לפני כחודש סערה הרשת לאחר שהדוגמנית והשחקנית מי-רן מנקס העלתה לדף האינסטגרם שלה תמונה של תחתונים ספוגים בדם הווסת שלה הנשטף בכיור. "מגיל קטן הרגילו אותנו שזה דבר שצריך להסתיר, לסתום ולא לדבר על זה", אמרה מנקס בראיון בתוכנית הבוקר של פאולה ולאון, "אבל כבר כמה חודשים שאני מתעסקת באינסטגרם בנושא הווסת שלי ושואלת את העוקבות שלי, שרובן בגילאי 35-25, לגבי חוויות שקשורות לווסת. פתאום ראיתי שיש המון סקרנות".

מדוע, בעצם, דם הווסת מוסתר ומוחבא? גם בחברה החילונית, בה הוא לא נחשב לטמא, הדימום הנשי החודשי זוכה ליחס מסויג בלשון המעטה. אפילו בתוכנית הבוקר עצמה, בה התמונה המדוברת הייתה הנושא של הראיון, שני המנחים לא היו בטוחים שמתאים לשדר אותה. האירוניה שבדבר לא נעלמה מעיניהם: "זה כמו שנראה קרב אגרוף אבל ברגע שהמתאגרף יתחיל לדמם נפסיק לצלם", אמר ליאון, והודה שגם הוא צריך לעבור תהליך מסוים: "אני יכול לראות זוועות בקלות, אבל המחשבה שבכיור הזה נשטף דם של אישה מחלחלת גם אותי". בסוף, לאחר התלבטות, עלתה התמונה לשניות בודדות, מה שממחיש שבישראל של שנת 2021 אפשר להראות בקלות דם מזירות רצח - אבל לא כזה שזורם מגוף האישה פעם בחודש. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Meyran Menkes • מי-רן מנקס (@meyran.menkes)

מנקס לא לבד בניסיון שלה להעלות את דם הווסת לשיח הציבורי. ב-2015 קיראן גנדי, צעירה בת 26 מלונדון, הסעירה את העולם כשהחליטה לרוץ מרתון תוך כדי הווסת מבלי להשתמש במוצרי היגיינה נשית כלל; באותה השנה רופי קאור, אמנית קנדית, העלתה לאינסטגרם תמונה בה נראית אחותה מכתימה את מצעי המיטה שלה בווסת; ב-2018 פרסמה מקסין ביורק, כוכבת אינסטגרם שבדית, תמונה שלה עם פנים מרוחות בדם הווסת שלה - במה שהפך בשנים האחרונות לסוג של טרנד הסוחף נשים רבות ברחבי העולם לנסות להשתמש בדם המחזור שלהן כמסיכת פנים ולשתף בחוויה ברשתות החברתיות.

קיראן גנדי
דמטרה ניקס. העלתה תמונה שלה עם פנים מרוחות בדם הווסת שלה
רופי קאור
אינסטגרם הסירה את התמונה. רופי קאור
 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Maxinne Björk (@maxinnebjork)

  

גם גרייס ויקטורי, בלוגרית לונדונית צעירה, העלתה תמונה בה היא נראית שוכבת במיטה בתחתוניה כשהסדין שמתחתיה מוכתם בדם הווסת שלה. על אף שזאת הייתה תמונה "עדינה" יחסית, כ-1,000 אלף עוקבים מתוך 148,000 הסירו ממנה עוקב כמחאה. "ידעתי שהמצב רע, אבל לא ידעתי עד כמה", כתבה ויקטורי, "אנחנו עדיין מלאו אשמה ובושה על דבר כזה טבעי". היום, אגב, יש לה כבר קרוב לרבע מיליון עוקבים - כך שמנקס יכולה להרגיש מעודדת. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Grace she/her (@gracefvictory)

מנקס רגילה להעלות נושאים אישיים שנעשים ויראלים ומעלים סוגיות בנוגע לנשיות ודימוי גוף, ובעבר העלתה תמונה שלה עם פנים מלאות בפצעוני אקנה, מה שהביא לתגובות פוגענויות מצד הסביבה. גם בפוסט הזה זכתה מנקס לשלל תגובות. "רובן היו טובות ותומכות", סיפרה בראיון בתכנית הבוקר, "אבל היו גם תגובות, בעיקר של גברים, בנוסח: 'זה ממש חשוב שאת מדברת על זה, אבל למה להראות?'. אבל אם אנחנו מדברים על זה, אפשר גם להראות את זה".

בין התגובות הייתה אחת שמנקס זכרה במיוחד - של ילדה צעירה שטרם קיבלה וסת: "היא כתבה לי שהיא קוראת את מה שכתבתי וכבר מתה שתגיע לה הווסת. זאת הייתה תגובה מדהימה".