ג'ולי ווטס, בת 50 ואם לילדה, מבירת אוסטרליה, קנברה, עברה השתלה של התקן מיוחד וקבוע למניעת היריון בשנת 2009, לאחר שחיפשה אמצעי מניעה אמין לתמיד אך לצערה הרב, בעקבות ההתקנה החיים שלה הפכו לגיהנום. "המכשיר הזה גרם לי להרגיש מורעלת". 

"לפני התקנה של המכשיר הייתי בריאה כמו סוס" היא מספרת, "אבל בעקבות ההתקנה נוקבו הרחם והשחלות שלי. סבלתי מיותר מעשור של מאבק בריאותי, שכלל דימום חמור, כאבי אגן וכאבי גב כרוניים, התכווצויות קשות, עייפות, דיכאון וחרדה".

ווטס מספרת כי הסיבוכים הקשים לא פגעו רק בגוף שלה, אלא גם הרסו את הקריירה שלה כמנהלת פרוייקטים ואף גרמו לפירוק נישואיה. בניסיון נואש להיפטר מן הסימפטומים המייסרים עברה ווטס בשבוע שעבר כריתת רחם מלאה להסרת השתל והיא טוענת שמיד הרגישה טוב יותר.

"אני מרגישה כמו אישה חדשה. אני מתחדשת וחוזרת הביתה" אמרה, "רציתי פתרון קבוע למניעת הריון והשתל הזה נשמע לי מושלם באותה תקופה. תקופת ההחלמה ממנו היתה אמורה להיות קצרה בהרבה מאשר קשירת חצוצרות. כל הזמן שאלתי אם זה בטוח, אבל הרופא שלי דאז הבטיח לי שזה עבר אישור של ה-FDA וה-TGA".

ההתקן בו השתמשה ווטס הוא התקן בשם Essure: אמצעי מניעה קבוע המורכב מסליל מתכת המוכנס לתוך החצוצרות ויוצר רקמת צלקת, אשר חוסמת זרע מלהגיע לבייצית. "האמנתי שהכל יהיה בסדר, אחרת למה שישתמשו בו?".

לאחר שהסימפטומים לא עברו במשך יותר מעשר שנים, הבינה ווטס שהם נגרמים מהשתל לאחר שצפתה בסרט תיעודי בשם 2018 The Bleeding Edge, העוסק בנזקים שקורים לאנשים בעקבות שתלים הנמצאים בגופם.

"לגמרי שכחתי שיש לי את השתל בגוף ולכן לא קישרתי בין הסימפטומים הקשים לבינו, אבל כשראיתי את הסרט התיעודי הזה, את כל תופעות הלוואי האיומות של שתלים, ובין הייתר השתל שלי, הלסת שלי צנחה" היא מספרת, "הלכתי לגניקולוג שלי עם המידע החדש וגיליתי שהשתל נדד מהחצוצרות שלי וחורר את שני צידי הרחם שלי". שנינו היינו מזועזעים. הוא הסביר כי הרחם שלי מנסה לדחות את השתל הרעיל על ידי התכווצות, מה שמסביר את התכווצויות שלי והכאבים". 

Julie Watts (צילום: Caters News Agency)
Julie Watts | צילום: Caters News Agency

ווטס החליטה להסיר את השתל בהקדם, גם אם משמעות הדבר הייתה להסיר את הרחם שלה. "היה לי מזל שזה התגלה לפני זה חורר לי את המעיים. זה יכול היה להיות אסון". 

"במבט לאחור אני מבינה המון דברים. תמיד הייתי בריאה כמו סוס, אבל אחרי ששמו לי את ההתקן הבריאות שלי התדרדרה במהירות. הרגשתי בחילות כל הזמן, זה היה כאילו אני מורעלת". 

ווטס אף סבורה כי השתל גרם לה לפתח סרטן שד בשנת 2011, מה שגרם לה לעבור כריתה של השד השמאלי. "למרות שאף רופא לא יכול לאשר את זה, אני מסתכלת על ציר הזמן ועל חוסר ההיסטוריה המשפחתית שלי ואני יכול לראות את הקשר". 

מאז הסרת המכשיר בשבוע שעבר בכריתת רחם מלאה, טוענת ווטס שהיא מרגישה "בריאה וחיה יותר" מכפי שהרגישה בשנים האחרונות. "ההתקן זה הרס את הקריירה שלי, את הבריאות שלי ואת הנישואים שלי. הרגשתי חסרת תקווה ולא היתה לי שום שמחת חיים. הייתי עייפה וחולה כל הזמן. את השיפור הרגשתי מיד כשהוא הוסר מגופי. זה לא היה צריך לקרות עם מכשיר שניתן לנשים בכל מקום תחת הטענה כי הוא בטוח ולא יעשה שום נזק".

ההתקן Essure נמצא בחודשים האחרונים תחת מתקפה לאחר שמשרד עורכי דין אוסטרלי הודיע על תביעה ייצוגית נגד ייצרנית ההתקן בעקבות תביעות דומות בארה"ב, קנדה וסקוטלנד. בתביעה נטען כי מאות נשים באוסטרליה חוו תופעות לוואי שליליות מהשתל.