מניקור  (צילום: jupiter images)
גם אם הן מטופחות - זה לא אומר שהן בריאות | צילום: jupiter images

הידיים שלנו אומרות עלינו הרבה, ולא רק אם אנחנו מבלות את הימים שלנו בספונג'ה, הדחת כלים או חפירה בבוץ. הן מדווחות על בעיות בריאותיות שונות, מחסור בוויטמינים, לחצים נפשיים ואפילו נטייה לאמנות – בלי שום קשר ליכולות המופלאות או המזוויעות שלנו למרוח לק. וזאת רק תחילת האמיתות שנמצאות לנו בקצות האצבעות. ויש להן אפילו תורה משלהן.

"לפי תורת הציפורניים אפשר לקרוא לפי הציפורניים את הבנאדם שמחובר אליהן", אומרת אורלי גורביץ, מ"אומנות היופי לציפורניים". בין האלמנטים שמתבוננים בהם לקריאה הם צורת הצמיחה ומבנה הציפורן, חריצי אורך או רוחב שנמצאים עליה, צבע המפרקים ועובי העור סביב הציפורן ועוד. ואם זה לא מספיק, אז כל אחת מהאצבעות "חולשת" על תחום מסוים בגוף ובנפש, ולכן התבוננות בציפורניים שונות באותה היד נותנות אינדיקציה לגבי מספר רב של גורמים.

 "הציפורן היא החלק החיצוני ביותר שמגן על מרכז העצבים שנמצא בקצות האצבעות. אותם עצבים מאפשרים לנו לחוש ולמשש כמו גם לבצע פעולות עדינות בעזרת האצבעות", מסבירה גורביץ. כל ציפורן מוגנת על ידי קרום הנקרא קיוטיקל (Cuticle) או בלשון המקובלת יותר - קטיקולה. זהו העור שמקיף את הציפורן ומגן עליה, ובו מצויות בלוטות זיעה וכן עור יבש שמוסר בדרך כלל בטיפולי המניקור. החלק הרגיש ביותר של הציפורן נמצא בבסיסה, שם מתרחשת צמיחתם של התאים החדשים והוא נקרא בעגה המקצועית סהרון (Lunula).

כל התורה, על קצה הציפורן

כאמור לכל אחת מהאצבעות יש שיקוף של תחום מסוים בגוף ובנפש. כשהגוף סובל ממחלה כלשהי, הציפורניים הן הראשונות להראות סימני פגיעה והאחרונות להירפא, לכן מומלץ לשים לב אם בציפורניים אפשר להבחין בשכבות הציפורן השונות. זה אומר שיש איזו פגיעה.

ורוד  (צילום: jupiter images)
הציפורניים שלך אומרות שיש לך אחלה מניקוריסטית | צילום: jupiter images


מה משקפות הציפורניים: הזרת – קשורה לתפקוד מערכת ההפרשות, השתן והכליות.
הקמיצה – קשורה לתפקוד מערכת הלב וכלי הדם.
האמה – קשורה לתפקוד מערכת העיכול.
האצבע – קשורה למערכת הנשימה ותפקודה.
האגודל – קשור לתפקוד מערכת העצבים בגוף.

מה משקפים חלקי הציפורן:
הקטיקולה – מספקת באופן כללי מידע לגבי אספקת החמצן בגוף, אבל מסביב לכל אצבע היא גם מלמדת על המערכת הרלוונטית. הקטיקולה סביב האמה, למשל, מלמדת על אספקת החמצן למערכת העיכול.
הסהרונים – הם מצויים בתחתית כל ציפורן ומצביעים על הבריאות הכללית של האדם. אם בכל אחת מהאצבעות שלך יש סהרון גדול, זו יכולה להיות אינדיקציה טובה לכך שאת בריאה בגוף ובנפש. אם באחת האצבעות אין סהרון, תיתכן בעיה בריאותית במערכת שאליה קשורה האצבע.
המפרק העליון של האצבע – יכול להדליק אצלך נורה אדומה אם הוא נפוח ואדמומי. סממנים אלו עשויים להצביע על דלקת פרקים שנגרמת כתוצאה מעודפים של חומצת שתן בגוף.

ארוכה או רחבה:
משטח הציפורן נמדד מקצה הקטיקולה ועד תחילתה של האצבע. ברוב המכריע של המקרים אורכה של הציפורן עולה על רוחבה. "אם משטח הציפורן קצר, זה יכול להעיד על אופי חומרני, לעומת משטח ציפורן ארוך שנוטה יותר לרוחניות", אומרת גורביץ. ציפורניים שצומחות בצורת מניפה מעידות על יוזמה, יצירתיות ודחף בלתי פוסק לגדילה והתפתחות.

קמורה או קעורה:
כשציפורן גדלה מעבר לאצבע היא בעלת צורה קמורה בדרך כלל. במידה שהציפורן דווקא קעורה, זהו סממן שיכול להעיד על בעיה בכדוריות הלבנות, מחסור בברזל בגוף או אפילו על מחלות מין למיניהן. מנגד, אם הציפורן קמורה מדי, במיוחד באצבע המורה, זה יכול להעיד על בעיות אסתמה וקוצר נשימה.

קווי אורך או רוחב:
על מחסור בברזל יכולים גם להעיד קווי אורך בולטים בציפורן, בעיקר באגודל. קווי האורך הבולטים יכולים גם להיות סימן לחוסר איזון במערכת העצבים בגוף. לעומתם קווי רוחב בולטים בציפורן עשויים להעיד על מחסור בוויטמינים או על תזונה לקויה.

כפות רגליים ליד בריכה (צילום: Shutterstock)
מה אומרות הציפורניים ברגליים? נצטרך לחזור אלייך עם זה | צילום: Shutterstock

 צהובה או לבנה:
גם לצבעו של משטח הציפורן יכולות להיות משמעויות בריאותיות. משטח בצבע לבנבן יכול להעיד על מצב של אנמיה; משטח בצבע צהבהב יכול להעיד על מחלת כבד או כיס מרה; משטח כחלחל יכול להעיד על זרימת החמצן לקויה, מה שיכול להצביע על ליקויים בזרימת הדם; משטח ציפורן אדמומי עשוי להצביע על עצבנות ומתח נפשי גבוה; כתמים או נקודות לבנות על משטח הציפורן מצביעים על מחסור באבץ או בסידן, ואלה יכולים לגרום בין היתר לנשירת שיער.

חודרנית או רגילה:
אם סבלת פעם מציפורן חודרנית, את בטח יודעת שזה לא תענוג גדול. וגם על זה לא פסחה תורת הציפורניים. "ציפורן חודרנית יכולה להיגרם ממבנה בעייתי של האצבע או הציפורן", אומרת גורביץ, "אבל יכולה גם להעיד על כפייתיות ומרדף בלתי פוסק אחר שלמות". עם יד על הפרנץ', האם את כפייתית או שהציפורן שממררת לך את החיים מקורה בבעיה פיזית?

אז מומלץ לבדוק את הציפורניים היטב. לכי תדעי, אולי בזכות מבט קצת יותר מפוקח תלמדי דבר או שניים על עצמך. אם לא, את תמיד יכולה לקנות את הלק הכי יפה בסטנד ולמרוח אותו. בפעם הבאה שתורידי אותו ותסתכלי על קצות האצבעות, תלמדי להקשיב להן ולדעת אם את מטפלת בעצמך מספיק טוב או שהגיע הזמן להקשיב קצת יותר לגוף ולנפש. לפי איך שזה נראה, הן לא משקרות.

>> המדריך המלא לטיפולים נגד צלוליט: ככה נפטרים מהמפגע