תרומת שיער היא אחד הדברים הכי טובים שאת יכולה לעשות - למען אלה שזקוקות לכך. אצל נשים רבות, נשירת השיער מהווה את נקודת המשבר המשמעותית ביותר במאבק במחלה. אובדן השיער מרגיש כמו אות קלון אותו נושאות חולות הסרטן, והפאה עוזרת להן להתמודד ונותנת להן להרגיש שוב כמו עצמן.

חשוב לזכור שעל מנת לתרום שיער, כדאי לוודא שהוא בריא ומתאים לתרומה. אז הנה כמה טיפים מנצחים שנתן לנו מעצב השיער יניב חופי, המתנדב כבר שנים בעמותת "זכרון מנחם" ויודע היטב איך צריך לתגמל שיער שעושה מעשים טובים.

1. דאגו לאיכות השיער

כדי לתרום שיער ל"זכרון מנחם", השיער יכול להיות טבעי או צבוע - אבל שיער שעבר החלקה כימית או הבהרה לא יוכל להתקבל כתרומה בגלל איכות חלשה. 

2. חובה להבריש את השיער לפחות פעם ביום

הברשה תמריץ את זרימת הדם בקרקפת, תפזר את שכבת השומן ותעזור לשמור על הברק.

3. סדר סירוק השיער משנה

כשאת מסתרקת, התחילי מהחלק התחתון של השיער, תוך שאת אוחזת בו על מנת לא למשוך אותו בחוזקה מהקרקפת. לאחר שהתרת את הקשרים, עברי לחלק העליון וסרקי לכל האורך.

4. שימוש נכון במרכך

לאחר השימוש בשמפו, יש למרוח את המרכך רק אחרי שסוחטים את המים באופן יסודי מהשיער. חשוב לטפח את השיער גם באמצעות מסיכה מזינה ומרככת, דוגמת מרכך הקסם של פנטן, פעם-פעמיים בשבוע. אופן השימוש במסכה הוא בדיוק כמו שימוש במרכך רגיל.

מרכך הקסם של פנטן
מסכה טובה יכולה לחולל פלאים בשיער | צילום: יח"צ פנטן

5. זהירות ממייבשי שיער

במידה ואת משתמשת במייבש שיער, יש להימנע ממגע ישיר עם השיער ולשמור על מרחק של כ-5 ס”מ ממנו. מומלץ גם להניח חומר הגנה לשיער לפני הייבוש. אם את מחליקה את השיער באמצעות מחליק או פן, חשוב לייבש את השיער כמה שיותר כדי לא להחליק על שיער רטוב, וכמובן להשתמש בחומר הגנה על השיער מפני חום ושבירה.

6. הימנעי מתסרוקות אסופות בחוזקה

התסרוקות מושכות את קו השיער לאחור ואם את עושה כאלו באופן תכוף, הן יחלישו לך את השורש ויגרמו לנשירת שיער.

7. יתרונות הצמה

לקבלת גלים טבעיים בשיער, קלעי שיער לח (לא רטוב!) לצמות לפני שנת הלילה. בבוקר תצטרכי רק להבריש בעדינות את הצמות ולהניח מעט קרם מעצב. יש לך שיער ארוך במיוחד? לפני שנת הלילה מומלץ לאסוף את השיער לצמה רופפת על מנת להפחית חיכוך ויצירת קשרים במהלך השינה.

תרומת שיער
תרומות שיער. שימו לב לאורך הצמה | צילום: By Natalia Rezanova, shutterstock
 

לסיום - כדי לוודא שיש לך מספיק שיער לתרומה, בדקי אם הצמה שלך באורך של 30 ס"מ לפחות.