אריאל הלוי, דוגמנית בינלאומית בת 19, רוצה להתגייס - אבל צה"ל קבע שאינה כשירה לשירות סדיר כיוון שהיא סובלת מאורתורקסיה – הפרעת אכילה הכוללת בררנות באוכל. הבוקר ארחו אותה פאולה וליאון לשיחה על בריאות ועל הפרעות אכילה.

"סימנתי לי למטרה להיות אחת מהדוגמניות המובילות בעולם ואני בדרך לשם בלי להתפשר על הבריאות שלי, בריאות הגוף ובריאות הנפש", כתבה הלוי בפוסט שפרסמה לפני כשבוע, "כשהגעתי בתמימות מלאת מוטיבציה להתגייס לצה"ל נדהמתי לשמוע את ההחלטה שלהם לאי גיוס בגלל שאני רזה מידי. ואם אני גם דוגמנית וגם רזה אז מיד הגיעו למסקנה הסטיגמטית שאני לא בריאה.

"שלחו אותי לפסיכיאטר ששאל מה אני אוכלת, וכשפירטתי את התפריט הבריא שלי הוא שאל למה אני לא אוכלת ביסלי מדי פעם ואמר שלדעתו זה בריא. כשעניתי שאני לא מכניסה לגוף שלי אוכל מעובד וסינתטי וכמעט תמיד אני בוחרת להכניס לגוף שלי אוכל טבעי, הוא קבע בלי למצמץ שאני סובלת מהפרעה הזו שנקראת אותורקסיה, וטען שאני לא נורמלית. אז כן, אני אריאל ואני דוגמנית בריאה".

לפאולה וליאון סיפרה אריאל שהיא אוכלת דגים, ביצים, פירות, ירקות, שקדים ואגוזים, "ואפילו מדי פעם מרשה לעצמי גלידה מתי שבא לי. זו הבחירה שלי, אני בוחרת לאכול אוכל בריא. לא כל כך בא לי חתיכת עוגה, אני יודעת כמה זה לא טוב לי. אין ספק שהתזונה שלי היא לא של כל בן אדם".

למה זה חשוב לך כל כך להתגייס?
"מגיל אפס בבית ההורים שלי לימדו אותי שלהתגייס לצבא זה חובה. אני לא יכולה לדלג על הפרק הזה בחיים שלי ולהמשיך לקריירה כאילו לא קרה כלום, זו המדינה שלי וזה חשוב. אני לא יכולה פשוט לעזוב הכל וללכת לחו"ל. יכולתי לעשות את זה בקלות מאוד, יש הצעות". 

פורסם על ידי ‏‎Ariel Halevy‎‏ ב- יום רביעי, 12 באוגוסט 2020

אורנית יונה, דיטאנית קלינית, הסבירה מה ההבדל בין אכילה בריאה לאורתורקסיה. "אנחנו מפעילים שיקול דעת בדברים שאנחנו רוצים לאכול, אבל כשיש חרדה שמייצרת אובססיה זו כבר הפרעת אכילה. מדובר בדרך כלל על סוג של בררנות – 'אני לא אוכל סוג של דברים כי הם מזיקים לגוף', על גבול החרדה. ברגע שהם יאכלו את זה הם ירגישו שהם זיהמו את עצמם, עשו משהו שמזיק לגוף וזה ישפיע על הריכוז ועל המחשבות ובעצם המצב הנפשי מושפע ממה שאני אוכלת, אם חרגתי או לא חרגתי, ויש התעסקות אובססיבית במקום הזה של הבריאות".

תגובת דובר צה"ל: "מבלי לפגוע בצנעת הפרט, נציין כי המלש"בית הנ"ל עלתה בפני שתי ועדות רפואיות לקביעת פרופיל ובשתיהן נקבע לה פרופיל התנדבותי. בימים הקרובים יסוכם לה הפרופיל והיא תוכל להתחיל את תהליך ההתנדבות לצה"ל. אנו מברכים על רצונה של החיילת לשרת בצה״ל ומאחלים לה בהצלחה רבה בהמשך".

צפו בראיון המלא מתוך פאולה וליאון