כשמורן בנש הייתה בת 14, אמה חלתה בסרטן השד והיא רק בת 44. אז זה נחשב היה גיל צעיר למחלה כה ארורה. היום, אנחנו כבר יודעות שהסרטן לא בוחל בשום גיל. הבשורה הטובה היא שאמה הבריאה, עברה כריתת שד מלאה אך בחרה שלא לשחזר את שדיה.

מורן מדגישה זאת משום שהמאבק במחלה והדרך שעברה אמה הותירו בה חותם שמשפיע על כל חייה. מדי שנה, במהלך חודש אוקטובר המסמן את חודש המודעות לסרטן השד, מורן, 34, אמא +2 מירושלים, מאפרת וסטייליסטית במקצועה – עורכת סשן צילומים הקשור במחלה. כל המעורבים בהפקה נרתמים באופן התנדבותי גם כן, כאשר המטרה היא לשמח ועל הדרך – גם להעביר מסר. בשנה שעברה היא יזמה יום צילומים מהנה עבור נשים שבחרו לעבור כריתת שד מניעתית בטרם הסרטן היכה בהן (ע"ע: אנג'לינה ג'ולי). השנה היא עושה זאת שוב עם נשים אמיצות שעברו גם הן כריתת שד ומוכנות להצטלם בחזיות סקסיות ולהראות עולם כמה חושנית יכולה להיות אישה גם אחרי טראומה כה גדולה.  

עוד בערוץ הנשים:
>> ילדה תינוקת מזרע של חלל צה"ל שמעולם לא פגשה
>> צילמו לך את התחתונים ברחוב? זה חוקי לחלוטין
>> "הייתי בת 19 כשהוא אנס והכה אותי"

"ההיענות לצילומים הייתה גדולה, עד כדי כך שהיו לא מעט נשים שנאלצתי לסרב להן", היא מספרת לנו. אל כל הנשים הללו היא הגיעה דרך עמותת "ברכה", עמותה לנשאיות גנטיות לסרטן השד והשחלות ובעזרת קבוצת הפייסבוק  "גמאני חליתי בסרטן השד". מיותר לציין שמדובר בהרבה מאוד נשים. יותר מדי. 

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
נרתמים בהתנדבות כדי לשמח ולהעביר מסר. צוות ההפקה והדוגמניות | צילום: טטיאנה פרמון
איך הייתה האווירה על הסט?
"
באופן טבעי, הנשים על הסט שוחחו רבות על המחלה. אבל בגישה חיובית. לא היה כאן מקום לצער ולכאב אלא להזדהות וסימפטיה. הצוות שעל הסט היה מופתע עד כמה הוא לוקה בחוסר ידע על המחלה ועל הנשאות. עד כמה אנחנו מיושנים בתפיסה לפיה אישה שעברה כריתת שד, היא בטח אישה חולנית ללא שמחת חיים. ומהבחירה האמיצה של נשים שלא חלו לעבור כריתת שד מניעתית. זה היה מדהים לראות כמה משוחררות הן. כבר יצא לי לעבוד עם דוגמניות שלא הרגישו פתיחות כמו הנשים האמיצות שלנו".

הסרטן לא יכה בשלישית 

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
אסנת גרייזר | צילום: טטיאנה פרמון
אחת מהנשים שנבחרה להצטלם בסופה של בחירה היא אסנת גרייזר, 52, מאמנת ויועצת לזוגיות ומשפחה מרעננה, נשואה פלוס שלושה ילדים (28, 27, 18). "כשהייתי בת 36 גיליתי שאני נשאית של BRCH 1 ויודעת על כך משנת 1998 כשהייתי בת 36 . תשע שנים  מאוחר יותר, עברתי כריתת רחם ונאמר לי שעליי לעבור גם כריתה דו צדדית של השדיים".

גרייזר האמינה שאדם אופטימי כמוה שמלמד אנשים לחיות מתוך שמחה ינצח את הסטטיסטיקה שעמדה על סיכוי של 85% לחלות. היא בחרה להתעלם מהעובדה שגם אחותה וגם אמה חלו בסרטן השד וחשבה שהגורל לא יכה בשלישית. בגיל 50, בדיוק ביום ההולדת שלה, היא התבדתה. המחלה תקפה בצורה אלימה במיוחד.

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
אסנת גרייזר | צילום: טטיאנה פרמון
"עברתי את מלוא הטיפולים הכימותרפיים, או כמו שהרופא שלי אמר 'תקבלי בראש', אבל בהיותי מי שאני החלטתי להמשיך ולאמץ את הגישה החיובית שלי לחיים ולתת דוגמא לכל מי שרצתה או לא רצתה לשמוע מדוע כדאי וצריך לעשות כריתה מניעתית. כריתה ללא כימותרפיה וכריתה עם זה עולם שונה לגמרי. היום אני בריאה (למעשה, אף פעם באמת את הגדרתי את עצמי חולה) ולאחר שחזור שד. עדיין ללא פטמות כך שיש לי זוג שדיים חדשים אבל עיוורים"

איך עבר עלייך יום הצילומים?
"מאוד חווייתי. זכיתי להכיר שתי נשים אמיצות ומדהימות. הרגשתי מאוד משוחררת איתן ועם הצוות שהקיף אותנו".

 אמא, את עומדת למות

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
דורית אבוחצירה | צילום: טטיאנה פרמון
שלוש שנים חלפו מאז שדורית אבוחצירה, 42, נשואה +2 מחיפה חלתה, אך היא לעולם לא תשכח את השנה הארורה שזה קרה. "בינואר 2011 הרגשתי גוש בשד שמאל. עברתי סדרה של בדיקות, ומצאו שהגוש שפיר ואף נאמר לי שאין צורך שאלך לעשות ממוגרפיה שכן אני צעירה ללא היסטוריה משפחתית".

חצי שנה חלפו אך הכאבים לא חלפו. גם לא הגוש. "בעלי אמר לי שאנחנו צריכים לנסוע למיון מיד. אני אמרתי לו שזה בטח יעבור, זה בטח תוצאה של עבודה אינטנסיבית אבל עמוק בלב הדחקתי את הרעיון שאולי חליתי".  למחרת ניגשתי לרופאת משפחה שציינה שזה לא נראה טוב והפנתה אותי בדחיפות לביופסיה, בה גילו גוש בגודל של כדור טניס ובבלוטות לימפה מעורבות. המשכתי בבדיקות וכעבור ארבעה ימים, התבקשתי לחזור לכירורגית ולהגיע עם מלווה.

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
דורית אבוחצירה | צילום: טטיאנה פרמון
"נסעתי עם אמא שלי ושם נאמר לי שיש לי סרטן שד, שלב 3. התפרצתי בבכי, אמי ניסתה להרגיע אותי ואמרה לי שנעבור את זה. סיפרתי לבעלי ולמשפחתי. לעולם לא אשכח את המכתב שבתי נתנה לי ובו היא כתבה: אמא את עומדת למות. זה היה קשה אבל החלטתי שאני נלחמת עבורי ועבור משפחתי. עברתי טיפולים כימותרפיים, כריתה מלאה והקרנות. הקושי הגדול היה בלאבד את השדיים היפים שהיו לי והשיער הבלונדיני הארוך, כך שהדבר הראשון שעשיתי היה לרכוש פאה.

"היה לי מאוד קשה אבל רציתי לנצח. המילים של בתי נחקקו לי בראש ונאבקתי למענם, היום אני כרותת שד ללא שחזור אבל עם שיער. והמסר שלי הוא לבדוק ולא להתעלם כי גילוי מוקדם מציל חיים".

זה היה ברור שאעבור ניתוח מניעה

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
דרור אדליסט | צילום: טטיאנה פרמון
דרור אדליסט, 38, צורפת מעוספייה, נשואה +2 היא היחידה מבין השלוש שלא חלתה, אך נשאית של הגן. דרור איבדה את אמה, דודתה וסבתא למחלה והיה ברור לה שהוא מחכה מעבר לפינה. "גילוי הנשאות לא היה בגדר הלם עבורי. הייתי מודעת לבדיקות התכופות הנדרשות והיה לי ברור מגיל צעיר מאוד שאעבור את ניתוח המניעה ואנצל את העובדה שקיבלתי את מתת הידיעה, לה לא זכו בנות משפחתי, על מנת שלא לחלות".

לאחר שנולדו בנותיה של דרור, ולאחר בירורים ומתן ייעוץ שוטף מחברות עמותת ברכ"ה והרופאים שניתחו אותה, היא בחרה לעבור כריתת שדיים מונעת ושחזור מיידי. שנה לאחר מכן עברה את ניתוח כריתת השחלות המניעתית.

הפקת אופנה לחולות סרטן - 2014 (צילום: טטיאנה פרמון)
דרור אדליסט | צילום: טטיאנה פרמון
איך זה הרגיש לך להצטלם בחזייה בלבד?
"זה לא היה לי קל, אבל החלטתי להשתתף בקמפיין הזה בכדי להראות לנשאיות שחוששות לעבור את ניתוחי המניעה שאין צורך להימנע מניתוחים מצילי חיים אלו בשל חשש מצלקות נפשיות ופיזיות לאחריהם. עם הרופאים הנכונים ובתמיכה מאלו שכבר עברו זאת, התוצאות יכולות להיות יפהפיות ולא מורגשות כמעט ועצם הידיעה שלקחתי אחריות על גורלי כאדם חזק, עושה נפלאות. על הסט פגשתי נשים נוספות עם סיפור דומה, ההבנה בינינו הייתה מידית ושמחתי להכיר אותן".

קרדיטים:
הפקה: מורן בנש. צילום סטילס ועיבוד תמונה: טטיאנה פרמון. ע. צלם: שירה רוטקוף. צילום וידאו ועריכה: חנה מימוני. עיצוב שיער: רותי הופמן. איפור וסטיילינג: מורן בנש. חזיות: נועה מונדשיין. חצאיות: honey b label. קשת שחורה: יעל קאילה שגיא. קשתות פרחוניות: מורן בנש. צולם ב: סטודיו גברא .דוגמניות: אסנת גרייזר, דורית אבוחצירה ודרור אדליסט.

>> 49 קילו בשנה: "אני לא עושה דיאטה"