צוות חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד שבאוסטרליה פרסם בשבוע שעבר מחקר חדש שתוצאותיו מציבות הנחות ארוכות טווח לגבי נושא אישי למדי - גודל הפטמה הנשית והאורגזמה שלנו. בעוד שהאמונה הרווחת גורסת כי פטמות גדולות יותר של נשים הן חסרון במונחים של האבולוציה האנושית, המחקר שפורסם בכתב העת המדעי Adaptive Human And Physiology קורא עליה תיגר.

לרוב, ביולוגים סבורים כי חוסר שינוי בגודלו של גוף האדם ובחלקיו השונים מצביע על כך שהגודל האחיד מהווה יתרון להישרדות. כלומר: הטבע משמר את המאפיינים הפיזיים שתורמים להישרדותו של המין האנושי. ״כשזה נוגע לגודל הפטמה, זה אומר שנשים עם גודל פטמה אידיאלי עבור הנקה יגדלו את הצאצאים הטובים ביותר״ אומרים החוקרים. אבל האם יש דבר כזה ״גודל פטמה אידיאלי״?

ובכן - ממש לא, ועכשיו זה מדעי. החוקרים סרקו ומדדו את הפטמות של 63 ומתנדבים מתנדבות. הם גילו כי הפטמות הנשיות מגוונות בגודלן ובצורתן הרבה יותר מהפטמה הגברית. הדבר מערער את התיאוריה הרווחת, לפיה איבר המראה וריאציות רבות אמור להיות לא פונקציונלי. בעוד הפטמות הגבריות הראו אחידות, הפטמות של נשים - להן פונקציה חשובה מבחינה אבולוציונית - דווקא הגיעו בשלל צורות וגדלים. ״המחקר הזה למעשה מבטל מחקרים קודמים שטוענים ששינויים באיבר מסויים מעידים כי הוא לא באמת פונקציונלי״ אומרת החוקרת הראשית אשלי קלי.

הדבר הזה משליך על נושא חשוב לא פחות: האורגזמה שלנו. מחקרים קודמים הראו כי הצורות והגדלים השונים של הדגדגן הנשי מעידים כי לא מדובר באיבר פונקציונלי, כלומר - החוקרים סברו כי האורגזמה הנשית אינה הכרחית להישרדות המין האנושי; היא אינה משחקת תפקיד באבולוציה, וקיימת רק כתוצר לוואי חסר תועלת של האורגזמה הגברית. על סמך הממצאים הנוכחיים, קלי אומרת כי יש המחקרים הקודמים בטלים ומבוטלים - שכן האנלוגיה של הפטמות הגבריות והנשיות מראה על השפעה הפוכה. ובמילים אחרות: גם במונחים של האבולוציה האנושית, האורגזמה הנשית אינה חשובה פחות מזו הגברית.

אנחנו רק יכולות להמשיך ולהמליץ על מדור אביזרי המין השבועי שלנו, כדי שכולנו נוכל לגמור עוד היום (למען האבולוציה, כן?).