מי אני: סמדר אוברציגר, בת 42, נשואה + 3, מורה בחטיבת הביניים מפרדס חנה-כרכור.

מי אני במספרים

גובה: 1.62 מטר
משקל לפני הירידה: 113 קילו
משקל נוכחי: 59 קילו
כמה ירדתי: 54 קילו
כמה זמן אני שומרת על המשקל: שש שנים

השגרה לא אפשרה לי להתעסק במשקל שלי

"תמיד הייתי ילדה מלאה אבל מעולם לא תיארתי לעצמי שאגיע למשקל 113 קילו", פותחת סמדר את סיפורה. "בתקופת הלימודים הייתי לומדת אל תוך הלילה ומנשנשת, וגם ההיריון הראשון הביא איתו עלייה דרסטית במשקל. בהריון השני כבר הגעתי למשקל השיא החדש שלי והחלטתי שזהו, עד כאן. בשלב ההוא עוד לא התחלתי לרדת במשקל, אבל לפחות הפסקתי את העלייה התלולה".

סמדר מספרת שהרבה זמן קיננה בה הידיעה שעליה לקחת את עצמה בידיים, אבל זה לא היה קל ליישום. "שגרת היום-יום שלי לא אפשרה לי להתרכז במשהו אחר מלבד טיפוח המשפחה, הקריירה וההשכלה. הילדים שלי, בסופו של דבר, היו אלה שהאירו את עיניי וגרמו לי להבין שאי אפשר לדחות את זה יותר.

"כשהילדים גדלו והתחילו להתבגר, הם גם התחילו להתבייש בי. האירוע המכונן היה באיזו מסיבה שהגעתי אליה והבושה שלהם עשתה לי משהו בבטן, תרתי משמע. ההארה שקיבלתי מהם, בנוסף למודעות עצמית שכבר התחלתי לפתח מזמן, ניערו אותי וגרמו לי להירשם לשומרי משקל. גייסתי איתי את אחותי שסבלה גם היא מעודף משקל באותם ימים והצטרפנו לקבוצה".

אין תמונה
"לא תיארתי לעצמי שאגיע למשקל 113 קילו". סמדר לפני
אין תמונה
"הילדים היו אלה שהאירו את עיניי". סמדר כיום

עוד בערוץ הנשים:

סמדר ואחותה עברו יחד את התהליך והחלו להשיל עשרות קילוגרמים, ביחד ולחוד. "כשלאחת מאיתנו היה קצת קשה, חיזקנו זו את זו. לשתינו היו מעידות מדי פעם אך עד היום אנחנו עוברות את זה יחד".

לתהליך שעברה מסרבת סמדר לקרוא "דיאטה". "אני קוראת לזה אורח חיים. עברתי תהליך של צמחונות ואני מקפידה לאכול נכון, בריא ומסודר. זה הפך לעניין משפחתי אצלנו, כולנו אוכלים מעתה ביחד לפחות את ארוחות הבוקר והערב. הלו"ז הצפוף שלי אינו מאפשר לי להתמיד בעשיית ספורט, אך מדי פעם כשאני יכולה אני נהנית לעשות הליכות". גם בעלה של סמדר ירד 25 קילו, והשינוי ניכר גם אצל הילדים שאוכלים תפוחי עץ, תותים ופירות אחרים במקום סוכריות וחטיפים.

מה היה הכי קשה?
"במהלך התואר השני הייתי מנשנשת המון בלילות, כשהייתי כותבת עבודות. היום כבר לא קשה לי ואני לא מחפשת את האוכל".  

אין תמונה
הבעיה המרכזית הייתה הנשנוש בלילות. סמדר פעם
אין תמונה
"היום כבר לא קשה לי ואני לא מחפשת את האוכל"

התפריט היומי שלי

ארוחת בוקר: לחם קל והרבה ירקות טריים
ארוחת צהריים: ירקות טריים, מבושלים או מאודים, כריך משביע ומעדן או פירות שאני מכינה מראש בקופסה
ארוחת ערב: מרק קל או פרי
"מאז שאני צמחונית אני צורכת המון קטניות, חיטה, עדשים, קינואה, מאש ועוד, אותם אני נוהגת לשלב בסלטים חמים בדרך כלל. זה הרבה יותר טעים והרבה יותר בריא ממה שהכרתי קודם".

אין תמונה
גם ההיריון הביא איתו עלייה במשקל
אין תמונה
"כשחזרתי ללמד כולם היו בהלם"

לא צריך להתנזר

את הירידה המאסיבית במשקל עברה סמדר בשנת שבתון, כך שהקולגות והתלמידים שמכירים אותה בבית הספר לא ראו אותה במשך התהליך. "כשחזרתי ללמד כולם היו בהלם. חברות לא הפסיקו להתקשר ולהחמיא לי. אנשים התחילו להתעניין באורח החיים החדש שלי ולבקש טיפים איך לעשות את זה נכון. באירועים מפרגנים לי שאני לא נסחפת להכניס לגוף שטויות, אפילו הצלחתי להשפיע מעט על הסובבים אותי ולשנות את הכיבוד בישיבות העבודה מוופלות ובורקסים לפירות ולירקות טריים".

טיפים למי שמעוניין לעבור שינוי:
"אני מציעה לאנשים להספיק לקרוא לזה דיאטה ולהתחיל לאמץ אורח חיים יותר בריא שיותר מיטיב עם הגוף שלנו. לא צריך להתנזר, רק לצרוך את האוכל נכון ומדוד. כל העניין הוא העבודה על החשיבה ושינוי ההרגלים הרעים, ולא עניין של הרעבה".

אין תמונה
השגרה לא אפשרה לשנות
אין תמונה
"כל העניין הוא שינוי ההרגלים הרעים"

רוצה גם להשוויץ בגזרה החדשה שלך? יאללה יאללה! women@mako.co.il

>> בפעם הקודמת: "מחכה כל היום לשורת השוקולד שמותרת לי בלילה"