בשעה שהעולם עסוק כולו באיוורור גברים מטרידים במוקדי הכוח, בצונאמי חשיפות שכותב את עצמו לתוך דפי ההיסטוריה  - בשקט בשקט, מתרחש מעשה דמוי אונס של נשים בידי נשים באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב. בשעה שהייתם עסוקים בוויכוח אם זה כן או לא מוסרי לצפות בעוד פרק של לואי סי.קי, הדרמה האכזרית ביותר מתרחשת בשלב הגישור הפלילי במשפטו של איש חיי הלילה אלון קסטיאל.

התקציר, לאלה מכם שחיים בנטפליקס, הוא שלפני שנה הוגש כתב אישום נגד קסטיאל על ידי חמש מתלוננות בגין אונס, ניסיונות אונס ומעשים מגונים. במסגרת ההליך פנו עורכי הדין של קסטיאל, רועי בלכר ומיטל דנינו והפרקליטות בדרישה לחייב את שרי גולן, המתלוננת היחידה בעבירת האונס בתיק, לחשוף את רישומי הטיפול הפסיכולוגי שעברה כחלק מההליך הנבזי של הדרישה לוויתור על חיסיון רפואי בהליכים פליליים או נזיקיים.  

גולן סירבה בתחילה אבל הבינה שוויתור כזה מסוכן ויכול לגרום לעיכוב הליכים בתיק עבור כל התובעות ואפילו, לא להאמין - לביטולו. היא נאלצה להסכים ותמלילי הטיפול יועברו לידי קסטיאל וסנגוריו. עד כאן מהלך הדברים המטלטל.

קשה לתפוס שאחרי כל הקושי העצום שעברו המתלוננות, אחרי אקט הפגיעה עצמו והרס כל חומות ההגנה והפרטיות בחשיפתו, התבקשה גולן לתת לעורכי הדין של ההגנה ולאנס לכאורה רשות לפרוץ ולהסתובב גם בחדרי הנפש שלה, הזירה האחרונה שהייתה האזור המוגן שלה בלבד. 

אלון קסטיאל בבית המשפט (צילום: חדשות 2)
היכן רישומי הטיפול הפסיכולוגי של קסטיאל הצעיר? | צילום: חדשות 2

בצו בית משפט נדרשה לאפשר לחבורה ענקית של אנשים לפשפש ולגזול את שאריות האינטימיות האחרונות שנשארו לה. קשה עוד יותר להאמין שמי שביקשה לפורר את ההגנה האחרונה הזו של גולן היא אישה, הסנגורית עו"ד מיטל דנינו. ובכן דנינו, זו שעתה הגדולה של ההיסטוריה, קווי המתאר של העתיד המגדרי של הבנות שלנו משורטט עכשיו, ואת נותרת בצד האפל של הקו.  

חשיפת הטיפול הפסיכולוגי היא משחק מלוכלך. חוקי, אבל מלוכלך מדי. לא, אין דבר בזוי בלהגן על חשודים בעבירות מין. ממש לא. טוהר ניהול ההליך הוא חשוב והכרחי לשני הצדדים ולקיומו של משפט צודק והוגן. 

את רוצה להוכיח את אמינות העדה בתיק? תעשי את העבודה שלך. התמודדי איתה בבית המשפט. רוצה לקבוע אם היא דוברת אמת? התכונני, למדי, העמיקי, אספי ראיות, חקרי אותה על דוכן העדים. אל תפרקי אותה נפשית, אל תשפילי אותה או תתעללי בה רק כי את יכולה. היכן רישומי הטיפול הפסיכולוגי של קסטיאל הצעיר? היכן שרטוטי הפנטזיות, רישומי המאוויים, תסריטי הבילויים ותמליל גילויי האהבה לשלל ה"מאהבות"?

חשיפת הרשומות הפסיכולוגיות היא הליך מוכר ולא חדש. אז למה דווקא עכשיו עולה קול זעקה נגדם? כי זו שעתם של הבסיסים להסתדר מחדש. כי דברים שהיו לגיטימיים עד עתה אינם קבילים עוד. עידן  ה"גם אני" הוא עידן ה"לא עוד". למה דווקא את מכולן? כי את האישה המובילה בתיק. עליך מוטלת המשימה הקשה לעשות את עבודתך אבל גם לשחק לפי החוקים החדשים. כאישה מופנית אליך האחריות ומצופה ממך ליותר. לסולידריות. להבנה והגנה. את הרי יודעת שאת לא בסדר. בזווית העין, כשאת מתבוננת בגולן בדיונים, או כשתשבי במשרדך בשעות מאוחרות ותקראי את תמליל ייסורי הנפש שלה, את תרגישי את טעם הלוואי. את תיזכרי באמא שלך, בסבתך, באחיותיך. את יודעת שאת פורעת גם את סודיותן.

תשובת הנגד ברורה ולקונית - זהו ההליך. הווס"רים (טפסי הוויתור על סודיות רפואית) נועדו במקור לשמור על תקינותו של ההליך המשפטי. זוהי גם תגובת הפרקליטות בכל פעם שהם נשאלים על כך -  באה נאנסת על שלל גרסאותיה ובוחרת לתאר את שהיה כפי שהיא מתארת, להשתמש במונחים שהיא משתמשת וצריך להאיר את השתלשלות העניינים. לאמת את הגרסה. גורמים מקצועיים אף אמרו השבוע שאת מסתכנת בבקשה זו. כי לכי תדעי מה אמרה גולן לפסיכולוגית - אולי אפילו דברים יותר גרועים משאמרה למשטרה. אבל שיהיה ברור - לטוב או לרע - בקשה לחשוף וידויים אינטימיים של נפגעות היא בקשה אכזרית, אטומה, מלחיצה ומפחידה, שער למדרון מסוכן מאוד שלא מפנימה את אירועי הזמן. 

אקט החשיפה בכוח משול לאונס שני, נפשי, ולנצל אותו כמהלך אסטרטגי לניצחון זה מעשה משפטי בזוי ציני וקר לב. טוב להליך הזה לעבור מן העולם. כל מטרתו היא להחליש ולהשפיל. להלך אימים על הקורבנות לא להתלונן, ולמנוע מהן לקבל עזרה נפשית כי לכי תדעי את מה יקריאו לך מול האנס שלך בבית המשפט.

אם הלקוח שלך זכאי, דנינו, כמה קל יהיה לפרק את המתלוננת על דוכן העדים. אם אין בתלונה אמת, כמה קל יהיה לך לנצח. אם יש בתלונה אמת הנזק הנפשי שאת גורמת לקורבן הוא עצום. מפני מה את מבקשת להתגונן? מפני המחשבות הכמוסות ביותר? מפני הדמעות על ספת הפסיכולוג? האם אינך רואה לנגד עיניך את כל מי שלעולם לא יעזו יותר להתלונן? שיפחדו עוד יותר לקבל עזרה נפשית? האם מה שאת רואה זה רק ניצחון ועוד ניצחון תלויים על חגורת המעצבים שלך?

זוהי שעת ניפוץ הנורמות הגדולות. איכון כללי המשחק. את רומן פולנסקי עוד לומדים בבתי הספר לקולנוע ואת ספייסי כבר העיפו מהווי.או.די. אז מה אם החיטוט הפסיכולוגי נהוג כבר שנים, בתור עו"ד חריפה ומוכשרת שאת, זה הרגע שבו תאמרי שאת לא נותנת לזה יד. שלא תדרשי את הדבר הזה יותר. שתתנגדי כשחבריך לסנגוריה ינסו לעשות זאת שוב ושוב. צריכות לעשות כך גם פרקליטתה של גולן רותם אלוני ופרקליטת התביעה רוני מודריק, ויפה שעה אחת קודם. אחרת, אחיותיי, תישאו על כתפיכם שנים רבות של השתקה שאולי יפרנסו אתכן, אבל ישרפו לכן את הלב.