צעירה בשמלה לבנה וצמודה ובעקבי ענק מגיעה לאירוע מתוקשר – עומדת דקות ארוכות מול הצלמים ורק אז פונה למה שנראית כמו משימת חייה, טיפוס בגרם ארוך של מדרגות. כשנתקלנו בווידאו המטריד הזה לא הצלחנו להבין מה בדיוק מפריע לה – האם אלה העקבים, או דווקא השמלה? כך או כך, המראות קשים.

 עוד בערוץ הנשים:

הצרפתים מכירים את זאהיה דהאר עוד מהימים בהם הייתה בת 16 והייתה מעורבת בשערוריית מין עם שחקני נבחרת צרפת. היום דהאר בת ה-22 היא דוגמנית ומעצבת אופנת לנג'רי צרפתיה, שצולמה לאחרונה כשהיא מגיעה לשבוע האופנה בפריז. הצעירה הרזה מהדסת אל המדרגות בהליכה משונה, ואז עוצרת לחייך לצלמים. אחרי כמה הבזקי שיניים ופלאשים, היא מסתובבת לעלות במדרגות – ואיך לומר את זה, זה לא נראה קל.

זכותה ללבוש בגדים שמאמללים אותה

הסרטון מעורר תגובות קשות ושאלות לא פשוטות. קודם כל, אנחנו תוהות מהו הגורם המעכב את דהאר מפסיעה בוטחת במעלה המדרגות – השמלה הצמודה מדי או העקבים הגבוהים מדי. ניכר כי היא לא יכולה לפסק את רגליה לרווח שיספיק לה כדי להרים רגל למדרגה הבאה, אז כנראה שזו השמלה; אבל אנחנו מניחות שגם לעקבים יש כאן חלק כואב ומגביל.

מעבר לניתוח הטכני של הסיטואציה, אנחנו חייבת לתהות האם עלינו להזדעזע, ואם כן – ממה. האם הבחירה של הדוגמנית בבגדים או במנעלים בלתי אפשריים לתנועה חופשית במרחב היא בחירה לגיטימית שלה? האם מותר לנו לבקר אותה על הבחירה האכזרית שהיא עושה כלפיה עצמה, מתוך ההנחה שהיא מנסה לעמוד במוסכמות יופי נוקשות שהחברה שלנו מעמידה?

זאהיה דהאר בשבוע האופנה בפריז (צילום: Foc Kan, GettyImages IL)
מבט אחרון לפני שאני עולה | צילום: Foc Kan, GettyImages IL

דהאר היא כנראה אישה חזקה שיודעת מה היא עושה, ולא אנחנו נקבע שהיא קורבן אופנה או נחליט האם היא משועבדת לדיכויים. בעולם מושלם, היינו מדמיינות שנעליים כאלה ושמלות כאלה כלל לא היו מיוצרות, ושנשים היו נעות בחופשיות ובנוחות לפחות כמו גברים.

בטח יש לכם ולכן דעה. נשמח לשמוע אותן בתגובות בצורה מכבדת.

>> הייתי עם 50 גברים. לספר לחבר שלי?