דוגמנית אנורקסית (צילום: the local)
"בחורה עם הפרעת אכילה שלא פגעה באופן מהותי במראה שלה, היא הקניה הטובה ביותר בשוק הדייטים".מתוך הפוסט | צילום: the local
אתר האינטרנט, "החזרה של המלכים" (The Return of Kings), מגדיר את עצמו כאתר לגברים הטרוסקואליים ו"גבריים", וכאחד כזה, הוא חש שיש לו יופי של טיפים למין הגברי. במסגרת האג'נדה שלו, פורסם לפני כשבוע פוסט מטריד עם הכותרת:  "5 סיבות לצאת עם בחורה עם הפרעת אכילה". בין הסיבות המקוריות ומעוררות הזעם, מנה הבלוגר את ההטבות שיקבלו גברים אם ייצאו עם נשים אנורקסיות ובולימיות: "האובססיה שלה עם הגוף שלה תבטיח שהיא תשפר את המראה הכללי שלה"; "היא בטוח תעלה לך פחות כסף" ויתר תחלואות. הפוסט עורר את זעמם של בלוגרים אחרים, ולווה במאות תגובות זועמות ברשתות המדיה החברתיות שדרשו להסיר את הפרסום. 

"אנורקסית היא חסרת ביטחון ולכן תעשה כל מה שתבקש כדי לקבל את אישורך"

לטענת כותב הפוסט, "זה נדיר שבחורה שמשקיעה אנרגיה מנטלית ופיזית במראה שלה - תהיה שמנה. למרות שייתכן שיש לה 'תדמית גוף מעוותת' כלפי חוץ, תהיו בטוחים שהיא תישאר רזה וחטובה כלפי חוץ". לטענתו של הכותב, אישה עם הפרעת אכילה: "תעלה פחות כסף משום שברוב המקרים היא תיקח מנה קטנה כמו מנת פתיחה של סלט". כמו כן, "היא עדינה ושברירית". עוד הוא מוסיף ש"אגו נפוח ודימוי עצמי גבוה שלא בצדק הם מהתכונות הכי לא מושכות בבחורה. במקרה של בולימית - תתמודדו עם בחורה חסרת בטחון שכל רצונה הוא לספק ויותר מהכל רוצה את האישור שלך. היא מיד תתנצל על עוונות בהתנהגותה ותמיד תעשה מאמץ גדול כדי לראות אותך, במקום להבריז לך כל הזמן". ואם זה לא הגעיל אתכן מספיק, הוא מוסיף, "בחורה עם הפרעת אכילה קלה עד בינונית, שלא פגעה באופן מהותי במראה שלה, היא הקנייה הטובה ביותר בשוק הדייטים הצונח במהירות במערב".

עוד תזדעזעו לשמוע שכותב הפוסט שטוען שיצא עם מספר נשים עם הפרעות אכילה הגדיר את המחלה בתור "יוקרה ששמורה רק למספר המיוחס ביותר של חברות המין הנשי. במילים אחרות, הנוכחות של אחת מהפרעות האכילה הינה מנבא מהימן של תכונות סוציו-אקונומיות, תרבותיות ואישיות באותה בחורה צעירה -   תכונות אשר, בסופו של דבר, נחשקות על ידי הגבר האמריקאי של היום".

"המאמר מציג ערכים של גברים שרוצים לצאת עם נשים רזות באמריקה"

הכותב הואשם בכך שהוא הופך באופן "מסוכן ואבסורדי" את המחלה הנוראית לדבר של מה בכך. "חשוב להבין שמדובר במחלה, זאת הפרעה", אומר ד"ר רובין סילברמן, מומחה לדימוי גוף, על פי דיווח הדיילי מייל. "אנשים צוחקים על הרבה דברים, אבל. בשורה התחתונה, זה פשוט לא מצחיק". 

תמינה צוקר, בוגרת לימודי עבודה סוציאלית שהתמודדה עם מחלת האנוקרסיה, כתבה בפוסט ב-Times of Israel תגובה זועמת על הפוסט. לטענתה, שיווק הרעיון שהפרעות אכילה הן משהו יוקרתי, "הוא לא רק מקומם, אלא גם מסוכן. הפרעת אכילה היא מחלה מנטלית שהורסת את החיים ואת התפקוד של מי שסובל ממנה", כתבה בטור. "לא רק שזה מעליב אנשים רבים שסובלים, אלא שמדובר בסטריאוטיפ של מחלה שהביאה למוות של אנשים רבים. הלוואי שהייתי יכולה לקחת את האיש הזה למכון טיפולי ולגרום לו לשמוע את הכאב והסיפורים של אלה שנלחמים להתגבר על המחלה... אם רק יכולתי להסביר לו מדוע מה שהוא עושה יכול להזיק להמוני אנשים שזקוקים באופן נואש לעזרה. מה שכתב לא רק לועג למי שסובל, אלא לכל מי שאוהב אותם ויודע ממקור ראשון מה זה באמת לצאת עם בחורה עם הפרעות אכילה".

טוויטר- נגד אנורקסיה (צילום: dailymail.co.uk)
השחקנית קלואי גרייס מורץ כתבה בטוויטר שמי שכתב את הפוסט הזה דוחה וצריך להסיר את הפוסט מהאויר | צילום: dailymail.co.uk
כריסטינה גרסו, אקטיביסטית שפועלת בעמותת "פרויקט לרפא" (Project Heal) שפועלת לעורר מודעות על הפרעות אכילה ומגייסת כספים שמציעים טיפול לסובלים, מסכימה עם צוקר. "נעשיתי עבת עור ובעיקר סבלנית כלפי בורות לגבי הפרועת אכילה, אבל דרגה כזו של לעג היא משהו שמעולם לא חווינו וראוייה לגינוי". האתר ש"מטרתו להשיב את הגבר הגברי לעולם שמאפשר לנשים להתנהג בעליונות ולשלוט בגברים" הואשם בכך שפוסטים מסוג זה מנסים למשוך אליו קוראים נוספים. כותרות רבות באתר הסקסיסטי כוללות את "20 הדברים שנשים עושות שהן צריכות להתבייש בהן ולא לחגוג אותן" ו"עשרת הסימנים שהיא בעצם שמנה אינטרנטית סודית".  

עוד באתר הגברי: זה הזמן לחבוט במוות בפמיניסטיות

המו"ל של האתר שקורא לעצמי רוש מנהל בלוג בשם RooshV שם הוא מפרסם מאמרים כמו, "זה הזמן להתחיל לחבוט במוות בפמיניסטיות", הוא מידו (איזו הפתעה) הגן על הפוסט. ביום רביעי כתב שהמאמר "מציג ערכים של גברים שרוצים לצאת עם נשים רזות באמריקה, מדינה שעומדת בפני מגיפה של השמנת יתר. הפוסט מנסה לצמצם סטיגמה ולעודד את הקוראים הגבריים שלנו לתת לנשים עם אנורקסיה ובולימיה הזדמנות לאינטימיות אמיתית. אנחנו מחנכים את הגברים הגבריים שלנו שלא לדלג על קורבנות של הפרעות אכילה משום שיש להן מחלה, ובמקום שיעריכו אותנו על כך ונזכה לתודה, אנחנו זוכים לתגובות שנאה במקום". רוש שסירב להסיר את הפוסט או להתנצל עליו אומר: "הגעתי למסקנה שאין משהו בפוסט שמעודד הפרעות אכילה או יורד על מי שיש לו אותם. הכותב בסך הכל רצה לחלוק ידע ותובנות שיכולים לסייע לגברים רווקים בחיפוש אחר אושר מיני מבלי לפגוע בנשים".

ואם גם אתן רוצות שהכתבה המכעיסה תרד מהרשת, אתן מוזמנות לחתום על עצומה של Change.org. 11,536 כבר חתמו.  

>> "מרווח הירכיים": טרנד מטריד שמוביל לאנורקסיה
>> פיגורה של אתלטית: מיהי המושלמת ביותר?

mako  נשים, עכשיו גם בפייס. אז למה את מחכה?