מיכל בנדק היתה בת 32 בלבד כשהיא גילתה שחלתה בסרטן השד. לפני 11 שנה, כשהיא אמא לשני תינוקות קטנים, מיכל הרגישה שיש לה גוש בשד בזמן שהניקה את בנה הקטן. היא מיששה את שדיה כדי לבדוק כמה חלק בנה ינק, ושמה לב למשהו יוצא דופן. אחרי שנבדקה, התגלה כי אכן יש לה גוש סרטני.

"עברתי הרבה מאוד ניתוחים", היא מספרת ב"בוקר בריא" לפאולה וליאון. "עברתי כריתה חלקית ובהמשך כריתה מלאה עם שחזור מניעתי". הטיפולים הצילו את חייה, אבל גם יצרו צלקות שהציצו מחוץ לגופיות שנהגה ללבוש. פתאום היא מצאה את עצמה עונה לשאלות של אנשים, אפילו זרים. 

"זה משך תשומת לב. הרגשתי לא בנוח עם זה ורציתי לעשות משהו יותר יפה, והקעקוע הסתיר את הצלקות בצורה מדליקה. המסר שלי לנשים הוא קודם כל ללכת להיבדק. גילוי מוקדם באמת מציל חיים. היום אני מרגישה עם הגוף שלי, אני שלמה איתו. זה תהליך, זה לא משהו שקורה ביום אחד".

"יש עליה בשכיחות של סרטן השד בכל העולם, אנחנו לא יודעים למה, והגיל הולך ויורד. יחד עם זה, אנחנו משתפרים משמעותית בטיפול. כלומר - פחות ניתוחים להסרת שד, והתקדמות בטיפול התרופתי. אנחנו מצליחים היום לסווג במדוייק תת סוגים של סרטן שד, ולהציע טיפול בהתאם. ולכן עניין הגילוי המוקדם והמודעות הם מאוד קריטיים", מוסיף ד"ר רפי קליין, מנהל היחידה לבריאות השד בבית חולים רמב"ם. 

קראו גם: סרטן השד: מה התסמינים שצריך לשים אליהם לב?