ציצים  (צילום: realsimple.com)
תדאגי לנכסים שלך | צילום: realsimple.com
את יודעת שאת צריכה לבדוק אותם כל כמה חודשים, את מפנקת אותם בחזיות תחרה, פוש-אפים או גוזיות, מקשטת אותם במחשופים בכל מיני צורות וגורמת לגבר שלך לרייר כשאת חושפת אותם. אבל מסתבר שאת יכולה לעשות עוד לא מעט דברים לציצים שלך שגם ישרתו אותך בהמשך: מהקטנת הסיכויים לחלות בסרטן ועד העמדתם ללא צורך בניתוח. ביקשנו מד"ר נמרוד פרידמן, פלסטיקאי ומומחה לעיצוב הפנים והחזה שיעזור לנו  לעשות קצת סדר בכל הידיעות החדשות.

קפה מקטין ציצי

מחקר שנעשה בשבדיה על ידי ד"ר לאונקולוגיה מאוניברסיטת לונד, חקר את הקשר בין שתיית קפה לגודל החזה. מחקר זה לקח קבוצת נשים בריאה וכן נשים שאינן  לוקחות תחליפי הורמונים - שהן מתחת לגיל המעבר הנושאת גן מסויים ומצא כי חצי מקבוצת הנשים ששותות מעל  ל-3 כוסות קפה ביום היו בעלות חזה קטן יותר לעומת מחצית הקבוצה השנייה שלא שתתה קפה כלל. יחד עם זאת,  לשמחת שותות הקפה, באותו מחקר התגלה כי אותה קבוצת נשים היא בעלת סיכוי נמוך לסרטן השד.
ד"ר נמרוד פרידמן: "מדובר במחקר על קבוצת נשים בעלות הרכב גנטי מאוד מסוים כך שלא ניתן להשליך מסקנה זו על אוכלוסיה שלמה ומוקדם מידי לקבוע המלצות לגבי צריכת הקפה". ובקיצור: תמשיכי לשתות מה שבא לך.

שינה על הבטן טובה לציצי?

אוהבת לישון על הבטן? אולי כדי שתשני על זה. כי מחקרים מצאו ששינה על הבטן אולי לא תשטיח לך את החזה, אבל בהחלט יכולה לשנות את צורתו. לכל מי שאוהבת לישון על הצד, אגב, מומלץ לה להניח כרית, מתחת לשד.
ד"ר נמרוד פרידמן: "נשים עם חזה גדול וכבד מתלוננות על כך שעם השנים כתוצאה מהלחץ של החזייה נוצרים להם פסים קבועים בכתפיים. אם כן, בהחלט יתכן ששכיבה ממושכת על החזה יכולה לפגוע בצורתו. יחד עם זאת, לא מוכרים לי מחקרים המוכיחים ששימוש בכריות כאלה ואחרות ימנעו את השינויים הללו". תודה לך, מאיתנו – הנשים שישנות על הבטן.

תינוק בלבן יונק משד אימו בטורקיז עוצם עיניים (צילום: jupiter images)
הנקה זה טוב. אלכוהול זה רע | צילום: jupiter images

הנקה שומרת על ציצי צעיר

מחקר שנעשה על ידי מנתח פלסטי מאוהיו מצא כי הנקה, הזנת העור בקרם לחות וטיפול הורמונאלי לאחר הפסקת המחזור, שומרים ומשפרים את מראה עור החזה. במסגרת המחקר נבדקו 161 זוגות ושלישיות של תאומות זהות לאורך 3 שנים. הרעיון העומד מאחורי מחקר זה הוא בכך שהמבנה הגנטי של התאומות זהה ולכן ההבדלים שימצאו מקורם בהשפעות סביבתיות בלבד. התאומות שהשתתפו במחקר ענו על שאלון מפורט על אורח חייהן כגון: סוג עבודה, מספר הריונות, עישון, אלכוהול, ספורט, שימוש בלחות, הורמונים וכו'. ממצאי המחקר הראו כי מצב עור החזה של נשים שהשתמשו בקרם לחות היה טוב יותר באופן משמעותי, כמו גם בקרב נשים שקיבלו תחליפי הורמונים לאחר גיל הבלות. 
אצל נשים שהניקו הייתה אומנם הידרדרות או פגיעה בצורה של העטרה והפטמה אך איכות העור שלהן הייתה טובה יותר.  על אף שלהריוניות היה אפקט שלילי על מראה החזה,  טוען החוקר כי להנקה יש השפעה חיובית על עור החזה זאת מכיוון שההורמונים שקיימים בדם האישה בזמן ההנקה הם אלה שגרמו לשיפור במראה עור החזה."
ד"ר נמרוד פרידמן:
 "תחזוקת עור החזה חשובה כמו תחזוקת עור הפנים ועל כן, הקפדה על שימוש בקרם לחות להזנה תשמור עליו טוב יותר. באותו אופן, עישון ושתיית אלכוהול שהנזק שלהם ניכר על גופינו ישפיעו גם על עור החזה".

אין תמונה
תמשיכי לישון איך שאת רוצה. שינה קודמת לציצים

ציצי מכווץ הוא ציצי בריא

מחקר חדש שמגיע אלינו מאוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה מצא כי ככל שתדחסי ותכווצי את השדיים – כך את עשויה למנוע סרטן השד. המחקר מראה שתאי סרטן יכולים להגיב ללחץ פיסי שהופעל עליהם במסגרת מחקר זה, החוקרים גידלו תאים סרטניים בתוך מכלי סיליקון גמישים והפעילו עליהם לחיצות פיסיות. עם הזמן, הם ראו שהתאים הסרטניים שעליהם הופעל לחץ גדלו בצורה מאורגנת ונראו בריאים ודומים יותר לאופן שבו תאים נורמאליים מתנהגים.
ד"ר נמרוד פרידמן: "במהלך חייה של אישה, תאי השדיים שלה משתנים, מתכווצים וגדלים באופן מאורגן, בהתאם לשינויים הורמונאליים ותהליכי הפוריות. מחקרים קודמים בנוגע לסרטן, התמקדו בגנטיקה של המוטציה בתוך התא ואילו מחקר חדש זה בא להגיד שתא סרטני יכול להתנהג אחרת בהשפעת גורמים חיצוניים. המחקר בעל גישה חדשה ומעניינת אולם, יש לזכור כי מדובר על ניסוי שנעשה במעבדה ולא ניתן להסיק ממנו באופן ישיר על התנהגות התאים בשד האישה. המחקר מתבסס על גישה קיימת לפיה, ניתן להשתמש בתהליכים מכאניים ולאו דווקא כימיים בכדי להשפיע על סביבת התא ומטרתו לבחון את הטענה לפיה, אם יעשו מניפולציה בסביבה של התא, כלומר יפעילו כוח פיסי, יכולים לגרום לו להתנהג בצורה נורמלית. מדובר במחקר ראשוני ומעניין, אך חשוב להבין  שהחוקרים בעצמם מציינים שלא סביר שהלחץ שלעצמו יהיה הטיפול והם אינם מציעים לפתח חזיית לחץ כטיפול לסרטן השד, כך שאסור שנשים יתלו בכך תקווה".

>> לא מפתיע: ציצים מפורסמים מוכרים יותר