מי אני: ענת תומר, 41, נשואה + 3 ילדים מיוקנעם, מהנדסת מזון.

מי אני במספרים: 
גובה: 168
משקל לפני הירידה: 80 קילו
משקל נוכחי: 58 קילו
כמה ירדתי:  22 קילו
תקופת השינוי: שנה וחצי  
במשך כמה זמן אני שומרת משקל: 3 שנים

ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
ענת תומר יודעת בדיוק מדוע היא הגיעה למשקל שאליו הגיעה. בתור ילדה מלאה, היא נהגה לעשות את מה שרובנו עושות – דיאטות אקורדיון – מתמלאות ומתרוקנות, ושנאתה לספורט לא עזרה למצב. "לא אהבתי להיות פעילה, התזונה שלי לא הייתה מסודרת ולמעשה אכלתי בבית כל מה שרק היה זמין. רציתי להיות רזה אבל השלמתי עם המשקל שלי. אני זוכרת שאנשים אמרו לי, בנוכחות אמא שלי שתמיד הייתה רזה, כמה שהיא נראית טוב ולכן כדאי שאעשה דיאטה".

עוד בערוץ הנשים:

>> הפות שלך זוכה לטיפול פנים
>> "בצעירותי קיוויתי שאחלה באנורקסיה"
>> שחי כבר צבעת היום?

זה כמובן לא עזר. בצבא המשיכה ענת להעלות במשקל ותירצה זאת לעצמה בכך שכל החיילות משמינות, וזה בסדר. אחרי הצבא, עברה לגור עם חבר, והחלה לשלוט ולהקפיד על האוכל, אבל שוב האקורדיון נכנס לתמונה – והיא חזרה להזניח את התזונה ולאכול אוכל מהיר וזמין ובעיקר משמין.

"לקראת סיום הלימודים של התואר, נכנסתי להיריון עם תאומים, והרגשתי כמו לוויתן כשהגעתי למשקל של 120 קילו. אחרי הלידה תפסתי את עצמי בידיים ולראשונה בחיי - נרשמתי למכון כושר". ענת הצליחה לרדת קצת אבל נשארה עגלגלה במשך שש שנים עד ההיריון השני. "הפעם החלטתי שאני לא רוצה לעלות הרבה במשקל. שוב נרשמתי לקבוצת כושר והצלחתי להוסיף רק 15 קילו במהלך ההיריון, אותם גם הורדתי מיד אחר כך".

חלפו עוד כמה שנים, והטריגר לשינוי האמיתי והיציב של ענת היה חגיגות בר המצווה של התאומים. "חיפשתי שינוי. ניסיתי לרדת במשקל לבד, לספור קלוריות ולוותר על הפחמימות אבל זה לא הצליח. הייתי ממש מתוסכלת כי נכשלתי למרות כל הניסיונות.  בעלי אמר לי שמוטב שאפסיק לנסות לבד ואבחר במסגרת. בסוף השתכנעתי ונרשמתי לשומרי משקל. הייתי ספקנית, לא האמנתי שאצליח להתמיד ולרדת יותר יותר מחמישה קילו מקסימום. אבל ימים העידו אחרת.

ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
"נכנסתי לתהליך די מהר כי התחברתי לשיטה ולהיגיון שמאחוריה. התחלתי לעשות קניות לפי התפריט. התוצאות היו מיידיות ומדהימות בעיניי.  אחרי שבוע ראיתי ירידה משמעותית במשקל. הקצב היה טוב - חצי קילו בשבוע ולעתים גם הייתה עצירה במקום. לאט לאט הבנתי איך הגוף שלי מתנהג ומגיב. הוספתי גם ריצה לאורח החיים. בהתחלה רצתי מספר דקות בשילוב עם הליכה. עם הזמן הצטרפתי לבעלי שהיה רץ ותיק והתאים אליי את הקצב.

"אורך המסלול גדל אחרי כל ריצה, ובשלב מסוים הגענו לרמה תחרותית ונרשמנו לריצה באילת של 10 ק"מ. זה השילוב המנצח. הבנתי שאני יכולה להתמיד בפעילות גופנית כמו ששיניתי את התזונה. בעיקר הגברתי את המודעות לתזונה בעקבות הרישום המדויק של האכילה. הוספתי יותר פירות וירקות לתפריט, ותכנון ברור של מה אני אוכלת כל יום".

התפריט היומי שלי

בוקר: קפה עם 2 קוביות שוקולד לפני אימון.
ביניים: שעה אחרי האימון - כריך מחיטה מלאה עם מנת חלבון (פסטרמה/גבינה/ביצה/טונה) ולאחריו יוגורט עם פרי.
צהריים: כוס של אורז מלא או קוסקוס מלא עם ירקות מבושלים ובשר יבש.
ביניים: קפה עם עוגת גבינה או שוקולד או חטיף אנרגיה או עוגיות.
ביניים 2: פרי.
ערב: טוסט או טורטייה מקמח מלא עם ביצה וסלט גדול עם גבינה בולגרית או לבנה.
לילה:  2 קוביות שוקולד עם תה או קפה ופרי או פופקורן. 

ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי

כיצד הגיבה הסביבה לשינוי?

"בעלי נכנס ביחד איתי לתהליך, ומדי פעם מזכיר לי שהוא זה שדחף אותי להיכנס למסגרת. הוא מאוד נהנה לראות שטוב לי, במיוחד כשאני קונה את הבגדים במידות שתמיד רציתי. טוב לנו גם לעשות ספורט ביחד. אנחנו נהנים לרוץ במשך שעות ביחד. זה מאוד מחזק ומעורר תמיכה הדדית. הוא גם מקפיד על תפריט מתאים לפני בחירת מסעדה או טיסה לחו"ל. פיתחתי תודעה להקפיד רק על אוכל בריא ולתמורה יש ערך עצום. גם הבן הקטן שלי היה שמנמן, ואפילו הוא התחיל לבצע רישום בעקבותיי. הוא למד בהדרגה איך לאכול והגיע למשקל נכון".

ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
ענת תומר
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
_OBJ_OBJ_OBJמה הטיפ הכי חשוב שלך למי שמעוניין לעבור שינוי?

"להתמסר לשיטה מאורגנת עליה מחליטים מראש. לפעמים יש נטייה להתווכח עם הנחיות וחשוב להתמיד. לתכנן איך לאכול, ולהשאיר מקום לפינוקים. גם אם יהיו חריגות בכמויות אפשר אחר כך לקזז. עליות נגרמות לא מחריגה של יום אחד אלא מהגררות לאורך זמן".

לכל המדורים של איך רזית

 רוצה גם להשוויץ בגזרה החדשה שלך? יאללה יאללה! women@mako.co.il