דיאטת גלוטן, דיאטת חלב, דיאטת חלבונים ודיאטת כריכונים – כולן שיטות שמבטיחות לנו ירידה מהירה במשקל מבלי להתאמץ יותר מידי. ומי מבטיחות? סלבס נוצצות מרחבי העולם, שמציגות גזרות מעוררות קנאה באינסטגרם. גווינת' פאלטרו, ביונסה וקים קרדשיאן אהובתנו, מדברות על הדיאטות המוזרות אך המסקרנות שמסייעות להן לרדת במשקל, אך בדיקה מגלה שהדיאטות הללו פשוט מסוכנות ויכולות לפגוע במערכות חיוניות בגופנו. כן, אנחנו יודעות שזה מפתה לנסות לחקות את מה שקים קרדשיאן עושה, אך כאשר אנו מוותרות על מאכלים מסוימים שגופנו זקוק להם אנחנו יכולות להגדיל את הסיכוי לחלות במחלות פרקים, אנמיה ואפילו סוכרת. נקווה שאחרי שתקראו את הכתבה הזו, תעדיפו לאמץ את הבלונד פלטין במקום את קמח הכוסמין.

1. גווינת פאלטרו מיצים לאמיצים

"מלכת הקלינסינג", גווינת' פאלטרו, האישה שמתהדרת במערכת עיכול נקייה יותר מהמטבח של עינב בובליל, טוענת כי מיצים הם הדרך הטובה ביותר לניקוי הגוף, להרגעתו ולשמירת חוסנו.

מה מותר?
פירות, ירקות, מיצים שכוללים אגוזים, נבטים וזרעים מסוגים שונים.

מה אסור?
בשר, דגים, מוצרי חלב, ביצים, פחמימות, שומנים מהחי וסוכר.

בעיות אפשריות:
בדיאטה הנוזלית של פאלטרו תוכלו להוריד כמה קילוגרמים, אבל להוסיף תופעות לוואי לא חביבות כמו שלשולים, עצירות, חולשת שרירים, קשיי ריכוז, עלייה במשקל ויצירת נזק בלתי הפיך לשיניים. זה קורה בשל העובדה שדיאטות מיצים הן קיצוניות להחריד. מדובר בפעולה שאפשר לעשות לעיתים רחוקות לפרקי זמן קצרים, וגם אז צריך לוודא שמיצים מתאימים לגוף. חוסר הקלוריות בדיאטה הזו יגרום לאובדן סוכרים, מה גם שפירות שמגיעים בצורת מיץ מאבדים את הסיבים התזונתיים שלהם, שנמצאים מחוץ לכוס ברוב המקרים. כך הפוכים הפירות למקור לסוכר אבל לא באמת תורמים לגוף. הדיאטה הזו מבטיחה סיכוי גבוה ללקות בבעיות מעיים ולמחסור חמור בחלבון.

רמת סיכון בריאותי: גבוהה. 

גווינית' פאלטרו (צילום: Frederick M. Brown, GettyImages IL)
קיצונית להחריד | צילום: Frederick M. Brown, GettyImages IL

2. ביונסה שומרת על בעלי החיים אבל לא על הגוף

הדיאטה של ביונסה מבוססת על תפריט צמחוני ללא בשר, שזה מבורך בעינינו, אבל גם את זה, כמו גם טבעונות, צריך לעשות על בסיס ידע ותחליפים מתאימים.

מה מותר?
פירות, ירקות, פחמימות, סוכר, אגוזים, זרעים, שומן מן הצומח, שעועית, דגנים.

מה אסור?
בשר, דגים, ביצים, מוצרי חלב, שומן מן החי, ג'לטין.

בעיות אפשריות:
הדיאטה הדלה בחלבונים יכולה לגרום לפירוק מהיר של שרירי הגוף, למחסור בוויטמין B12, מחסור בוויטמין D ולהשפעה על חילוף החומרים. הסיבה היא שירקות לא מכילים מספיק חלבון החיוני לצמיחת וחיזוק השרירים, לתיקון וריפוי תאים פגועים בגוף ולחומצות אמינו החשובות כל כך. כן, אפשר למצוא תחליפים ראויים, אבל לא מעט ממי שמאמצות את הדיאטה הזו לא מכירות את כולן בהתחלה ולא דואגות לספק לגוף את הוויטמינים האבודים בכמויות המתאימות. מחסור בוויטמין B12 החיוני לאנרגיה ולמצב הרוח שלנו, בין השאר, יכול לגרום לתחושת דכדוך שאף אחת לא באמת אוהבת. גם המינרל החיוני יוד, שאחראי בין השאר לייצור הורומנים בבלוטת התריס המסדירה את חילוף החומרים, נמצא בכמויות גדולות בחלב, ביצים ודגים. בקיצור, אנחנו מאוד בעד תפריט צמחוני או טבעוני, אבל וודאו שאתן מכניסות לתפריט תחליפים ראויים בכמות מספקת.

רמת סיכון בריאותי: בינונית. 

ביונסה מדגמנת היריון (צילום: חשבון האינסטגרם של ביונסה)
לפחות לא נוגעת בבשר | צילום: חשבון האינסטגרם של ביונסה

3. קים קרדשיאן זה רק נראה בריא

אז נכון שאי אפשר להוריד מנה את העיניים, ונכון שהיא טרנד-סטר בעשרים רמות מעל כולן, ונכון שמדובר באישה הכי חזקה היום בעולם הבידור הטראשי, אבל על הדיאטה הקטוגנית של קים אתן פשוט חייבות לוותר. הדיאטה דלת הפחמימות הזו, אך עם רמות שומן גבוהות, מתעתעת, ותאמינו לנו שזה הדבר האחרון שהגוף שלכן צריך.

מה מותר?
בשר, דגים, מוצרי חלב, אגוזים, ביצים, פירות מוגבלים, ירקות עליים ירוקים, שומן מן החי, ג'לטין.

מה אסור?
הדיאטה הקטוגנית של קים, שבין השאר משתמשת לטיפול באפילפסיה, שואפת לשנות את המטביליות של הגוף מפחמימות לשומנים. יש מאחורי כל זה הסברים מאוד מפורטים ומעניינים, אבל בינתיים נגיד שאסור לאכול בה הרבה פחמימות, לנסות להימנע מירקות שאינם ירוקים, ירקות שורש וסוכר. 

בעיות אפשריות:
תופעה בשם "שפעת קאטו" מאפיינת את הדיאטה ומתבטאת בתסמינים הכוללים עייפות, ערפול מוחי, שינה גרועה, פירוק שרירים וריח רע מהפה (מסכן קנייה!). הסיבה שהדיאטה הזו גורמת לתופעות נוראיות היא המחסור בקלוריות, שגורמות לגוף להתפרק מבפנים. אין לגוף מספיק אנרגיה והוא מתחיל לפרק שרירים ולצמצם תפקודים נוספים. תופעות נוספות יהיו למחסור בוויטמינים ומינרלים, התכווצויות, דפיקות לב חזקות ועצירות.

רמת סיכון בריאותי: גבוהה. 

קים קרדישאן (צילום: getty images)
זה רק נראה בריא | צילום: getty images

ועל אילו דיאטות נוספות צריך לחשוב לפני שמתחילים?

מלבד הדיאטות של הסלבס, יש עוד כמה דיאטות טרנדיות שדורשות ייעוץ מקצועי לפני שאתן מסתערות עליהן

1. דיאטת הימנעות מחלב:

למרות שרגישות ללקטוז נפוצה יותר מבעבר, ישנם מוצרי חלב שדלים בלקטוז ויכולים להעניק לגוף את הוויטמינים, המינרלים והחומרים החיוניים לבריאותו. סידן חיוני עבור עצמות בריאות, כאשר הצריכה היומית המומלצת היא 800 גרם. אם תורידו לחלוטין את מוצרי החלב מהתפריט שלכם, ללא תחליפים ראויים (תרד למשל), תסתכנו בפגיעה של ממש בעצמות.

רמת סיכון בריאותי: בינונית. 

2. דיאטת פליאו:

לפעמים נראה לנו שהאנשים שעושים פליאו נמצאים באיזו כת שמקדשת בשר אדום וגבינות שמנות, ובזה לכל מי שמעז לערער על שאיפתם לחיות כמו אנשי המערות. אבל נשים את הריגשי שלנו בצד, הפליאו היא דיאטה שמונעת אכילה של מזונות כמו חלב, קטניות, שעועית, דגנים או מזונות מעובדים, שעל פניו זה נשמע לא נורא בכלל, אבל יש בחלק מהמרכיבים האלה גם דברים שמאוד חשוב שיהיו בגוף. למשל, מחסור בסיבים תזונתיים שאין מספיק בפליאו יכול לגרום לבעיות עיכול, ואכילה מוגברת של בשר אדום עלולה לגרום למחלות לב, סרטן מסוג מסוים ושבץ.

רמת סיכון בריאותי: בינונית

3. דיאטה ללא גלוטן:

הדיאטה, שמאופיינת במחסור בסיבים, יכולה לגרום לעלייה במשקל ולא לירידה. מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת הרטפורדשייר מצא כי בממוצע, חלופות נטולות גלוטן מכילות יותר שומן, מלח וסוכר בהשוואה למקבילות המכילות גלוטן, ולכן מגדילות את הסיכון לעלייה במשקל.

רמת סיכון בריאותי: נמוכה.

4. דיאטה דלת שומן

מדובר באחת הדיאטות היותר פופולריות, אבל צריך לזכור ששומן חיוני לבריאותנו. הורדת השומן מהתפריט תגרום לגוף לירידה בייצור הורמוני המין ולכן דיאטה דלת שומן יכולה לגרום לליבידו נמוך. בנוסף, הצורך במתוק יכול לגרום להוספת סוכר מיותרת, מה שיכול לגרום לעלייה במשקל. ואולי הדבר הכי מעצבן בדיאטה הזו, היא מצבי הרוח. דיאטה דלת שומן יכולה לגרום לירידה באנרגיה ולמצבי רוח מדוכדכים, בשל המחסור באומגה. בקיצור, קרין גורן יודעת מה היא עושה.

רמת סיכון בריאותי: בינונית.