"הנרתיק הנשי זקוק לעזרה, הוא מרגיש זנוח ואין מי שקשוב לצרכיו", כך כותבת פרופ' אלסנדרה גרציוטין, מומחית בגינקולוגיה ורפואה מינית ממילנו, במאמר נוקב שפרסמה בעיתון רפואי.

ואכן בסקר ישראלי שנערך לאחרונה על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור המותג Secret de joie שבו השתתפו 500 נשים בגיל 18-60, נמצא כי 68.2 אחוזים דיווחו על אי-נוחות, כאב ויובש בנרתיק, כאשר 60.4 אחוזים מהנשים אמרו שבן זוגן מודע לכך שכואב להן. 73 אחוזים מהנשים אמרו שכתוצאה מכך הן נמנעות מיחסי מין ו-91.2 אחוזים מאמינות שההימנעות פוגעת בזוגיות שלהן. אם ניקח בחשבון את אוכלוסיית הנשים במדינת ישראל בגילים אלה, ניתן לשער שיותר מחצי מיליון נשים בישראל עלולות להיות במצב דומה, ונמנעות מיחסי מין בגלל יובש וכאבים. 

גם בעיתון המדעי SEXUAL MEDICINE פורסם סקר אינטרנטי שכלל 2,039 נשים בריאות ופעילות פיזית מגיל 18 ומעלה - מארה"ב, בריטניה, קנדה, ניו זילנד ואוסטרליה. יותר מחצי מהנשים (54 אחוזים) דיווחו על כאבים ביחסי מין, ו-19 אחוזים דיווחו על כאב חמור מאוד. עדויות דומות מתקבלות ממחקרים מדעיים ברחבי העולם.

המספר הגבוה של הסובלות והמודעות של בני הזוג למצב אינם מפתיעים. אני פוגשת את הנשים במרפאה הסקסולוגית, מאות נשים שמגיעות אליי יחד עם בני זוג - וכולם מתוסכלים ומיואשים.

הסיבות לכאב יכולות להיות שונות: הן יכולות לנבוע מווגיניזמוס - התכווצות בלתי רצונית ומתמשכת של שריר פתח הנרתיק, הפוגע באפשרות של נשים לקיים יחסי מין בחדירה, להשתמש בטמפונים ולעבור בדיקה גינקולוגית נרתיקית. ההתכווצויות עשויות להופיע גם בכל ניסיון למגע באזור הפות, והסיבות יכולות להיות פיזיות או נפשיות. גם אצל נשים שסובלות מבעיות רפואיות באגן כמו אנדומטריוזיס, מעי רגיז או מחלות מעיים קיימים המון דיווחים על כאבים ביחסי מין. יש גם כאלו הסובלות מווסטיבוליטיס - כמות גבוהה של סיבי עצב באזור מצומצם בפתח הנרתיק, שגורים לכך שהאזור רגיש ביותר לכל מגע. 

אחת הסיבות השכיחות היא בעיית היובש בנרתיק, שגורמת לכאבים וירידה משמעותית בחשק והימנעות, וגם לה יש לא מעט סיבות. לפעמים הוא מתרחש בגלל ירידה ברמות האסטרוגן (אצל נשים בגיל המעבר, אחרי לידה, בזמן הנקה, עקב טיפול לסרטן בתרופות או בהקרנה לאגן), או בגלל שימוש בתרופות מייבשות (לאלרגיה, לאטמה, לנזלת) ותרופות לחרדה ודכאון.

הפתרונות יכולים לכלול שימוש בחומרי לחות וסיכה לטיפול יומי או ליחסי המין עצמם, טיפול הורמונלי (מקומי בנרתיק או בצורת גלולות), טיפול מיני אישי או זוגי ולעתים גם טיפול של פיזיותרפיסטית רצפת אגן לשיפור עבודת השרירים באזור. 

בנות, נערות ונשים בכל גיל לא זוכות להכיר את נפלאות הנרתיק. זהו איבר מלא חיוניות וחוכמה, איבר עם לחות חשובה וריח טבעי. הוא מאפשר מעבר של זרע ליצירת חיים חדשים (היריון), ליציאה חודשית של דם הווסת (כדי לפנות מקום לשכבת דם טרייה וחדשה ברחם), וגם מתארגן למעבר העובר במהלך הלידה. רק שלעתים קרובות, אנחנו זוכות להכירו רק כאיבר שחובה לנטרל את הריח שלו, לחטא אותו - ובפועל לייבש אותו. חשוב שנדע: הוא בנוי באופן מדויק שיאפשר לו לממש תפקידים מורכבים ומתוחכמים. הוא ממלא תפקיד ארוטי. הוא מרגש, מתמתח, מתמלא ותופח, מתגמש ונעשה לח, כך שיוכל לתרום תחושות של עונג - והדבר החשוב ביותר הוא לא לוותר, ללמוד על הבעיה הספציפית שלך, למצוא דמות מקצועית שתלמד אותך לשמור על הנרתיק הנשי.

 

הכותבת היא מטפלת מינית מוסמכת, מדריכה ראשית, "יסמין" המרפאה לטיפול מיני, ליס, המרכז הרפואי תל-אביב, (מייסדת השירות הסקסולוגי בשיבא)