אימון קטלבלס (צילום: אפרת אהרוני)
ממש לא לשרירניות בלבד. שרון מנסה להניף את משקולות הקטלבלס | צילום: אפרת אהרוני
בנות פוחדות ממשקולות כמעט כמו מפחמימות; הן חושבות שזה ספורט נבזי שיגרום להן להיות שריריות ובעלות איברים גדולים ונפוחים. אז זהו, שלא: מצאתי שיטת כושר שמרימים בה משקלים כבדים בשיטת ההנפות, שלא תגרום לכן להיות גברות-עולם. על קטלבלס כבר שמעתן? אם לא, הגיע הזמן שתכירו, כי שורפים שם 400 קלוריות ב-20 דקות.

למה כדאי לנו להניף משקלים כבדים ומה זה נותן? הלכתי לברר את זה עם מיכאל ליסיצקין, אלוף אירופה לשנת 2011 בספורט הנפת הקטלבלס. בבוקר הוא מתפקד כאח ואחראי מחלקה בבית חולים, בערב הוא מאמן אישי ומניף מקצועי.

מה זה קטלבלס? הכדור של הקטלבלס מגיע במשקלים של 2-56 ק"ג, והוא נראה ממש כמו כדור באולינג  - רק שבמקום החורים האלו להכנסת האצבעות יש ידית אחיזה. המקור של הספורט הזה הוא ברוסיה של המאה ה-18, ובמהלך השנים התאמנו בו אפילו לוחמי יחידות העלית של הצבא האדום. היום הפכו המשקולות המשונות ללהיט, ומשתמשים בהן באימונים של אומנויות לחימה, בחדרי הכושר וגם בהוליווד: סלבס כדוגמת מתיו מקונהי וג'ניפר אניסטון כבר תועדו מניפים.

ההבדל בין הרמת משקולות לבין קטלבלס הוא שבאימוני משקולות שרירי האמה מתעייפים מהר יותר מהשרירים הגדולים, מה שמאלץ אותנו להפסיק את התרגיל בטרם מוצה מלוא הפוטנציאל של השריר. באימון קטלבלס אפשר לעבוד זמן רב יותר ובאינטנסיביות גבוהה, ויש עבודה חזקה יותר על השרירים המייצבים (קור). האימון שורף קלוריות, מחטב, משפר את כל מרכיבי הכושר הגופני, משקם פציעות ומחזק. הוא מאפשר להתאמן מעט זמן ולהגיע לתוצאות מהירות וטובות, והוא אימון יעיל שעובד בצורה בריאה וחכמה.

מה עושים כאן: כבר בחימום מתחילים להפעיל את הקורדינאציה, שבקטלבלס היא משמעותית ביותר. יש אנשים שמתעייפים כבר בסיום החימום ורוצים לישון (נגיד אני). המשך האימון כולל קומבינציות שונות בנות מספר תרגילים של הנפת הקטלבלס, ללא מנוחה. לדוגמא דקה רצופה של סווינג, דקה של פוש אפ על הקטלבלס - וחוזר חלילה.

העבודה עם הקטלבלס לא דומה לשום ספורט שניסיתי בעבר והיא ממש שונה מעבודת המשקולות המוכרת, כך שאם אתן רגילות להרים משקולות, יתכן שיהיה לכן קשה להתרגל לשוני. האימון הזה קשה מאוד פיזית ומעלה את הדופק, והוא גם מערב הרבה מחשבה ועבודה עם הראש – לא מהענפים בהם אפשר לעבוד על אוטומט.

שרון ינובסקי קפלן (צילום: רונית כהן ואורי טאוב)
לרוץ בסטייל. שרון מתחממת | צילום: רונית כהן ואורי טאוב

למי זה מתאים: לאינטילגנטיות שבינינו, למי שמעוניינת להזיע, לחדורות מטרה לרדת במשקל, לרציניות. למי שמחפשת גיוון, כי כל אימון קטלבלס שונה מקודמו.

למי לא: למי שלא רוצה להתאמץ פיזית ומוחית, למי שאין לה סבלנות ללמוד ענף חדש, לחסרות קורדינציה לחלוטין, למי שיש מגבלות גופניות, לנשים בהיריון שלא התאמנו לפני.

כמה שורפים: 400 קלוריות ב-20 דקות. מדובר באימון עצים בזמן קצר יחסית, בשילוב של עבודה אירובית ואנאירובית.

מד דופק: מגיעים לדפקים גבוהים.

כמה פעמים בשבוע: בין 2-3 אימונים בשבוע. כל אימון נמשך 20-50 דקות, תלוי ברמת המתאמן.

בשורה התחתונה: אני מודה שבהתחלה נרתעתי מכל הקטע של להניף משקלים כבדים. חששתי שזה מזיק לגב, ושאם כבר משקולות אז עדיף להרים ולא להשתמש בתנופה ולדפוק את המפרקים. באימון עם מיכאל הבנתי שיש תורה שלמה סביב ההנפות, וגם ספורט תחרותי ומרתק. אין צורך להיות מרת עולם כדי להתאמן בקטלבלס וכל אחת שממש רוצה יכולה. אני ממליצה לכל אחת להתנסות בשיטה הזו, ואני שמחה שלאט-לאט המשקולות האלו נכנסות לחדרי הכושר השונים. זו שיטה מחטבת, מחזקת, שמפעילה את השרירים הנכונים ודורשת מאיתנו גם לחשוב. אני אהבתי.

כמה עולה: חינם בימי שישי בין 14:30 ל-15:00 אצל מיכאל בספורטק רעננה. אימון אישי עולה 150-200 שקלים.

איפה מתאמנים: ספורטק רעננה או אצל מיכאל ליסישקין באיזור רעננה, כפר סבא, הרצליה והסביבה: 0547-615002

אין תמונה
גוזייה, טייטס ונעליים של אדידס
הפריטים המומלצים להזיע בסטייל: גוזיית ריצה, מרימה את החזה ומחזיקה אותו מעולה בזמן הריצה, 199 שקלים | טייץ ריצה שחור עם הדפס אופנתי, צמוד אבל לא חונק, קליל ונושם, 249 שקלים | נעלי ריצה בוטס אנרג'י, נוחות וקלות, 750 שקלים | להשיג ברשת אדידס ובחנויות הספורט ברחבי הארץ

שרון ינובסקי קפלן היא מאמנת כושר ופילאטיס. יש לך שאלה עבורה? מוזמנת לפנות אליה

>> בפעם הקודמת בדקנו אימון לקשוחות בלבד