הפוליטיקאית האמריקאית תמי דאקוורת', 50, הפכה ביום שני האחרון לאישה הראשונה שילדה בעת כהונה בסנאט - בית הנבחרות והנבחרים העליון בארה"ב. דאקוורת', חברה במפלגה הדמוקרטית המכהנת כנציגת מדינת אילינוי בסנאט, הביאה לעולם את בתה השנייה, מיילי פרל, ביחד עם בן זוגה בריאן ואחות לאביגייל שנולדה ב-2014.

דאקוורת' איבדה את שתי רגליה ומוגבלת בשימוש בידה, וזאת לאחר שבעת שירותה הצבאי כטייסת מסוקים במשמר הלאומי הצבאי של ארצות הברית, מסוקה הופל במלחמת עיראק והיא נותרה ללא רגליים, עובדה שהיא ממש לא מנסה להסתיר. לאחר שהפכה נכה ועשתה פעילות ציבורית מגוונת, החליטה דאקוורת' לרוץ לפוליטיקה. היא החלה את הקריירה הציבורית שלה בשנת 2006, אך לא נבחרה לבית הנבחרים (הוא הבית התחתון במערכת הפוליטית האמריקאית) ורק בשנת 2012 הצליחה להיכנס אליו. כך, עשתה היסטוריה והפכה לאישה הנכה הראשונה שהגיעה להישג זה. לאחר כשלוש שנים הציגה מועמדותה לסנאט והושבעה לתפקיד באופן רשמי בשנת 2017.

תמי דאקוורת' (צילום: צילום מסך)
תמי דאקוורת' וחלק מחבריה לסנאט במסיבה לכבוד הולדת בתה | צילום: צילום מסך

ההיריון והלידה של דאקוורת' סוקרו בכלי התקשורת האמריקאים והבינלאומיים, לא רק בגלל הסיפור הייחודי של הטייסת שהפכה לפוליטיקאית למרות לא מעט מגבלות, אלא כי מדובר במקרה שמעלה שוב על פני השטח שאלות של שילוב בין אימהות, חיי משפחה וקריירה ציבורית תובענית. בנוסף, דאקוורת' עברה את גיל 50, מה שהופך את הסיפור לדרמטי בהרבה. במהלך השנים, כ-10 נשים בסך הכל ילדו בעת כהונה בקונגרס, אך דאקוורת' עושה היסטוריה כיוון שהיא חברה בסנאט. בנוסף, היא נמצאת במיעוט של נשים אמריקאיות-אסיאתיות הנמצאות בסנאט או בקונגרס ונראה שהצלחותיה הן ממש כנגד כל הסיכויים.

עם היוודע דבר הלידה, דאקוורת' זכתה לציוצים תומכים ונלהבים, שברכו על הולדת הבת החדשה. "אמא שלך ורבים מחבריה עושים כמיטב יכולתם כדי להפוך את העולם הזה לטוב יותר עבורך", כתבה הסנטורית אליזבת וורן, שלא הסתפקה בציוץ והצהירה שהחלה לפעול להיאבק בחוקי הסנאט שמונעים מחברי וחברות סנאט להצביע על חוקים חדשים או קיימים בזמן חופשת לידה.

העובדה שהסנאט מונע אפשרות של המשך השתתפות פעילה, גרם לדאקוורת' לומר כי "מבחינה טכנית אני לא יכולה לקחת חופשת לידה", כיוון שהיא לא רוצה לאבד את זכות ההצבעה שלה. בזמנו הצהירה שתיקח 12 שבועות של חופשה בתשלום אבל תאבק בקביעה המונעת ממנה להשתתף בהצבעות. חוק נוסף ומרגיז לא פחות, הוא חוק האוסר על המחוקקים והמחוקקות להביא ילדים לאולם ההצבעה בסנאט. "אם אני מניקה את הילדה שלי, אני צריכה להפסיק להניק אותה ולהשאיר אותה מחוץ לאולם ההצבעות?" שאלה דאקוורת' בציניות, והתשובה היא כן, כי אלו החוקים.

בנוגע לכניסתה להריון בגיל מבוגר יחסית, אמרה דאקוורת' כי מדובר בתהליך מאתגר וכ"מסע של עשות שנים להשלמת המשפחה". לפני הלידה, כשנשאלה על העובדה שהיא האישה הראשונה שצפםויה ללדת בסנאט, אמרה ל"שיקגו טריביון" כי "הגיע הזמן לעזאזל. אני לא מאמינה שזה לקח עד 2018. זה אומר משהו על אי השוויון של ייצוג נשים שקיים במדינה שלנו".