחד מפירמות עורכי הדין הגדולות בארץ, במחלקת מקרקעין.

"הקמנו את הקהילה לפני חצי שנה" היא מספרת; "אחרי שהבנו שהרבה מאוד נשים, בכל הנוגע לנדל"ן, פשוט לא שם. אם מדברות על השקעה, על קניית דירה, הן כמעט אף פעם לא הגורם, זה תמיד 'אני אשאל את בעלי' או 'אבא אמר לי ככה'. אני מניחה שזה נובע בין הייתר מזה שכשנשים לא יודעות משהו באופן מעולה הן נמנעות ממנו, בשונה מגברים שאין להם בעיה להתעסק עם דברים שהם לא מבינים בהם. זה משליך גם על העולמות המקצועיים, בהם אנחנו רואות פחות יזמיות, פחות נשות מקצוע. כשחן עבדה כעורכת דין היא הייתה מובילה עסקאות ענק וכמעט תמיד כשהיא הייתה נכנסת לחדר היו מחכים לגבר שייכנס אחריה והופתעו שזו אישה צעירה".

נשים ונדלן
עוסקות בלהנגיש את עולם הנדל"ן לנשים כדי לתת להן לשלוט בעתיד הכלכלי שלהן | צילום: יונית רוזנברג אגרון

"כיום יש לנו בקהילה כמעט 5000 נשים" היא ממשיכה, "ואנחנו עוסקות מצד אחד בלהנגיש את העולם הזה של נדל"ן לנשים שלא עוסקות בזה ביום יום ובלתת להן את הביטחון להגיע להחלטות נדל"ניות בחיים שלהן ולשלוט בעתיד הכלכלי שלהן, ומצד שני לקדם נשות מקצוע בתוך הקהילה. לצורך העניין גייסנו צוות של מומחיות מתנדבות מתחומי עריכת הדין, שמאות, אדריכלות, יועצות משכנתא שמסייעות לנשים בקבוצה להבין יותר לעומק את התחומים. בנוסף, בזכות חברת קהילה שהרימה את הכפפה, אנחנו עובדות כעת על פרוייקט נשי נדל״ני ומעצים שנקרא 'מתי בפעם האחרונה עשית משהו (נדלנ״י) בשביל מישהי אחרת?' - פרוייקט התנדבותי שבמרכזו עומדת פנימייה לנערות בסיכון שאיתרנו. לקחנו על עצמנו לשדרג ולהשביח להן את הבית. ההתרמות של הקהילה בעניין מדהימה".