וגינה? ואג'איג'אי (צילום: אור גץ, SXC1)
גם ילדות בנות 11 מתעניינות. ניתוחי ואגינה | צילום: אור גץ, SXC1

 למרות הקיטורים הקבועים שלנו על מגמות עגומות בחברה הישראלית, תמיד נעים לנו לשמוע על טרנדים מזוויעים התופסים פופולריות במדינות אחרות, ורחוקים מאד עדיין מלהגיע אלינו. כזו היא התופעה המחרידה עליה קראנו ב-guardian הבריטי: מחקר חדש שפורסם חשף כי ניתוחים פלסטיים באיבר המין נעשים יותר ויותר שכיחים אצל נשים באנגליה.

הנתונים חד משמעיים: מרפאות פרטיות המבצעות את הניתוח, המכונה לאביאפלסטי, ביצעו פי שלושה ניתוחים בשנת 2008 מאשר בשנת 2007, ודיווחו על עליה של פי שבע בפניות לבירורים מנשים מתעניינות. אבל ההפתעה האמיתית היא שבמגזר הציבורי העלייה חדה אפילו יותר: שירותי הבריאות הציבוריים בממלכה מספרים על עליה של 70 אחוז במספר הניתוחים שנעשו ביחס לשנה שעברה. נתון מזעזע נוסף הוא טווח הגילאים הצעיר להחריד: מרבית הפונות נמצאות בסוף שנות העשרה או בתחילת שנות העשרים שלהן, ויש בהן גם ילדות בנות 10 או 11, לא עלינו.

תעשיית הפורנו מעודדת

היות שאצלנו, כאמור, טרם נראו תורים של נערות הממהרות לקצץ את המה-שמו שלהן, אתן בטח תוהות מה בדיוק מביא אותן לבצע את התהליך הרפואי התמוה. ובכן, הרופאים הבריטיים מסבירים ברצון: "רוב מוחלט של המטופלות המעוניינות לעבור את הניתוח אינן סובלות מפגם אמיתי", קובעת ד"ר קרייטון, גניקולוגית במכון לבריאות האישה בלונדון. "יכולות אמנם להיות סיבות רפואיות לניתוח כזה, אבל זה נדיר ביותר. תנאים הורמונליים יוצאי דופן עשויים להפוך את הדגדגן או את השפתיים הפנימיות של האישה ללא נורמליים, ומדי פעם אני נתקלת באישה עם שפתיים שלא התפתחו או עם שפתיים גדולות מדי. אבל באופן גורף, כמעט לכל הנשים שעוברות את הניתוח אין שום דבר חריג בגוף. איבר המין שלהן נורמלי לחלוטין".

אז מה הסיפור? חיפוש נואש אחר שלמות, שבמקרה הזה מוכתבת על ידי נורמה מפוקפקת של כוכבות פורנו מגולחות. אלא שהנשים המוטרדות ממראה איבר המין שלהן והפונות לניתוח מסרבות להסכים עם הקביעה שהן בתחום הנורמה, ומתעקשות שמשהו אצלן לא בסדר.

אנה, לונדונית בת 30 פלוס, סיפרה לגרדיאן שמאז גיל עשר הבחינה בחריגות שלה. לטענתה, השפתיים הפנימיות שלה גדולות במיוחד. "ראיתי במקלחות שלבנות האחרות יש שונה משלי", היא מתארת, וחולקת עם הגולשים גם את התחושה שיש לה במהלך יחסי מין, כשהשפתיים העצומות שלה לא יודעות את מקומן ונדחקות לה לתוך הגוף. פרטנר חסר טקט אחד העיר לה על זה, אבל לדבריה היא לא הייתה צריכה אותו כדי להבחין שמשהו לא תקין. מאז שעברה את הניתוח היא מרגישה הרבה יותר בנוח בסיטואציות אינטימיות, ולא מצטערת על 3,000 היורו שאבדו יחד עם שפתיה הארוכות מדי.

זה לא רפואי, זה פסיכולוגי

הרופאים מבארים את התמונה, שאינה מומלצת לקריאה למתקשות להתמודד עם תיאורים גרפיים של איברים אינטימיים: לכל אישה יש שני זוגות של שפתיים באיבר המין. הזוג הראשון מזכיר כריות שומן צדדיות, והזוג השני, הפנימי יותר, מאופיין בעור מעט יותר רזה, ושימו לב למילת התיאור הבאה –מצויץ. המראה האידיאלי עבור המבקשות לעבור את הניתוח הוא כאשר השפתיים הפנימיות לא נראות כלל כאשר האישה עומדת, כלומר בניתוח יש "לישר קו" בין השפתיים הפנימיות לחיצוניות כדי שהראשונות לא יעלו על האחרונות.

עצובה (צילום: jupiter images)
המרדף אחרי השלמות עולה הרבה כסף והרבה כאבים | צילום: jupiter images

 אם התיאור לא היה ציורי מספיק בשבילכן, מנתחת פלסטית בעלת קליניקה פרטית בלונדון מבארת: "זה לא פתולוגי כשהשפתיים הפנימית מוארכות, אבל עובדה שזאת בעיה עבור חלק מהנשים. הן רוצות שהן יהיו באותו הקו או ממש בתוך השפתיים החיצוניות, ככה שבמצב של עמידה לא יראו רקמות בולטות או תלויות מאיבר המין. רוחב רצוי של השפתיים הפנימיות, עבור המטופלות האלה, הוא כחצי סנטימטר. הגיעו אלי נשים שהאורך הטבעי שלהן היה שלושה סנטימטרים".

הרופאים הפלסטיים מבינים, בדרך כלל, שלא מדובר בבעיה רפואית אלא בבעיה פסיכולוגית, ומבצעים את הניתוח בכל זאת. אי אפשר להאשים אותם – גם אם לא רק בצע כסף הוא שמניע אותם, הרי שהם רוצים לעזור לאישה הנמצאת במצוקה פסיכולוגית. הבעיה היא, כמו תמיד, הלקוחות עצמן, שבמקום לטפל בחוסר הביטחון שלהן מטפלות בפיסת בשר אומללה וחסרת חשיבות ומקוות שהסרתה תביא להן גאולה.

>> מה קורה לכפות הרגליים כשהולכים רק עם עקבים? תשאלי את ויקטוריה בקהאם